אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקלף המשפטי שיוכל להציל את אתרי התוכן הפיראטי בישראל צילום: שאטרסטוק

בלעדי לכלכליסט

הקלף המשפטי שיוכל להציל את אתרי התוכן הפיראטי בישראל

הסכם שנחתם בין ארגון זכויות היוצרים זיר"ה ואתר Unlimit.co.il סולל את הדרך אל מודל עבודה חדש בישראל. במסגרתו, יתאפשר לאתרים שנחשדים בפיראטיות ושיתוף קבצים להמשיך לפעול

25.06.2013, 15:24 | הראל עילם
הסכם ראשון מסוגו בתחום זכויות היוצרים בישראל: פשרה שהושגה בין אתר אחסון הקבצים Unlimit.co.il וארגון זכויות היוצרים הישראלי זיר"ה צפויה להיות אבן דרך בדיון להסדרת הנושא בארץ, על רקע המאבק בפיראטיות ברשת. כתב ההסכם, שהגיע לידי "כלכליסט", יאפשר לאתרים שיואשמו בשיתוף קבצים להמשיך לפעול לאחר תשלום קנס -סמלי, במקרה זה. 

קראו עוד בכלכליסט

זיר"ה הוא ארגון זכויות יוצרים צעיר יחסית, שהוקם לפני כשנתיים על ידי רוב חברות המדיה בישראל - ביניהן יונייטד קינג, Hot, קשת, yes, נגה תקשורת ועוד. הארגון הצליח לרשום הצלחה מרשימה והוביל לסגירתם וחסימתם של עשרות אתרי הורדה ישירה, אינדקסי טורנטים ואחסון קבצים. לאחרונה הוא גם סגר שני אתרי צפיה ישירה פופולריים -נאקו וגוזלן.

 

צעד חשוב ביחסים שבין זיר"ה והפיראטים, צילום: shutterstock צעד חשוב ביחסים שבין זיר"ה והפיראטים | צילום: shutterstock צעד חשוב ביחסים שבין זיר"ה והפיראטים, צילום: shutterstock

 

הארגון גם הגיע להסכמי פשרה עם חלק מהאתרים, אבל במקרים אלו ההסכמים היו מחוץ לבתי המשפט ולא נחשפו בפני הציבור. לראשונה, ההסכם בין זיר"ה ובין Unlimit אושר בפני בית המשפט המחוזי בלוד ביום ה' האחרון ופורסם באופן פומבי. מדובר במקרה לא שגרתי, שכן תקדימים משפטיים בתחום זה בארץ הם נדירים מאוד; לרוב, נסגר הנושא מחוץ לבית המשפט, בהסכמי פיצוי שונים.

מאמצים את השיטה האמריקאית

הפיראטים בסכנה הישג לזיר"ה: נחסמו שניים מאחרוני אתרי הסטרימינג הפיראטי בישראל gozlan.me ו-nako.me, אתרי צפייה ישירה פופולריים, נחסמו בצו משפטי שהועבר לספקיות האינטרנט בארץ. החסימה עוררה זעם בקרב משתמשי בזק בינלאומי, אשר תקפו את החברה בפייסבוק הראל עילם ועומר כביר, 58 תגובותלכתבה המלאה

עד כה, נושא זכויות היוצרים ברשת הישראלית מעולם לא הוסדר מבחינה משפטית. בעוד שהחוק מבהיר בדיוק מהם זכויות יוצרים, מהם בעלי הזכויות ומהי יצירה מוגנת, יש לא מעט שאלות פתוחות בחוק בנוגע לאחריות המשפטית - האם היא של האדם שפרץ את היצירה, זה שהעלה אותה לרשת, האתר שמארח אותה, האתר שמאפשר את הגישה אליה דרך מנוע חיפוש או טורנו, או המשתמש שהוריד אותה לבסוף.

בארצות הברית התקבל לפני יותר מעשור חוק ה-DMCA, שהיום נחשב למודל מקובל ובינלאומי לחוקי זכויות יוצרים. החוק האמריקאי קובע כי כל עוד בעל אתר מסיר במהירות תכנים לא חוקיים כאשר בעלת הזכויות מודיעה לו שהוא באתר, הוא אינו עובר על החוק ולפיכך חסין מתביעה. כל עוד בעל האתר מציית לכל בקשות הסרת התכנים הלא חוקיים שהוא מקבל, לא ניתן לתבוע אותו על כל נזק או הורדות שכבר בוצעו.

זיר"ה התנגדה בעבר נחרצות לחוק כזה. ערן פרזנטי, עורך הדין המייצג את זיר"ה, אמר בעבר בראיון עם "כלכליסט" כי DMCA אינו מתאים לאופי הישראלי: " "המנטליות כאן היא של קומבינה והחוק הזה לא רלוונטי ולא צודק במקרה של אתרים שכל ייעודם הוא להפיץ תוכן מפר", אמר אז. לטענתו, Unlimit מכיל יותר מ-99% קבצים לא חוקיים, למרות שהוא כולל אזהרות שאין להשתמש באתר בצורה שפוגעת בזכויות יוצרים.

 

עו"ד ערן פרזנטי, צילום: אוראל כהן עו"ד ערן פרזנטי | צילום: אוראל כהן עו"ד ערן פרזנטי, צילום: אוראל כהן

צעד חשוב עבור אתרי התוכן

ההסכם החדש, שהגיע לידי "כלכליסט", דווקא בנוי על בסיס עקרונות ה-DMCA לפיהם אנשי unlimit יסירו את כל התכנים הלא חוקיים באתר, לפי בקשה, בתוך שמונה שעות מרגע שליחת הבקשה. מנהלי האתר התחייבו להחזיק באנשי צוות זמינים בכל שעות השבוע, גם בשבתות וחגים.

 

קבלת עקרונות ה-DMCA היא צעד מרשים קדימה אשר יכול להיות בסיס תיאורטי לחקיקה עתידית בנושא. בנוסף, ההסכם יוכל לשמש אתרים אחרים בתור קלף מיקוח בתביעות עתידיות מצד זיר"ה.

נתון מפתיע נוסף מההסכם הוא גובה הקנס ש-unlimit הסכימו לשלם על כל הפרה: אלף שקלים בלבד, סכום נמוך מאוד לעומת המקובל בעולם. בארצות הברית, הקנס יכול להגיע למיליון דולר לעבירה חוזרת, כולל עד עשר שנות מאסר.

צעד חשוב בדרך להסדר

עו"ד יותם וירז'נסקי, ממשרד עורכי הדין דרורי-וירז'נסקי-אורלנד שמייצג את האתר ועוד מספר אתרים נוספים שנתבעו בעבר על ידי זיר"ה, אמר בשיחה עם "כלכליסט": "פסק הדין מהווה למעשה את תחילת הדרך של הסדרת השירותים המקוונים לגביהם נטען כי הם פוגעים בזכויות יוצרים, כמו אתרים לשיתוף קבצים, אתרים לצפיה ישירה וקל וחומר אתרים המאחסנים קבצים מסוגים שונים כדוגמת דרופבוקס וגוגל דרייב".

עו"ד יותם וירז עו"ד יותם וירז'נסקי | צילום: לירז פאנק עו"ד יותם וירז

ממשרדו של עו"ד ערן פרזנטי לא התקבלה תגובה עד לשעת פרסום הכתבה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
חשבו שספריות הוידאו יעלימו את בתי הקולנוע. אח"כ חשבו שהדיוידי יעלים אותם
אח"כ האינטרנט המהיר והקלות בה אפשר לראות כל סרט חדש שיוצא לאקרנים - ובכל זאת בתי הקולנוע למדו שאפשר להקטין את האולמות, להקרין הרבה סרטים בקומפלקס אחד, לשלב את זה בקניון גדול ולהמשיך ולהרויח טוב. גם המשוררים ומבצעי השירים צריכים להבין שבעבר כל אלבום מצליח היה מכניס הרבה מאוד כסף ממכירות - כיום אפשר להוריד אלבומים בחינם - אז חייבים לשנות את המודל העסקי ולבסס אותו גם על מקורות הכנסה אחרים כמו הופעות חיות, הרצאות, ייעוץ מוזיקלי ואפילו עבודה ומקצוע נוסף (לא בושה להיות זמר מקצועי ובמקביל ללמוד מקצוע אחר)
שמואל , מרכז  |  25.06.13
לכל התגובות