אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשפחתונים והמעונות בפיקוח התמ"ת יתייקרו ביום ראשון צילום: גלעד קוולרציק

המשפחתונים והמעונות בפיקוח התמ"ת יתייקרו ביום ראשון

מחיר מעונות היום יעלה ב-3.21% ומחיר המשפחתונים יעלה ב-2.65%. הורים הזכאים לסבסוד לא ישלמו יותר

29.11.2012, 15:14 | חן פונדק

ועדת המחירים המשותפת למשרד האוצר ומשרד התמ"ת המליצה על עדכון מנגנון קביעת תעריף מעונות היום והמשפחתונים שבפיקוח התמ"ת. מחיר מעונות היום יעלה ב-3.21% ומחיר המשפחתונים ב-2.65%. הורים הזכאים לסבסוד לא ישלמו יותר, והמדינה תקצה לצורך זה סבסוד נוסף. עדכון המחירים יחל מיום ראשון הקרוב.  

קראו עוד בכלכליסט

ועדת המחירים קובעת מדי שנה את התעריף המרבי למעונות היום המיועדים לילדים עד גיל 3 והנמצאים בהסדר הפעלה עם התמ"ת. בדו"ח ועדת המחירים שהתפרסם בתחילת החודש התברר כי תעריף מעונות היום עלה פי יותר מ־2.5 ממדד המחירים לצרכן בארבע השנים האחרונות. עתה המשרדים מבטיחים כי מדי שנה יעודכן המחירון בהתאם למדדים שקופים ומקובלים: מדד המחירים לצרכן, מדד שכר לסקטור השירותים הציבוריים ומדד מחירי המזון.

התעריף עלה ביותר ממדד המחירים, צילום: גיא אסיאג התעריף עלה ביותר ממדד המחירים | צילום: גיא אסיאג התעריף עלה ביותר ממדד המחירים, צילום: גיא אסיאג

לפי קריטריוני התמ"ת, משפחות שרמת ההכנסה לנפש מגיעה בהן עד 5,160 שקל, זכאיות לסבסוד ממשלתי לחלק מהתעריף, וחלק הממשלה עולה ככל שרמת ההכנסה לנפש יורדת. מעל הכנסה זו התשלום למעון יום לילד בן שנה וחצי עד שלוש היה עד היום 1,664 שקל לחודש, ולפעוט עד גיל שנה וחצי - 2,187 שקל לחודש. מיום ראשון יעמוד השכר לילד על 1,717 שקל לחודש, עלייה של 54 שקל, ולפעוט 2,289 שקל לחודש, עלייה של 102 שקל. במשפחתונים העלייה בשכר תהיה 44 שקל לחודש לילד ו-45 שקל לחודש לפעוט.

יש לציין כי רק 1,600 מעונות נמצאים תחת פיקוח התמ"ת, בעוד כ-15 אלף מעונות נוספים אינם, ולכן ההורים אינם זכאים לסבסוד הממשלתי או למחירים המפוקחים. חוק הפיקוח על המעונות מיוזמתו של חבר הכנסת זבולון אורלב נתקע בכנסת האחרונה בעקבות התנגדויות שונות. משרד התמ"ת הכין נוסח מתוקן בעת הפגרה בכנסת, אולם בעקבות פיזור הכנסת והיציאה לבחירות החוק עומד ומחכה לכנסת הבאה, בשאיפה ששר הרווחה שיחליף את שלום שמחון יהיה מעוניין בקידום הצעת החוק.

ועדת המחירים הסבירה כי עדכון התעריף נדרש בגלל עלייה בשכרן של מטפלות המעונות ועלייה במדדי המחירים. כמו כן הבהירה הוועדה כי במהלך השימוע הציבורי הועלו דרישות מקרב ארגונים המפעילים מעונות יום להעלות את התעריף בשיעור של למעלה מ-30%, ולכן מדובר בעלייה מתונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות