אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת הנדל"ן

אבי ברזילי: "שוק הנדל"ן במזרח אירופה מתאושש בקצב איטי"

מנכ"ל אפי אירופה אמר כי רק השחקנים החזקים נשארו בתחום הנדל"ן באזור, שמתאושש בעיקר במסחר: "שוק המגורים שם מת"

19.03.2013, 14:55 | חן פונדק

"שמעתי פה בכנס שאנחנו צריכים לשאוף לתחום המגורים ברומניה. ממש לא כדאי. אנחנו רחוקים מהם מרחק מזרח ממערב וטוב שכך", כך אמר אבי ברזילי, מנכ"ל אפי אירופה בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט". חברת אפי אירופה היא חברת בת של אפריקה ישראל, ופעילה מעל 15 שנה בשוק מזרח אירופה.

קראו עוד בכלכליסט

"שוק הנדל"ן במזרח אירופה מתאושש בקצב איטי. אי אפשר להגיד שיש נהירה גדולה קדימה, אך יש שיפור איטי וסלקטיבי. יש מדינות שרואים את השיפור ויש מדינות שממש לא. אנחנו רואים יציבות ושיפור קל בצ'כיה, בפולין בתחומים מסוימים אך אין מגמה אחידה. גם במדינות שרואים שיפור, יש סקטורים שמראים סימני חיים וכאלו שלא".

ברזילי הוסיף כי "ברומניה רואים שיפור משמעותי בתחום המסחרי. אנחנו מפעילים את הקניון הכי חזק ברומניה. אנחנו רואים עלייה כל הזמן המספר המבקרים. יש ביקושים חזקים ואנחנו בונים קניון נוסף 45 דקות מבוקרשט. אנחנו לא רואים שינוי בתחום המגורים ברומניה ואפשר להגיד ששוק המגורים שם מת".

מנכ"ל אפי אירופה אבי ברזילי, צילום: נמרוד גליקמן מנכ"ל אפי אירופה אבי ברזילי | צילום: נמרוד גליקמן מנכ"ל אפי אירופה אבי ברזילי, צילום: נמרוד גליקמן

ברזילי הסביר כי המשבר הכלכלי הוביל לשינוי באופי השחקנים בשוק: "תוצאת המשבר היא שרבים מהשחקנים לא שרדו. נשארו מעט מאד שחקנים בשוק. הישראלים חזקים בשוק הזה, וכל השחקנים הם מקצועיים. נגמרה התקופה שכל אחד יכול לבוא לקנות קרקע ולמכור אותה אחרי כמה שבועות ביוקר".

"פעמים שואלים אותי אם אני בטוח שקיבלתי מימון. התשובה היא כן. הבנקים ברומניה הפכו למאד סלקטיביים. כקבוצה רכשנו לפני המשבר קרקעות רבות. מי שיגיד שזה היה במחיר יקר אני לא אחלוק עליו, אבל ההבדל בינינו לבין יזמים אחרים שגם קנו קרקעות במחיר יקר לפני המשבר, שאנחנו התכוונו לפתח אותם ולהגיע למוצר מוגמר. לכן מנוע הצמיחה שלנו הוא לבנות פרויקטים על הקרקעות שלנו ולהפוך אותם לפרויקטים פעילים. כל שנה אנחנו בונים 3-5 פרויקטים מסחריים חדשים במדינות הללו". ברזילי הוסיף כי "הבנקים לקחו בעלויות על מספר לא קטן של פרויקטים שלא עמדו בהתחייבויות. אנחנו בוחנים פרויקטים כאלו במשא ומתן מול הבנקים. אנחנו חושבים שלפחות בחלק נוכל לעשות הרבה יותר טוב מהיזמים הקודמים".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות