אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אי.די.בי הודיעה על מגעים עם הבנקים בעקבות חתימת מסמך עקרונות צילום: צביקה טישלר

אי.די.בי הודיעה על מגעים עם הבנקים בעקבות חתימת מסמך עקרונות

החברה צריכה להשיג אמצעים נזילים בהיקף של 160 מיליון שקל כדי לצלוח את צורכי הנזילות עד לסוף יוני 2013; רשות ניירות ערך חוקרת בימים אלה חשדות להתערבות אסורה של דנקנר במסחר במניה של אי.די.בי אחזקות

23.12.2012, 12:11 | גיא בן סימון

אי.די.בי אחזקות שבשליטת נוחי דנקנר הודיעה היום (א') לבורסה כי היא "באה בדברים עם הבנקים לצורך גיבוש מתווה מוסכם לחיזוק בסיסה הפיננסי של החברה". זאת בהמשך להסכם עקרונות עליו הוסכם עם המחזיקים שמעניק לדנקנר מרחב נשימה של ארבעה חודשים, מבלי שיתחייב להזרמת הון מיידית לחברה.

קראו עוד בכלכליסט

בהודעה שמסרה לבורסה הפנתה אי.די.בי את המשקיעים לדוחות הרבעון השלישי מהם עולה, כי בין אי.די.בי לבנקים נקבעו עילות מסויימות שבהתקיימן יהיה רשאי הבנק להעמיד ההלוואה לפירעון מיידי. מדובר בשינויים בשליטה של החברה, אי תשלום לבנק במועד שנקבע, קבלת החלטת פירוק או הגשת בקשה לפירוק או למינוי קדם מפרק זמני. על אלו, כאמור, תדון אי.די.בי עם הבנקים.

בסוף השנה, בהנחה שתשלום הריבית למחזיקי אג"ח ד' ישולם במועד, יישארו בידי אי.די.בי אחזקות נכסים נזילים של 131 מיליון שקל, והיא תידרש לתשלומי קרן וריבית על אג"ח וחוב בנקאי של 291 מיליון שקל עד סוף יוני 2013. משכך החברה צריכה להשיג אמצעים נזילים בהיקף של 160 מיליון שקל כדי לצלוח את צורכי הנזילות עד לסוף יוני 2013.

אי.די.בי הציעה במקור למחזיקי האג"ח לדחות את תשלום הריבית לסדרה ד' בגובה של 65 מיליון שקל וזאת בתמורה להתחייבות מצד בעל השליטה, נוחי דנקנר, להזרים לאי.די.בי אחזקות 120 מיליון שקל. זאת, בתנאי שהמשקיע אדוארדו אלשטיין יחליט לממש את האופציה שניתנה לו להשקיע 75 מיליון דולר בנדן, שדרכה שולט דנקנר באי.די.בי.

בהצבעה המקורית של מחזיקי האג"ח נרשם רוב שדחה את ההצעה אלא שברגע האחרון הנאמנים, שביקשו להימנע מהגעה לערכאות משפטיות בדרישה לפירעון מיידי, נענו להצעת אי.די.בי לנהל מגעים מהירים לשיפור ההצעה.

נוחי דנקנר, צילום: גיא אסיאג נוחי דנקנר | צילום: גיא אסיאג נוחי דנקנר, צילום: גיא אסיאג

כך, הוצע כי דנקנר יתחייב להזרמה של 60 מיליון שקל נוספים אם אלשטיין אכן יממש את האופציה. הצעה זו זכתה לתמיכתם של בית ההשקעות אקסלנס וגילעד קופות דתיות, שני גופים שישבו בנציגות מחזיקי האג"ח והתנגדו תחילה למתווה המקורי. פסגות עמדה בהתנגדותה להצעה בטענה שמשמעותה היא דחיית תשלום ללא תמורה ממשית אלא רק על הסתמכות על סיכוי שאלשטיין יממש את האופציה - דבר שאינו ודאי.

פרסום תוצאות הצבעת בעלי אג"ח ד' של אי.די.בי הראה כי ללא ניטרול פסגות היתה הצעת ההסדר זוכה לתמיכה של 70% בלבד, פחות מהדרישה לרוב של 75%. פסגות מחזיק ב־5% מהחוב בן 1.8 מיליארד השקלים של אי.די.בי אחזקות, אך גם ב־7% מהחוב של החברה־הבת, אי.די.בי פתוח, לבעלי האג"ח שלה, שמסתכם ב־3.9 מיליארד שקל.

היום נודע כי נאמן האג"ח של סדרה ט' של אי.די.בי פתוח, חברת קלדן נאמנויות המנוהלת על ידי מורן מאירי, הודיע על כוונתו לפרוש מתפקיד נאמן הא"גח של אחת הסדרות של חברת האם אי.די.בי אחזקות על רקע ניגוד עניינים פוטנציאלי.

יש לציין כי רשות ניירות ערך חוקרת בימים אלה חשדות להתערבות אסורה של דנקנר במסחר במניה של אי.די.בי אחזקות ערב ההנפקה, הנפקה בפברואר האחרון הצליחה לקנות לאי.די.בי אחזקות שנה נוספת של נזילות, ולרוכשי המניות בהנפקה (לפחות למי מהם שבחר להחזיק במניות עד היום) הפסד של יותר ממחצית השקעתם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות