אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל פטרוכימיים מציג: ההתחמקויות באסיפת האג"ח הראשונה צילום: אלירן אביטל

מנכ"ל פטרוכימיים מציג: ההתחמקויות באסיפת האג"ח הראשונה

בעלי איגרות החוב של פטרוכימיים הגיעו אתמול לבית ציוני אמריקה בתל אביב כדי לקבל תשובות לגבי עתיד הכסף שלהם, אבל לחברה היו תוכניות אחרות: המנכ"ל ערן שוורץ התחמק מלספק פתרונות, ובעל השליטה דיוויד פדרמן? הוא כלל לא נכח באסיפה. חמש השאלות הקריטיות שנותרו ללא מענה

24.06.2013, 08:33 | יניב רחימי ואמיר ברמן

בעלי האג"ח של פטרוכימיים שבשליטת דיוויד פדרמן לא הצליחו לצאת אתמול מאסיפת המחזיקים עם תשובות ברורה לגבי מהליכי החברה להשבת חובם. פטרוכימיים, שנקלעה לבעיה תזרימית המקשה עליה לשלם את חובותיה לבעלי האג"ח, לא סיפקה למחזיקים נחת: בעל השליטה דוויד פדרמן כלל לא נכח באסיפה בבית ציוני אמריקה שבתל אביב והמנכ"ל ערן שוורץ התחמק מלתת תשובות. אלו השאלות העיקריות שלא זכו להתייחסות:

קראו עוד בכלכליסט

1 הדו"ח לא משקף

מחזיקי האג"ח שנכחו באסיפה התרעמו על כך שבדו"חות הכספיים לרבעון הראשון שפורסמו לפני חודש החברה לא רמזה פטרוכימיים על הסכנה להסדר חוב, ועשתה רושם שיש ביכולתה לעמוד בהתחייבויותיה במועדם. לטענת שוורץ, הודעת בזן על תקלה במתקן זיקוק גרמה לירידה ברווח הצפוי של בזן, מה שגרם לירידה בדיבידנד העתידי שצפויה היתה פטרוכימיים לקבל. לטענת שוורץ, בעקבות הירידה הצפויה בהיקף הדיבידנד, קיבלה החברה פנייה מהנאמנים, והוחלט לגבש מתווה להסדר חוב.

דיוויד פדרמן דיוויד פדרמן דיוויד פדרמן

2 מצב הבעלים

מחזיק האג"ח דרשו לדעת האם מניות פטרוכימיים שבבעלות מודגל, החברה הפרטית שבאמצעותה מחזיקים פדרמן ושותפיו בפטרוכימיים, משועבדות לבנקים. שוורץ התחמק מלתת תשובה וטען כי מדובר בחברה פרטית, ופטרוכימיים לא מחוייבת לדווח על עסקי הבעלים הפרטיים.

3 מתווה לא מפורט

שרווץ הציג עקרונות כלליים למתווה הסדר חוב, אך לא הציג נתונים מפורטים. לדברי שוורץ, הנהלת החברה מגבשת בימים אלה מתווה להסדר חוב שיוצג בשבועות הקרובים למחזיקי האג"ח. המתווה כולל דחיית מועדי תשלום הקרן, ביצוע תשלום הריביות השוטפות וגיבוש מנגנון הטבה (בתמורה לדחיית החזרי הקרן).

4 יתרות הנזילות

שוורץ הציג באסיפה את יתרות המזומנים של החברה, אך ציין כי קיים חשש לגבי חלק מהותי מהם. בין הסיבות שהזכיר שוורץ — קדימות שעלולים הבנקים לקבל על השימוש במזומנים שבקופה. לדברי שוורץ, "חלק מהותי מהמזומן של פטרוכימיים נמצא בבנקים, שהם גם נושים של החברה". החשש של המשקיעים הוא שכפועל יוצא מכך, חלק מהותי מיתרת המזומנים - שמסתכמת ב־265 מיליון שקל - תקוזז על ידי הבנקים ותיגרע מהמקורות העומדים לרשות החברה לפרעון החוב למחזיקי האג"ח.

5 חבות המס של החברה

סוגיה נוספת שעלתה לדיון והחברה לא סיפקה תשובות לגביה היא חבות המס של פטרוכימיים בתרחיש של מכירת מניות בזן. אחזקותיה של פטרוכימיים בבזן מחולקת לאחזקה ישירה ועקיפה, באמצעות חברה־בת. העלות עבור כל אחזקה שונה ולכן, לדברי הנהלת פטרוכימיים, קיים קושי לחשב את חבות המס.

הבעיה של פטרוכימיים היא שהמניות החופשיות משעבוד הן אלו הרשומות בעלות רכישה נמוכה יותר ולכן במקרה של מכירתן, חבות המס עלולה להיות גבוהה יותר בהשוואה לזאת של המניות המשועבדות. לטענת שוורץ, החברה לא יודעת מה יהיה היקף החוב למס הכנסה בעת מכירת מניות בזן. לסוגיית המס יש משמעות גדולה משום שמכירת מניות בזן החופשיות משעבוד היא מהלך מתחייב כדי שהחברה תעמוד בהתחייבויותיה בשנת 2014.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות