אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל: זינוק של 47% בנטילת משכנתאות במאי לפני עליית המע"מ צילום: shutterstock

בנק ישראל: זינוק של 47% בנטילת משכנתאות במאי לפני עליית המע"מ

היקף המשכנתאות שהעניקו הבנקים בחודש שעבר הסתכם בכ-5.6 מיליארד שקל. הזינוק החד נובע מהעלייה ב-1% בשיעור המע"מ ל-18% בתחילת יוני

16.06.2013, 15:05 | שניר הנדלר

היקף המשכנתאות שהעניקו הבנקים בחודש מאי הסתכם בכ-5.6 מיליארד שקל, כך עולה מנתונים שפרסם היום בנק ישראל. מדובר בזינוק של 47% לעומת היקף המשכנתאות שניטלו באפריל. 

קראו עוד בכלכליסט

הזינוק החד בביצועי המשכנתאות בא על רקע העלייה ב-1% בשיעור המע"מ ל-18% בתחילת יוני, שהביאה להאצת ביצוע עסקאות לרכישת דירות חדשות בימים האחרונים של חודש מאי. זאת בעיקר מתוך רצונם של רוכשי הדירות להקדים תשלומים לקבלים כדי לחסוך את העלייה בשיעור המע"מ.

שיא הביקושים למשכנתאות – 5.8 מיליארד שקל - נקבע באוגוסט האחרון, חודש בטרם הועלה שיעור המע"מ לרמתו הנוכחית.

אילוסטרציה, צילום: בלומברג אילוסטרציה | צילום: בלומברג אילוסטרציה, צילום: בלומברג

לעלייה בהיקף המשכנתאות בשנה האחרונה תרמה גם הורדת ריבית בנק ישראל לרמה של 1.25%, והערכות במערכת הבנקאית שלפיהן הריבית תישאר ברמתה הנמוכה גם בחודשים הקרובים ואף תירשם ירידה נוספת בשיעור הריבית.

בחודשים האחרונים סברו בבנק ישראל כי הורדות הריבית לא יחממו מחדש את שוק המשכנתאות ואת מחירי הדירות, בשל הגבלות על המשכנתאות שהוטלו בשנה שעברה דוגמת מגבלות ההון העצמי הנדרש, הגבלת שיעור המימון שנכנסה לתוקפה בנובמבר האחרון לרוכשי דירות להשקעה המימון יהיה מוגבל ל-50% ממחיר הדירה, רוכשי דירה ראשונה יוכלו לקבל הלוואה בשיעור של עד 75% ומשפרי דיור של עד 70% ממחיר הדירה. בפברואר האחרון חודשיים דרש גם המפקח על הבנקים דודו זקן מהבנקים להגדיל את היקף ההון שהם מרתקים בעת הענקת משכנתאות. ההגבלה האחרונה של בנק ישראל נועדה בראש ובראשונה לחזק את יציבות הבנקים, אולם מבחינה צרכנית ההחלטה של בנק ישראל הביאה לייקור המשכנתאות

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
אני מנהל בנק, אמשיך לתת משכנתאות ענק לכל דורש, ואמקסם את הרווחים לבעלי המניות אליהם אני מחויב.
כמו כן אקבל בונוס ענקי בזכות המכירות שמרקיעות שחקים. כמובן, אני יודע להרוויח כסף רק כל עוד השוק עולה, אם מחירי הדירות ירדו אני אהיה בברוך לא נורמלי, אבל אל תדאגו, לא שופטים אותי לפי התכוננות למצב הביש, אלא למיקסום הרווחים בזמן שהכל ורוד. חוצמזה, אם נקרוס נפעיל לחץ על הממשלה שתחלץ אותנו, ואז אקבל בונוס נוסף. אם הייתם מבינים גם אתם שכך צריך לפעול, הייתם גם אתם מרויחים מיליון שקל בחודש כמוני. שיהיה יום טוב!
מנהל בנק , תל אביב  |  16.06.13