אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנקים יציעו לדנקנר דחיית החוב בשנה וחצי צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

הבנקים יציעו לדנקנר דחיית החוב בשנה וחצי

לפי ההצעה המתגבשת, דנקנר יישאר בעל השליטה באי.די.בי פתוח והבנקים יקבלו תוספת ריבית של 2% על החוב ואופציות פאנטום על 20% מהחברה

25.06.2013, 07:00 | גולן חזני

הבנקים הנושים של אי.די.בי פתוח יציעו לחברה דחייה של 18 חודשים בתשלום החובות כלפיהם תמורת פיצוי של 2% בריבית לתקופה זו, ופיצוי נוסף בדמות אופציות פאנטום על 20% ממניותיה לכלל הנושים. כך עולה מההצעה המתגבשת בין הבנקים שדנים בפתרון המשבר באי.די.בי פתוח. הבנקים אמורים להגיש הצעה סופית להסדר עד סוף השבוע.

קראו עוד בכלכליסט

מבחינת הבנקים זו תהיה הזדמנות חד־פעמית שהם יעניקו לנוחי דנקנר להמשיך להחזיק בשליטה בחברה. אם בתום התקופה אי.די.בי פתוח לא תהיה סולבנטית בצורה מובהקת, הרי שהנושים כולם יכריזו על מצב של חדלות פירעון לחברה וייטלו את השליטה בה.

ל"כלכליסט" נודע כי מתווה זה נידון בפורומים שונים בין הבנקים בימים האחרונים. סביר להניח כי המתווה ייתקל בהתנגדויות של נציגויות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח, וכנראה גם מצד המחזיקים באי.די.בי אחזקות. ישנה אפשרות סבירה שנשקלת בין הבנקים כי חלק מהמתווה יכלול דרישה להתחייבות של דנקנר להזרים בשנה הקרובה סכום של מאות מיליוני שקלים לאי.די.בי, אולם עדיין אין וודאות שאפשרות זו תיכלל במתווה שיוצע.

הבנקים, בניגוד למחזיקי האג"ח, לא מעוניינים לבצע מחיקה של החובות ולא לקבל מניות תמורתם, בעוד מחזיקי האג"ח מעמידים את שני המרכיבים האלה כתנאי למציאת פתרון לחברה. שלשום נערכה פגישה ראשונה בין היועצים הכלכליים של הבנקים, עו"ד דוד אפרתי והכלכלן שמואל גורטלר, לבין מנהלי אי.די.בי, שבה דנו במתווה להסדר.

נוחי דנקנר, צילום: אוראל כהן נוחי דנקנר | צילום: אוראל כהן נוחי דנקנר, צילום: אוראל כהן

לאי.די.בי פתוח חוב של 1.7 מיליארד שקל לשישה בנקים: הפועלים, לאומי, דיסקונט, מזרחי טפחות והבנקים הזרים BNP PARIBAS ו־HSBC. בנוסף חייבת החברה כ־4 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח השונים כשנציגות האג"ח כוללת את יורק, הפניקס ופסגות.

הבנקים התכנסו כבר בתחילת החודש לראשונה והגיעו להסכמות אופרטיביות במטרה להביא לדחייה מסודרת ומהירה של התשלומים, זאת כדי לשפר את הנזילות ובמידת הצורך גם לגייס הון נוסף. הפגישות בין הבנקים נערכות בעקבות החלטתו של השופט איתן אורנשטיין בבית המשפט המחזוי לחייב את דנקנר למכור מחצית מהשליטה בכלל ביטוח עד ל־22 באוגוסט, הליך אשר נראה כבלתי אפשרי בלוח זמנים זה.

בנוסף אמורים נאמני הסדרות השונות לכנס אסיפות כבר בסוף יולי כדי לקבל החלטה האם לקבל את הסכם הנציגויות שנוטל את השליטה מידיו של דנקנר, או את ההסדר שהציע דנקנר לנציגות אי.די.בי אחזקות להזרמה של 540 מיליון שקל לחברה.

בשבוע שעבר הודיעה נציגות אי.די.בי פתוח במכתב לחברה כי אם דנקנר יזרים 550 מיליון שקל עד 22 באוגוסט וסכום נוסף של 350 מיליון שקל עד 31 בדצמבר השנה, תשהה הנציגות את ההליכים המשפטיים נגד החברה.

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
מי מתנגד?
הצעת הבנקים הוגנת וכך נוהג בעל חוב המעוניין בהשבת החוב כלפיו. היחידים שיתנגדו הם "נציגות" פיתוח המשרתת למעשה את ירמיהו וקרן יורק . אלה ממעוניינים להשתלט על החברה ולהשיג תשואה של כ 5 00% על השקעתם (ע"ח בעלי החוב האחרים). "נציגות" אחזקות צריכה להשתחרר מאימת ירמיהו ולתמוך במתווה הבנקים עבור אידיבי פיתוח ומתווה אלשטיין משופר עבור אידיבי אחזקות
25.06.13
1.
הודעה מצוינת לבעלי אגח אחזקות - ע"פ ההסדר אגח אחזקות יהיה שווה 81 אג'
לפי המסתמן יבוצע שינוי בלוח התשלומים באידיבי פיתוח ובנוסף יוזרמו כ400 מיליון שח באחזקות נוחי יהיה חייב לשלם הרבה יותר כיוון שאחרת נציגי האגח פשוט יקחו לו את החברה !!! - לפי מתווה אלשטיין ( כולל שיפור קטן של 3-6 אגורות לאגח יהיה שווה אגח אחזקות 81 אגורות מתוכן 32 במזומן 10 במניות 20 תוך שנתיים והשאר בסדרת אגח חדשה
אזרח שכבר לא מודאג  |  25.06.13