אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרדן יזמות: בקופה נשארו רק 124 אלף שקל במזומן צילום: עמית שעל

קרדן יזמות: בקופה נשארו רק 124 אלף שקל במזומן

למרות זינוק של 22% בהכנסות הרבעון השלישי ל-272 מיליון שקל, החברה הפסידה 3.7 מיליון שקל. איך תעמוד בהתחייבויותיה?

01.12.2012, 09:51 | ענת ציפקין

קרדן יזמות שבשליטת יוסף גרינפלד (19.9%), אבנר שנור (17.7%) ואיתן רכטר (5%), רשמה גידול מרשים של 22% בהכנסותיה ברבעון השלישי ל-272 מיליון שקל, לעומת הרבעון המקביל אשתקד. אולם הצמיחה בהכנסות לא הגיעה במלואה לשורה התחתונה, בה רושמת קרדן יזמות הפסד רבעוני של 3.7 מיליון שקל, לעומת הפסד כפול של 7.8 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

קראו עוד בכלכליסט

על דוחותיה של חברת האחזקות הכבידו ברבעון החולף הוצאות מימון של 39 מיליון שקל , ובנוסף גם הפסד של 4.7 מיליון שקל המיוחס לחלקה של קרדן יזמות בחברות מוחזקות - לעומת רווח של 27 מיליון שקל שהניבו לזכותה החברות המוחזקות ברבעון המקביל אשתקד. את הקיטון בהפסד אפשר גם לזקוף לעליית של 6.7 מיליון שקל בערכה של מניית קרדן אן.וי המיוחסת לקרדן יזמות, לעומת ירידת ענק של 59 מיליון שקל בערכה של המנייה ברבעון המקביל אשתקד. קרדן יזמות מחזיקה בקרדן אן.וי באמצעות שליטתה (73%) בקרדן ישראל, המחזיקה 11% בקרדן אן.וי.

אולם על הנתון המעניין ביותר בדוחותיה של החברה מצביעים רואי החשבון שלה. הם מפנים את תשומת לב הקוראים כי לקרדן יזמות גירעון של 201 מיליון שקל בהון החוזר (סולו) ו-147 מיליון שקל במאוחד. הם מציינים כי הפער נובע מחלויות שוטפות בגין אשראי בהיקף של 75 מיליון שקל שעל החברה לפרוע כבר בינואר 2013, הלוואה נוספת בסך של 14 מיליון שקל שעליה לפרוע בספטמבר 2014 והעובדה כי אשראי נוסף בהיקף מצטבר של 111 מיליון שקל סווג על ידי קרדן יזמות כאשראי שוטף (המיועד לפירעון בשנה הקרובה) .

התמונה נראית מורכבת עוד יותר אם בוחנים את דוחות הסולו של החברה, מהם עולה כי בקופתה שוכבים רק 124 אלף שקל במזומן.

רואי החשבון מציינים כי עמידתה של קרדן יזמות בהחזר התחייבויותיה מותנה בהתממשות תוכניות הנהלת החברה לגיוס מקורות כספיים כמו גם מימוש נכסים, כדוגמת מימוש חלקי של החזקותיה בחברת קרדן שירותים מוניצפאליים, קרדן ישראל, או קבלת מימון מחדש עבור אחזקות אלו.

משכך, נשאלת השאלה כיצד תעמוד החברה בהיקף התחייבויותיה. את התשובה מספקת קרדן יזמות בדוחות הרבעון, בהם היא מדווחת כי הבנק המממן הסכים לדחות את פירעון ההלוואה (75 מיליון שקל) המיועד לינואר 2013 עד להשלמת עסקת מכירת קרדן שירותים מוניציפאליים עליה חתמה קרדן יזמות רק לפני כשבועיים.

כאמור, לפני כשבועיים דיווחה קרדן יזמות כי חתמה על מזכר הבנות לא מחייב לפיו תמכור את החזקותיה (64%) בחברה-הבת קרדן שירותים מוניציפאליים (קש"מ) לצד שלישי שאינו קשור לחברה בתמורה ל-110 מיליון שקל, המשקף לקש"מ שווי שוק של כ-171.8 מיליון שקל. קש"מ מחזיקה בבעלות (97%) על חברת מילגם ומספקת באמצעותה שירותים שונים למגזר המוניציפלי בישראל וביניהם ניהול מערכי גביית הכנסות של רשויות מקומיות לרבות תשלומי ארנונה, מים וחניה. שירות נוסף שמספקת החברה הוא שירותי תחזוקה לרשת המים כמו גם קריאת מדי מים עבור רשויות מקומיות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות