אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תקדים עולמי: ניו זילנד לא תאפשר עוד לרשום פטנטים על תוכנות צילום: shutterstock

תקדים עולמי: ניו זילנד לא תאפשר עוד לרשום פטנטים על תוכנות

לראיית המחוקקים במדינה, פטנטים טכנולוגיים פוגעים בפרודוקטיביות וכמעט בלתי אפשרי לפתח תוכנות ואפליקציות בלי להפר פטנט. החוק, שהועבר במטרה להקל על מפתחים מקומיים, סותר את אמנת הפטנטים הבינלאומית TRIPS

29.08.2013, 16:29 | נמרוד צוק
חקיקה תקדימית בניו זילנד שאושרה אתמול (ד') אוסרת על רישום פטנטים חדשים על מוצרי תוכנה - והופכת את מדינת האי לראשונה בעולם בה קיים חוק שכזה. הצעת החוק אושרה אתמול בפרלמנט המדינה ברוב של 117 תומכים וארבעה מתנגדים, כחמש שנים לאחר שהועלתה לדיון.

קראו עוד בכלכליסט

הצעת החוק קובעת כי תוכנת מחשב איננה המצאה ובכך עוקפת את אמנת TRIPS הבינלאומית, שקובעת כי המדינות החתומות עליה יאפשרו רישום פטנטים על כל מוצר או תהליך המהווים המצאה טכנולוגית.

פטנטים בתחום התוכנה? לא בניו זילנד, צילום: shutterstock פטנטים בתחום התוכנה? לא בניו זילנד | צילום: shutterstock פטנטים בתחום התוכנה? לא בניו זילנד, צילום: shutterstock

החקיקה מחריגה תוכנות שמהוות יישום ממוחשב של תהליך שניתן לרשום עליו פטנט - למשל תוכנה שמשמשת להפעלת מכונת כביסה המציעה ניקוי טוב יותר של בגדים עם צריכת חשמל מופחתת, כפי שמצוין בדוגמה המובאת בהצעת החוק. בנוסף, כל הפטנטים שנרשמו עד כה במדינה ימשיכו לשאת תוקף, ורק בקשות חדשות לפטנטים טכנולוגיים לא יאושרו.

הרקע לחקיקה הוא הקושי שמציבים מאות אלפי הפטנטים הטכנולוגיים שנרשמו ברחבי העולם, חלקם על דברים שעשויים להיראות טריוויאלים, בפני מפתחי התוכנה בניו זילנד. חבר הפרלמנט קלייר קוראן, אחד מיוזמי החוק, אמר כי באופן כללי פטנטים טכנולוגיים הם בעיניו אנטי-פרודוקטיביים, וכי כמעט בלתי אפשרי היום לפתח איזשהו מוצר תוכנה מבלי להפר כמה וכמה פטנטים.
 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
תגובה ל5 אין לך מושג על מה אתה מדבר
אם פטנט המעבר בין שדות באמצעות TAB היה בשימוש ע"י IBM לפני MICROSOFT, ע'פ כל חוקי הפטנטים מדובר ב PRIOR ART והפטנט בטל ומבוטל. אין דבר כזה פטנט טרוייאילי על תוכנה שכן הדרישה היסודית מכל פטנט שהוא הוא NOVELTY -- מקוריות. אין שום פסול בפטנטים על תוכנה, הם היו הכלי היחידי שיזמים קטנים יכלו להשתמש בו כדי לשמור על הקניין הרוחני (וגם, בקושי רב...) ללא פטנטים, היתרון עובר למי שיש יותר כסף ויכולת חדירה לשוק.
מתכנת  |  31.08.13
5.
הגיע הזמן!!!!! כן ירבו!
מי שיסתכל על פטנטים שאושרו בתחום התוכנה יקבל חום! מדובר על שטיות כמו או יש שדה בשם XXX ליד שדה של YYY אז זה פטנט. שימוש ב-Tab לעבור בין שדות - פטנט של מיקרוסופט, למרות ש-IBM השתמשו ב-Tab לעבור בין שדות עוד משנות ה-60. Double Click בעכבר, פטנט? ועוד. פטנט יכול להרשם על אלגוריתמים מתמטי לא על תוכנה. פריצת הדרך אינה במימוש.
30.08.13
לכל התגובות