אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראובן קוגן: "נקדם 9,000 יחידות דיור להשכרה בשנתיים הקרובות" צילום: נמרוד גליקמן

ועידת הנדל"ן

ראובן קוגן: "נקדם 9,000 יחידות דיור להשכרה בשנתיים הקרובות"

במשרד האוצר מבקשים לפתור את מצוקת הדיור על ידי יצירת שוק פעיל של דירות להשכרה. מנכ"ל רובינשטיין, שזכתה במכרז לדיור להשכרה, לא אופטימי: "אין ודאות שהניסיון הזה יצליח"

19.03.2013, 14:34 | שירלי ששון-עזר
"אני שמח שלאחר שנים רבות קמה תנועה פוליטית שאומרת שאנחנו מאמינים בהשכרה כפתרון לעולם הנדל"ן", כך אמר היום (ג'), סגן הממונה על אגף התקציבים במשרד האוצר, ראובן קוגן בפאנל בנושא פרויקטים לדיור להשכרה שהתקיים בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט". קוגן הכריז כי בשנים הקרובות מתוכנן גידול במכרזים בתחום הדיור להשכרה.

קראו עוד בכלכליסט

קוגן הוסיף כי "אנחנו בדיונים מול רשות מקרקעי ישראל ומשרד השיכון אבל אנחנו רוצים להגיע ל-9,000 יח"ד להשכרה בין 2014-2013, שני שליש מהן יהיו באזור הביקוש. אם נצליח לשווק את המסה של המתחמים באותו מודל, נצליח למשוך את הגופים העסקיים והמוסדיים ויינתן פיתרון יותר טוב גם לזוגות הצעירים". בפאנל השתתפו יו"ר קבוצת חנן מור, חנן מור, גיל רובינשטיין, מנכ"ל ובעלים חברת רובינשטיין, שלמה גוטמן, משנה למנכ"ל הפניקס.

ראובן קוגן בוועידת הנדל"ן היום, צילום: נמרוד גליקמן ראובן קוגן בוועידת הנדל"ן היום | צילום: נמרוד גליקמן ראובן קוגן בוועידת הנדל"ן היום, צילום: נמרוד גליקמן

במהלך הפאנל שאל קוגן מה לא בסדר בשיטה בה פועלת המכרזים שנכשלו במשיכת הגופים המוסדיים. לדבריו: "המכרז נמדד בסופו של דבר במונחים של הצלחה וכישלון ומישהו זכה במכרז וגם הולך לבנות את הבניין הזה. אכן גוף מוסדי אחד ניגש וזו בעיניי הייתה המטרה".

בעניין העברת השרביט לידי הממשלה בייזום פרויקטים מעין אלה, אמר קוגן כי זוהי לא הדרך הנכונה לרומם את שוק ההשכרה. " צריך להיזהר רק מהמודל שמפקיד בידי ממשלה ובירוקרטיה ניהול מורכב של נכסים למגורים. בסופו של יום הממשלה נכשלה בניהול נכסים למגורים, אנחנו רואים את זה בתחום הדיור הציבורי. הנכסים נעשים מוזנחים, הניהול שלהם לא מספק, הגופים לא מתחרים אחד עם השני. אנחנו רוצים להגיע למבנים באחזקה גבוהה ולא סלאמס שניתקל בו בעוד 15 שנים שאנחנו נשאל את עצמנו איך מוכרים את זה לאחרים"

שלמה גוטמן, מנכ"ל הפניקס, אחד הגופים שלא ניגשו עד כה למכרזי הדיור שפרסם מינהל מקרקעי ישראל הסביר מדוע: "לפני שלוש שנים המלצנו לא לצאת בדרך הזו למכרז אבל בחרו שלא להקשיב לנו. זה באמת מוזר שהמוסדיים משקיעים בדיור בחו"ל להשכרה ולא פה. אני לא רואה נהירה המונית למכרזים האלה. אני חושב שהמדינה צריכה לתת רשת ביטחון"

גיל רובינשטיין, מנכ"ל ובעלים חברת רובינשטיין המתמחה בנדל"ן מניב, שזכתה במכרז לדיור להשכרה ברעננה, נשמע ספקני בנוגע להצלחת הפרויקט: "הפרויקט הזה נתן לנו משהו ספיציפי שזה פיזור ההשקעות שלנו. התשואות נמוכות אמנם, מדובר על סדר גודל של 6% תשואה. אומרים המוסדיים שזו לא תשואה גבוהה ועבור המוסדיים זו תשואה גבולית. צריך להבין בתחום הזה יש אי ודאות. אנחנו לא יודעים מה תהיה התפוסה, האם חודש מתוך שנה דירה תהיה ריקה או חודשיים, אנחנו לא יודעים מי האוכלוסייה שתבוא ובמיוחד מיהי האוכלוסייה הזכאית (הכוונה לזכאי משרד השיכון- שש"ע), שתאכלס

חלק מהפרויקט שעליה אין לנו שליטה, זה יכול להשליך על מיצוב הפרוייקט. אין לנו ידיעה מה היכולת שלנו לפנות שוכרים שלא משלמים ובמיוחד אם הם זכאים. אנחנו לא יודעים איך ימוצב הפרויקט הזה. יכול להיות שיהיו דיירים שכיוון שזה לא הבית שלהם, ישאירו שקיות זבל בכל מקום".

כשרובינשטיין נשאל מדוע, למרות רשימת הבעיות שהציג, הוא עדין בחר להכנס לתחום הוא אמר:  "אופטימיות זה דבר חשוב בתחום הנדל"ן. אם זו הייתה טעות או לא טעות אנחנו נדע בשנים הקרובות. צריך להבין שהפרויקטים הללו הם לא בסטנדרט בנייה רגיל, צריך דירה בסטנדרט שיש בו ארונות מטבח, אמבטיות עם ארונות, עם מראות. זה מגדיל עלויות".

חנן מור, יו"ר חברת הנדל"ן חנן מור שידר פחות אופטימיות מרובינשטיין: "מי אחראי על חוק הדיור להשכרה? משרד התמ"ת. מי שאחראי על התכנון זה משרד הפנים ומי שאחראי על השיווק זה משרד השיכון ומינהל מקרקעי ישראל. צריך לבנות מבנה ארגוני שהוא תכליתי. יש פה מכלול משרדי ממשלה, כל פקיד הוא מלך. אין משרד אחד שאחראי. אם לא יהיה משרד שיהיה אחראי על כל הפעולות האלה, זה לא יקרה".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
יש עתיד התחייבו לפני הבחירות לבנות 15,000 יח' דיור כל שנה, החל מהשנה הראשונה
בשנתיים הקרובות צריכות להבנות 30,000 יח' דיור להשכרה, וזה מלבד הבניה הרגילה. זו הבטחת הבחירות שהביאה את יש עתיד ל 19 מנדטים. אם הם לא מתכוונים לקיים את ההבטחה - שיחזירו את המנדט לבוחר ויערכו בחירות חוזרות.
כבר מפרים הבטחות?  |  18.04.13
5.
הפתרון הישים כרגע הוא דירות להשכרה בכל מבנה אפשרי...
הדרך לפתור בהקדם את מצוקת הדיור היא גם לדעתי -בניה להשכרה לטווח ארוך: תנאים מועדפים ליזמים שיבנו מבנים ייעודיים עם דירות קטנות, עידוד הסבת מבנים ישנים, קניונים נטושים ובניני משרדים לדירות מגורים, ועזרה לצעירים במימון ראשוני דרך שימוש בפקדון חיילים משוחררים או מילגה בתמורה לפעילות עבור הקהילה.
איילת , מודיעין  |  19.03.13
4.
מה זה השטויות האלה?"לא בסטנדט רגיל"?
כאילו מה - בדירות שלא להשכרה אין מטבח או חדר רחצה?למה יקר יותר? זה אמור להיות הרבה יותר זול כי אנשים בשכירות לא צריכים לובי מפואר עם שיש ושומר בכניסה. תבנו דירות שיכון כמו בשכונת נווה שרת בתל אביב -ההצלחה תהיה אדירה,המחיר זול ומתאים לכל כיס. לא צריך לבנות דירות יוקרה - כי מי שלא יכול לקנות אותה לא יכול גם לשכור אותה! תבנו דירות של 2 חדרים!!! לא בכל מצב ולא בכל גיל אנשים בודדים יכולים לגור עם שותפים.ולגור לבד בדירה של 4 חדרים ולשלם ארנונה מטורפת שלא לדבר על חשבון חשמל על קירור או חימום - זה לא רק בזבוז זה פשוט מיותר! מעניין האם מישהו שם בכנסת קורא לפעמים את הטוקבקים ורוצה לדעת מה העם חושב בנושא הדיור.....
19.03.13
לכל התגובות