אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נציגות אי.די.בי פתוח: "עסקת כור-כלל היא העברת מזומן מכיס ימין לכיס שמאל" צילום: אוראל כהן

נציגות אי.די.בי פתוח: "עסקת כור-כלל היא העברת מזומן מכיס ימין לכיס שמאל"

מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח שלחו הבוקר מכתב חריף להנהלת אי.די.בי ובו דרישה לחשוף אם החברה ניסתה לבצע גיוס הון שנכשל

03.02.2013, 10:33 | רחלי בינדמן
נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח בראשות פסגות, קרן יורק והפניקס, שלחו הבוקר מכתב חריף להנהלת אי.די.בי פתוח, החברה הבת של אי.די.בי אחזקות שנמצאת במגעים להסדר חוב עם בעלי האג"ח שלה. במכתב דרשו המחזיקים מהחברה לנקוט צעדים לשפר את מצבה הפיננסי הקשה מאד, לטענתם של החברה.

קראו עוד בכלכליסט

"כפי שעולה מהדוחות הכספיים, מצבה הפיננסי של אי.די.בי פתוח קשה ביותר. עמדת הנציגות כי במצב זה מחובתה של אי.די.בי פתוח לטפל באופן מיידי בבעיותיה באמצעות גיוס הון משמעותי, פישוט המבנה הפירמידיאלי של הקבוצה והפחתת המינוף בו נמצאת הקבוצה כולה", כותבים באי כוחה של הנציגות עו"ד גיא גיסין ועו"ד איל רוזובסקי.

הנציגות חושפת כי הציעה להנהלה לעשות מאמץ לגיוס הון באופן מיידי בין אם מבעלי מניותיה שלה ובין ממשקיעים חיצוניים אך למרבה הצער לטענתה, לא התקבלה כל התייחסות עניינית לפניה זו. הנציגות מבהירה, כי "אין לנו אלא להסיק אחת משתיים: או שאי.די.בי פתוח אינה מבינה את הצורך הדחוף לגייס הון (דבר המטריד בפני עצמו) או שהיא ניסתה לעשות כן, ונכשלה (דבר המטריד עוד יותר).

אם אכן נעשו נסיונות לגייס הון שנכשלו – עד כה סירבה החברה לפרטם בפני הנציגות ואנו שבים ומבקשים לקבל על כך פרטים".

נוחי דנקנר , צילום: גיא אסיאג נוחי דנקנר | צילום: גיא אסיאג נוחי דנקנר , צילום: גיא אסיאג

הנציגות אף תוקפת במכתבה את התכנית של הקבוצה לבצע עסקת בעלי עניין במסגרתה תרכוש חברת כור את אחזקות אי.די.בי פתוח בכלל ביטוח. "העסקות אשר הנהלת ודירקטוריון אי.די.בי פועלים לקדם בימים אלה עלולות להחמיר את הבעיות מהן סובלת אי.די.בי פתוח והקבוצה. עסקת כור כלל אינה מפשטת את המבנה הפירמידיאלי אלא דווקא מגדילה ומסבכת אותו. כידוע, עסקה זו אף אינה מזרימה כספים חדשים לחברות הקבוצה הצמאות למזומנים אלא אך מבצעת העברה של נכסים ומזומנים מכיס ימין לכיס שמאל תוך השתת עלויות העסקה על חברות הקבוצה באופן שעלול חלילה לגרום נזק מצטבר לקבוצה כולה".

"מעבר לספקות הכבדים בדבר היכולת להשלים את העסקה, העסקה מעוררת תהיות קשות בדבר ההיגיון העסקי, השיקולים והאינטרסים האמיתיים שמאחוריה. הרציונל העומד בבסיס העסקה הינו יצירת נזילות שתאפשר לאי.די.בי פתוח לעמוד בהתחייבויותיה אלא שנזילות ארעית זו תאפשר עמידה בהתחייבויות למספר רבעונים נוספים בלבד. העסקה המתוכננת אינה מציעה פתרון כלשהוא לבעיית ההון העצמי השלישי של אי.די.בי פתוח ויש בה משום הגדלת הסיכון לנכס המרכזי שלה (דיסקונט השקעות – ר"ב)", כך נכתב.

הנציגות אף מבהירה כי הסיכויים שעסקת בעלי עניין זו תעבור הם קלושים כיוון שיש ספק גדול אם המפקח על הביטוח יאשר את העסקה, ואם הבנקים הנושים של אי.די.בי פתוח יאשרו אותה. הנציגות מבהירה כי תתנגד לכל דרישה לשיפור כלשהיא בתנאי החוב של הבנקים הנושים כתנאי להסכמתם לעסקה.

אחת השאלות המרכזיות שעומדת על הפרק ונמצאת במחלוקת בין החברה למחזיקי האג"ח היא האם אידיבי פתוח סולונטית (בעלת כושר פירעון). הנציגות של אידיבי, במהלכים שהם נוקטים ובכלל זה בכוונתם להתנגד לעסקת כור-כלל, מכשירים את הקרקע לקראת אפשרות של פניה עתידית לערכאות כנגד החברה.

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
זה פשוט לא בסדר
המדינה שלנו הפכה לאיזה קריקטורה קומוניסטית, בעלי החוב מאיימים על החברה(ודרך אגב בתהליך זה הם מקשים על החברה בצורה משמעותית לגייס הון), למרות שבינתיים החברה עומדת בתשלומי חובותיה. במדינות קפיטליסטיות נורמליות אחרות, יש הגנה מפני הנושים- זאת למען שהחברה תוכל לסדר את ענייניה הכספיים בלי סחיטות ואיומים מכל מיני נציגויות הזויות... עכשיו אחרי הודעה כזו לדוגמא- מי ירצה להשקיע בחברה? הנציגויות בעצם מחבלות בסיכויים של החברה להבריא והכל רק כדי להשתלט על החברה... זהו מצב מאוד מסוכן.
כלכלן ריאליסטי  |  03.02.13