אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו דחה את חתימת שמים פתוחים ללא סיבה משפטית צילום: יסמין גיל

נתניהו דחה את חתימת שמים פתוחים ללא סיבה משפטית

ההסכם שאמור להוסיף אלפי תיירים לישראל נדחה לאחרי הבחירות. התאחדות המלונות: "הכל כדי לשמור על טובת חברות התעופה הישראליות"

16.12.2012, 08:52 | חן פונדק

"אין ספק כי אי־חתימה כעת על הסכם התעופה מול האיחוד האירופי פוגע בציבור רחב של עשרות אלפי עובדים בתעשיית התיירות, וכל זאת כדי לשמור על טובת סקטור צר" - כך הגיבו בהתאחדות המלונות, שציפתה לראות 300 אלף תיירים בשנה הקרובה בעקבות חתימה על הסכם שמים פתוחים, על ההודעה כי ראש הממשלה החליט לדחות את החתימה לאחרי הבחירות

קראו עוד בכלכליסט

משרדי התחבורה והתיירות עמלו בשלוש השנים האחרונות על הסכם שמים פתוחים עם אירופה באמונה כי הוא יניב תועלת כלכלית לענף התעופה ולכיסו של התייר הישראלי, למרות התנגדויות חריפות מצד ההסתדרות וחברות התעופה הישראליות הטוענות כי המהלך יגרום לקריסתן.

בהודעת ראש הממשלה נטען כי "ההחלטה שלא לחתום על ההסכם הסופי עם האיחוד האירופי בתקופה זו נובעת מהצורך להימנע מלקבל החלטות בעלות משמעות מרחיקות לכת ומתוך עיקרון של ממשל תקין ערב הבחירות". עם זאת, ראוי לציין כי בקובץ הנחיות היועץ המשפטי לממשלה לקראת הבחירות, שהופץ בנובמבר, אין הנחיה לגבי אי־העברת רפורמות או החלטות כלכליות כבדות משקל. היועץ המשפטי לממשלה לא הנחה לעצור את התהליך של שמים פתוחים, ומשרד ראש הממשלה לא פנה ליועץ המשפטי בבקשה להתייחס לנושאים של ועדת הריכוזיות ושל ההסכם.

נחיתה בנמל התעופה בן גוריון, צילום: יסמין גיל נחיתה בנמל התעופה בן גוריון | צילום: יסמין גיל נחיתה בנמל התעופה בן גוריון, צילום: יסמין גיל

מעבר לאי־הנעימות מול האיחוד האירופי והשאלה אם שר התחבורה הבא יתמוך אף הוא בהסכם ואם האיחוד האירופי יציב את אותם תנאים, דחיית הסכם שמים פתוחים מבטלת גם את ההסכם עם חברת הלואו קוסט הגדולה באירופה ראיין אייר, שהתחייבה להביא 50 אלף תיירים לאילת משמונה שדות תעופה שונים ברחבי אירופה החל מחודש אפריל הקרוב. בהמשך אמורה היתה החברה להביא חצי מיליון תיירים לנתב"ג מדי שנה.

שבי שי, מנכ"ל התאחדות המלונות באילת, מסביר כי "כל התוכנית מבוססת על הסכם שמים פתוחים. עתיד התנועה מאירופה לאילת בשנים הקרובות היה תלוי בהסכם. זו הכפלת המספרים הקיימים. הרעיון היה להיכנס לשדות תעופה פריפריאליים שמהם אנשים צריכים היום לקחת שלוש טיסות כדי להגיע לאילת. הופתענו מאוד כשהודיעו לנו על הדחייה לאחרי הבחירות".

משרד התיירות, שניהל את המשא ומתן עם ראיין אייר לצד התאחדות המלונות, מסר עם זאת כי "אנחנו בטוחים שבתום תהליך הבחירות המדיניות שהממשלה אימצה תצא לפועל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות