אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אמנות המכרז ההפוך

אמנות המכרז ההפוך

בית משפט השלום בהרצליה קבע ששתי תמונות של הציירים אבל פן ויוזף ישראלס נמכרו במחירי רצפה בגלל סכסוך ותביעות הדדיות בין שני סוחרי אמנות, והורה למוכר לפצות את שותפו לשעבר על הפער

04.06.2013, 08:30 | זוהר שחר לוי

פסק דין שניתן לפני כשבועיים בבית משפט השלום בהרצליה מאפשר הצצה נדירה אל מאחורי הקלעים של עולם האמנות, ולדרך שבה פועלים בתי המכירות הפומביות. בסכסוך ארוך שנים בין שני סוחרי אמנות קבע בית המשפט שהאמן והסוחר הירושלמי לוסיאן קריאף ישלם לשותפו לשעבר מוטי פלד כ־520 אלף שקל. מדובר בסכסוך עסקי וייצרי בין מייסדו של בית המכירות הפומביות מצא מרמת גן, מוטי פלד, לבין בית המכירות הירושלמי מצארט וגלריית קריאף של האמן לוסיאן קריאף. עד לפני כמה שנים היו פלד וקריאף שותפים עסקיים שרכשו במשותף יצירות אמנות בארץ ובחו"ל. ב־2006 חתמו השניים על הסכם שיתוף פעולה בין גלריית קריאף למצא. השניים הקימו חברה משותפת, ונקבע שפלד ישמש מנכ"ל ושקריאף יספק עבור כל מכירה פומבית לפחות 20 יצירות בשווי מינימלי כולל של 2 מיליון דולר.

קראו עוד בכלכליסט

שנה לאחר מכן נקלעה החברה המשותפת לקשיים והשניים החליטו על פירוק השותפות. קריאף היה אמור לרכוש את מלוא המניות, המוניטין והשם המסחרי של החברה תמורת 350 אלף דולר, והכספים והמקרקעין יחולקו בין הצדדים. בתביעה שהגיש פלד לבית משפט השלום בהרצליה ב־2008 באמצעות עו"ד אורי שילה, שותף במשרד א. שילה ושות', הוא טען כי גם לאחר הסכם הפירוק נותר קריאף חייב לו סכומי כסף ניכרים. הוא העמיד את תביעתו על סכום של 2.5 מיליון שקל כשבהמשך קוצץ הסכום במחצית. בין היתר טען פלד כי שתי יצירות, "ויראה את רחל" של אבל פן ו"המשפחה" של יוזף ישראלס, שאותן רכש עם קריאף היו אמורות להימכר במכירה פומבית בנובמבר 2007.

עו"ד אורי שילה, צילום: אביב שילה עו"ד אורי שילה | צילום: אביב שילה עו"ד אורי שילה, צילום: אביב שילה

לטענת פלד, לא זו בלבד שקריאף לא עמד בסיכום והיצירות לא נכללו בקטלוג שהוצא לקראת המכירה, אלא שבינואר 2008 נאמר לו כי הפריטים כבר נמכרו (30 אלף דולר לישראלס ו־50 אלף אלף דולר לפן). לגרסת פלד, לא רק שהתמונות נמכרו בסכום נמוך מזה שיכלו לקבל, הרי שבסופו של דבר הוא לא קיבל מאומה עבור חלקו ביצירות. קריאף, המיוצג על ידי עו"ד אדם פרומקין, לא נותר חייב והגיש תביעת נגד על כ־3.6 מיליון שקל. לדבריו, התנהלותו של פלד גרמה לו נזק רב ועל כן חתם על פירוק השיתוף. לגרסתו, גלריית קריאף מילאה את חלקה בהסכם הפירוק והעבירה לפלד יותר מ־2 מיליון שקל. "ואולם סכום זה שולם עבור מוניטין ורשימת לקוחות, כשפלד פגע במוניטין והפך את רשימת הלקוחות כמעט לחסרת כל שווי". השופט ד"ר שאול אביגור דחה את תביעת הנגד של קריאף וקיבל חלקית את טענות פלד באשר לחוב הקשור לתמונות של פן וישראלס. פלד יקבל כ־520 אלף שקל משותפו לשעבר, כולל 183 אלף שקל עבור חלקו ביצירות ישראלס ופן.

השופט שאול אבינור השופט שאול אבינור השופט שאול אבינור

תגובת עו"ד פרומקין המייצג את קריאף: "תביעת פלד כללה רכיבים רבים. בין היתר, מאות אלפי שקלים עבור החזרי הלוואות נטענות, תשלום דמי שכירות ודרישות לאובדן רווחים והחזרי הוצאות. בית המשפט דחה אחת לאחת את כל התביעות למעט תביעה אחת ויחידה. על אותו חלק של תביעתו שהתקבלה, נגיש בימים הקרובים ערעור, והנתבעים סבורים שסיכויי הערעור טובים. גם על טענות קריאף שלא התקבלו יוגש ערעור. כן הוגשה בקשה לעיכוב פסק הדין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות