אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סטנלי פישר מפתיע: הצמיחה תהיה גבוהה מהתחזיות; לא מתנגד למכירת כיל צילום: בלומברג

סטנלי פישר מפתיע: הצמיחה תהיה גבוהה מהתחזיות; לא מתנגד למכירת כיל

כך לפי נגיד בנק ישראל בראיון לבלומברג. פישר: "לפני חודשיים היתה אווירה פסימית סביב הסקטור העסקי בישראל ולא האמנו שנתקרב ליעד הצמיחה שלנו לשנה הבאה - 3%". על אירופה אמר פישר כי הוא מודאג ממצב הכלכלה של גרמניה

14.11.2012, 15:36 | שי סלינס

"הצמיחה בישראל בשנה הבאה עשויה להיות גבוהה בהשוואה לתחזית הקודמת של בנק ישראל שעמדה על 3%", כך לפי נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, בראיון שהעניק לסוכנות הידיעות בלומברג. 

קראו עוד בכלכליסט

"לפני חודשיים היתה אווירה פסימית סביב הסקטור העסקי בישראל ולא האמנו שנתקרב ליעד הצמיחה שלנו לשנה הבאה, אולם שינינו את ההערכה שלנו בתקופה האחרונה עקב התאוששות הסקטור", אמר סטנלי פישר.

פישר התייחס בראיון למגעים למכירת כיל לפוטאש הקנדית ואמר כי הוא לא מתנגד לביצוע העסקה. "אני לא רואה סיבה כלכלית כלשהי למנוע את מכירת כיל לפוטאש", אמר פישר והסביר כי לדעתו מה שחשוב זה שהייצור והמשרות יישארו בארץ, והוא לא חושב שזה לא יקרה.

כשנשאל מדוע החליטו בבנק ישראל להוריד במפתיע את הריבית ל-2%, אמר נגיד הבנק הישראלי כי "אנחנו בבנק ישראל נמצאים בקשר מתמיד עם נגידי הבנקים המרכזיים בעולם והערכנו שהמצב הכלכלי העולמי לא משתפר בנוסף לכך שלא קיימת סכנה של אינפלציה, לכן החלטתנו להוריד את הריבית", אמר פישר.

בנוסף התייחס סטנלי פישר למשבר באירופה ואמר כי המצב בגוש היורו מחמיר. "קיים חשש ישן לגבי מצבה של יוון וחשש חדש ומדאיג יותר לגבי מצב הכלכלה הגרמנית".

לגבי ארה"ב ציין פישר כי הריבית צפויה לחזור לרמה של 3% בטווח של עד ארבע שנים מהיום. "מצב הנדל"ן בארה"ב משתפר. אמנם קיימים ערים בארה"ב שבקשיים אך רוב הערים נמצאות במצב יחסית טוב", הוסיף.

סטנלי פישר, צילום: מיקי אלון סטנלי פישר | צילום: מיקי אלון סטנלי פישר, צילום: מיקי אלון

כאמור, לפני כחודשיים הוריד בנק ישראל את תחזית הצמיחה ל-2013 מ-3.5% לרמה של 3%. הורדת התחזית הגיעה על רקע ההתנגדות שהביע נגיד בנק ישראל להחלטתו של שר האוצר לפני 4 חודשים, להעלות את יעד הגירעון לשנת 2013 ל-3%. תחזית הצמיחה החדשה מאותתת למעשה על כך שהבנק המרכזי צופה כי ממשלת ישראל לא תוכל להקטין את יחס החוב לתוצר שלה בשנה הבאה, מציאות שעשויה לגרום להורדת דירוג האשראי של ישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות