אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל שינה הגדרות ויתרת המשכנתאות צנחה ב-7 מיליארד שקל צילום: שאטרסטוק

בלעדי לכלכליסט

בנק ישראל שינה הגדרות ויתרת המשכנתאות צנחה ב-7 מיליארד שקל

החטיבה למידע ולסטטיסטיקה שינתה את ההגדרות שעל פיהן היא מחשבת את החוב במשק והוציאה את המשכנתאות שניתנו לתושבי חוץ מדיווחי הבנק - 2.6% מסך המשכנתאות כיום. עם זאת, גם על פי שיטת החישוב החדשה, המשיכה בועת הנדל"ן להתנפח ויתרת המשכנתאות גדלה בנובמבר בכמיליארד שקל ל-269.2 מיליארד שקל

23.01.2013, 12:18 | אמנון אטד

החטיבה למידע ולסטטיסטיקה של בנק ישראל שינתה את ההגדרות שעל פיהן היא מחשבת את החוב במשק, וכתוצאה מכך צנחה יתרת המשכנתאות של משקי הבית בלא פחות מ-7 מיליארד שקל. הסיבה לפער הגדול בין הנתונים החודשיים שפרסם בנק ישראל עד עכשיו לבין הנתון שהוא מפרסם לראשונה היום (ד') היא הוצאת המשכנתאות שניתנו לתושבי חוץ מדיווחי הבנק - 2.6% מסך המשכנתאות כיום.

קראו עוד בכלכליסט

בפרסום עצמו לא ציין בנק ישראל את דבר שינוי ההגדרות, ופשוט פרסם את הנתון החדש ללא כל הסברים.

גם על פי שיטת החישוב החדשה, המשיכה בועת הנדל"ן להתנפח. יתרת המשכנתאות של משקי הבית גדלה בנובמבר בכמיליארד שקל נוספים והסתכמה בסוף החודש בכ-269.2 מיליארד שקל. ב-11 החודשים הראשונים של השנה החולפת גדלה כבר יתרת המשכנתאות של משקי הבית בסכום מצטבר של כ- 17.2 מיליארד שקל (6.8%).

 יתרת המשכנתאות של משקי הבית גדלה בנובמבר בכמיליארד שקל נוספים והסתכמה בסוף החודש בכ-269.2 מיליארד שקל, צילום: shutterstock יתרת המשכנתאות של משקי הבית גדלה בנובמבר בכמיליארד שקל נוספים והסתכמה בסוף החודש בכ-269.2 מיליארד שקל | צילום: shutterstock  יתרת המשכנתאות של משקי הבית גדלה בנובמבר בכמיליארד שקל נוספים והסתכמה בסוף החודש בכ-269.2 מיליארד שקל, צילום: shutterstock

זאת בהמשך לעלייה של כ-20 מיליארד שקל שנרשמה ביתרת המשכנתאות של משקי הבית בשנת 2011, ושל כ-24 מיליארד שקל בשנת 2010. יתרת החוב הכוללת של משקי הבית, לדיור ושלא לדיור, הסתכמה בסוף חודש נובמבר בכ-383 מיליארד שקל.

סדרת הנתונים שמפרסמת היום (ד') החטיבה למידע ולסטטיסטיקה של בנק ישראל כוללת גם נתונים מעודכנים יותר, שמהם מתברר כי בחודש דצמבר הסתכם סך נטילת המשכנתאות החדשות בסכום של כ-4.7 מיליארד שקל. סכום זה גבוה בכ-900 מיליון שקל מממוצע ביצועי המשכנתאות החודשי השנה (כ-3.8 מיליארד שקל). לדברי בנק ישראל, מוקדם עדיין להעריך את ההשפעה של המגבלות החדשות על המשכנתאות שעליהן הודיע המפקח על הבנקים לפני שלושה חודשים. זאת בשל העובדה שהוראות אלה החריגו עד לסוף השנה הלוואות לדיור שניתן להן אישור עקרוני לפני כניסת ההוראה לתוקף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
ממשיכים לעוות נתונים
הוציאו את המשכנתאות שניתנו לתושבי חוץ מהתחשיב למה? מה ההגיון? במה שונה חשיפת הבנק בין תושב חוץ לתושב ישראלי? הבנק למשכנתאות לא נמצא בישראל? ההון העצמי של הבנק לא ישראלי? הנכס לא נמצא בישראל? אז מהו הרציונל בשינוי אם לא להסתיר מידע אחר?
יוסי בנבנישתי , השרון  |  24.01.13
11.
ל - 5- הורדת מיסים לא תוזיל את הדירות, אלא תגדיל את רווחי הקבלנים.
עשו את הניסוי הזה פה כבר בעבר. למה המחירים לא ירדו ? כי כולם יודעים שאנשים מוכנים/יכולים לשלם על דירה X שקלים. ה X הזה מורכב מהון עצמי, משכנתא, וקומבינות אחרות. אם מישהו יחליט לוותר על חלקו באותו X (למשל - המדינה תוותר על חלקה במיסים), האחשים שלוקחים חלק בחגיגה, יגדילו את חלקם, והמחיר ימשיך להיות X. למה ? ככה. כי ככה עובד שוק חופשי. כשכולם יודעים שאנשים מוכנים לשלם X, המחיר יהיה X.
24.01.13
8.
טעות קרדינלית - זו לא בועה!!!
נבחן את הנושא תחת הנחות הבאות: היקף המשכנתאות יפחת ב90% , הביקושים מכמה טעמים ימשיכו להיות גדולים מההצע, הרי המחירים יעלו. דמיינו שיש הסכם הודנה -עם הפלסטינים , מידית עשרות אלפי ישראלים שירדו ויהודים בחו"ל יזרימו ביקושים לדירות מה יקרה אז? כסף זר יזרום והם ירכשו בכל מחיר כמעט. הביקוש לדירות אינו עולה על הצרכים מכמה סיבות: 1. הגידול באוכלוסיה גבוה מהיצע הדירות החדשות במיוחד באיזורי המרכז והתעסוקה . 2. קיומם של כ700000 תושבים זרים ללא היתר . 3.. המהגרים הבלתי חוקיים וערבי השטחים המתנחלים באיזורים שונים בארץ מבריחים את כל תושבי השכונות הותיקים והם מעלים את הביקושים. 4. מספר ההולך והגדל של ערבים ישראלים הנאלצים ורוצים לעבור לישובים יהודים. מחירי הדירות עולה אך ורק, אך ורק, בגלל הממשלות: , ההביורוקרטיה, המיסוי, מחסור בהיצע קרקעות.
ראובן גרפיט  |  23.01.13
לכל התגובות