אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ה-NSA עוקבת גם אחרי כרטיסי האשראי שלכם צילום: בלומברג

ה-NSA עוקבת גם אחרי כרטיסי האשראי שלכם

סנודן ממשיך להדליף מסמכים פנימיים של סוכנות הביון האמריקאית - ועכשיו מתגלה כי ל-NSA יש תוכנית בשם Follow the Money, העוקבת אחרי עסקאות אשראי ברחבי העולם

16.09.2013, 11:59 | יוסי גורביץ

ה-NSA פרצה, כבר ב-2011 וככל הנראה מוקדם הרבה יותר, לשרתים של חברות האשראי הגדולות ואספה מהן מידע על מאות מיליוני עסקאות אשראי שהתבצעו בכל העולם. כך עולה מפרסום של העיתון הגרמני "דר שפיגל" אמש (א').

קראו עוד בכלכליסט

אדוארד סנודן, עובד הקבלן לשעבר ב-NSA ו-CIA, ממשיך להביך את הממשל האמריקאי ולהדליף את המסמכים הפנימיים של סוכנות ביון האותות האמריקאית, ה-NSA. המצגת האחרונה שהדליף היא של פרויקט בשם Follow the Money, או FTM, העוסק במעקב, תיעוד וניתוח של עסקאות אשראי בינלאומיות. הפרויקט היה פעיל לפחות לזמן מה כבר ב-2011 וככל הנראה המשיך לפעול ללא הפרעה מאז.

חברת ויזה אמרה כי המידע לא הגיעה ממנה - אנשי ה-NSA פרצו לשרתיה, צילום: בלומברג חברת ויזה אמרה כי המידע לא הגיעה ממנה - אנשי ה-NSA פרצו לשרתיה | צילום: בלומברג חברת ויזה אמרה כי המידע לא הגיעה ממנה - אנשי ה-NSA פרצו לשרתיה, צילום: בלומברג

לפי הדיווח, כבר ב-2011 הפרויקט אגר לא פחות מ-180 מיליון רישומים על עסקאות ורכישות, 84% מהן בוצעו דרך כרטיסי אשראי. ה-NSA אספה מידע על עסקאות שבוצעו באירופה, אפריקה והמזרח התיכון על ידי לקוחות חברות האשראי הגדולות, כגון ויזה. המיע נאסף על ידי שימוש בפרצות אבטחה בשרתי החרות - דוברי ויזה אמרו ל"דר שפיגל" כי המידע לא הגיע מהחברה.

בנוסף לעסקאות כרטיסי אשראי, המערכת גם אספה כמות גדולה של נתונים פיננסים מהמערכת הבנקאית הבינלאומית SWIFT, המאפשרת ניוד כספים בין סניפים, בנקים ומדינות. בין השאר, הצליחה ה-NSA לחדור למספר רב של מדפסות הממוקמות בבנקים,  ולאגור דרכן מידע על עסקאות SWIFT.

עם זאת, המסמכים מעידים כי אפילו סוכנויות הביון עצמן הביעו חשש מההשפעות המזיקות של הריגול הפיננסי: תכתובת בין ה-NSA ובין מקבילתה הבריטית, GCHQ, העלו כי האחרונה מסרה כי היא אינה מעוניינת לשתף פעולה עם ה-NSA בתחום זה, בשל האפשרות לפלישה לפרטיות ו"איסוף כמות גדולה של מידע שמכיל מידע אישי עשיר" שרובו "איננו על המטרות שלנו." שיתוף הפעולה בין הסוכנויות כבר כולל, בין השאר, העברה של רוב התעבורה הזורמת דרך הסיביים האופטיים הבריטים לידי הרשויות האמריקאיות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
ל-5, מה אם טרוריסט בטעות יחייג את מספר הטלפון שלך?
ואז פתאום סוכנים חשאים יקחו אותך וישימו אותך בתא קטן לשבועות או חודשים בלי שאף אחד יודע מה קורה איתך. דברים גרועים מאלה קרו. חוצמזה, מה שהיום חוקי ולא נוח, מחר יכול להיות לא חוקי ולו רק בפועל. מפגין הוא אדם שמשתמש בזכותו להביע דעה או שהוא סתם מפר סדר שיש לעוצרו באלימות? הרחבת סמכויות הוא מושג לא חדש. הטיעון "אם אין לכם מה להסתיר" הוא אחד הטיעונים השגויים והמסוכנים ביותר.
אחד  |  16.09.13
2.
בוודאי שסוכנויות הביון באנגליה לא ירצו לשתף פעולה -
הרי כך הם עוד עלולים לעלות בטעות על פעילות פיננסית לא חוקית, ואז איך הלוויתן מלונדון וחבר מרעיו יצליחו לדפוק את כולם ולצאת עם מיליארדים בכיס? ואיך HSBC יצליחו להלבין כספי סמים ולהזרים אותם לארגוני טרור? חס וחלילה שמישהו יפריע להם, הרי המטרה היא הטרוריסט מס' 1, הידוע בכינויו "האזרח הפשוט".
אור , ת"א  |  16.09.13
לכל התגובות