אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לי קא-שינג: "ישראל היא מעיין נובע של ידע ויכולות" צילום: בלומברג

ראיון כלכליסט

לי קא-שינג: "ישראל היא מעיין נובע של ידע ויכולות"

המיליארדר ההונג קונגי לי קא־שינג מספר בראיון נדיר ובלעדי על החיים של מי שהגיע מעוני להיות האיש השמיני בעושרו בעולם, על ההחלטה להקים קרן פילנתרופית שאליה עתיד לעבור שליש מהונו לאחר מותו, ועל הדרך הנכונה לנהל סיכונים

30.09.2013, 06:44 | גולן חזני ואופיר דור

"אין ספק שההצלחה הפיננסית מאפשרת לך להגשים חלומות. אולם ההצלחה לא שינתה את סגנון חיי בצורה משמעותית. מלבד ניהול עסקיי אני שמח להקדיש את זמני לענייני קרן הצדקה שלי. אני עושה פעילות גופנית מתונה, שומר על חשיבה בריאה ועל חיים פשוטים עם הנאות פשוטות, שומר גם על פרופיל נמוך ונותן לעניינים להתפתח מעצמם". כך אמר לי קא־שינג, המיליארדר ההונג קונגי, בראיון נדיר ובלעדי ל"כלכליסט" לרגל התרומה שהעניק לטכניון.

קראו עוד בכלכליסט

לי (85) הוא האיש העשיר ביבשת אסיה והשמיני בעושרו בעולם נכון ל־2013 על פי מגזין "פורבס", והונו מוערך ב־31 מיליארד דולר.

איש עסקים ישראלי שעבד מול לי מספר כי המיליארדר ההונג קונגי זוכה בעירו למעמד מיתולוגי. "פעם אחת כשהגעתי לשדה התעופה בהונג קונג ונשאלתי מה מטרת הביקור שלי במדינה, עניתי שאני מגיע לעשות עסקים עם לי קא־שינג", הוא נזכר. "לפקיד בשדה נפל העט מהיד והוא עבר לדום מתוח באותו הרגע".

לי קא־שינג אתמול בהכרזה על התרומה לטכניון במלון הילטון בתל אביב, צילום: בלומברג לי קא־שינג אתמול בהכרזה על התרומה לטכניון במלון הילטון בתל אביב | צילום: בלומברג לי קא־שינג אתמול בהכרזה על התרומה לטכניון במלון הילטון בתל אביב, צילום: בלומברג

מדוע בחרת לבוא למדינה קטנה כמו ישראל ולעשות בה עסקים?

"מנקודת הראייה שלי, ישראל היא לא מדינה קטנה. מדובר במדינה שיש בה מעיין נובע של ידע ויכולות והיא מקום מרתק המציע אפשרויות בלתי מוגבלות. העם בישראל הוא עם גאה עם מסורת שמעניקה לאזרחים שורשים וצימאון לידע".

מה היית ממליץ לחברות ישראליות המבקשות להשקיע בשוק באסיה?

"יבשת אסיה מלאה בחיוניות ובהזדמנויות והיא צופנת בחובה אינספור הזדמנויות עבור ישראלים. בשל המשאבים הטבעיים המוגבלים שבה, אסיה נדרשת להתפתח בתחום הטכנולוגיה והישראלים ניחנים ברוח יזמות", אומר לי. "הדרך שבה ישראלים נוהגים לפתור מחלוקות היא טובה, אך הם צריכים לדעת שהתרבות האסייתית ניגשת לפתרון מחלוקות באופן פחות אגרסיבי ויותר מתון. מאידך אין לי ספק שאסיה הופכת לרב־גונית יותר, ועם הזמן צומחת הבנה טובה יותר של תרבות המערב ובכלל זה ישראל, ונוצרת קרבה רבה יותר בין העמים".

מה דעתך על ההאטה בסין? האם זהו מצב קבוע? מהן ההשלכות של כך על הכלכלה הגלובלית?

"האטה היא לא בהכרח דבר רע. ישנו פוטנציאל גדול להשקעות בשוק הסיני. אזור הסחר החופשי מציע סוגים רבים של מדיניות פתוחה עם מעט מגבלות. האזור ייצר הזדמנויות רבות להשקעה עבור אלו המוכנים לקחת בכך חלק. הקלת הרגולציה באזור שבו הרגולציה כבדה כל כך יכולה להיות מנוע צמיחה אדיר לכלכלה".

מפרטנר להקמת מתקן התפלת המים הגדול בעולם

 

15% מהחברות שנסחרות בבורסה בהונג קונג נמצאות בבעלותו של לי. האצ'יסון ולי נכנסו להשקעות בישראל לראשונה לאחר שזכתה במכרז להקמת רשת הסלולר של פרטנר שעלתה לאוויר ב־1999 (ראו מסגרת). מאז השקיע לי בלא מעט חברות ישראליות ובהן קיימא באמצעות הורייזונס, קרן השקעות הטכנולוגיה שהקים לי, שהשתתפה בסבב גיוס הון של 65 מיליון דולר של חברת הזרעים הישראלית. האצ'יסון גם הקימה את חברת האצ'יסון ווטר הפועלת בישראל ומקימה בה את מתקן התפלת המים הגדול בעולם בשורק. בשנה שעברה קנתה האצ'יסון ווטר את חממת הטכנולוגיה כינרות.

מה גרם לך לרכוש את (החממה הטכנולוגית) כינרות? מה דעתך על השקעה זו?

"ראינו מספר טכנולוגיות מתחום המים וה"קלין־טק" (טכנולוגיה ירוקה) שיצאו מתוך ישראל. באמצעות האצ'יסון־כינרות אנו יכולים לזהות חברות מבטיחות כבר בשלבים הראשוניים שלהן, לעזור להן לפתח את הטכנולוגיה שלהן, להדריך אותם בענייני שיווק, גיוס ורגולציה ולעזור להן לגייס הון. אנו יכולים לספק להם שער לעולם באמצעות פעילותה הגלובלית של הקבוצה".

איזו מבין השקעותיך בסטארטפים ישראליים מעניינת אותך באופן אישי? האם אתה מעורב אישית באחת מההשקעות הללו?

"איני מעורב בבחירה באופן פעיל אך יש לי עניין אמיתי בבעיות שחברות אלו מנסות לפתור. אני פשוט אוהב את הפתרונות הבלתי שגרתיים שלהן, לדוגמא - קיימא ומדיאל".

מהי לדעתך הדרך הטובה ביותר למנוע את בריחת המוחות מישראל? כיצד היית מבטיח שישראל תשמר את ההון האנושי שלה?

"באמצעות השקעה ומחויבות לחינוך ולפיתוח משאבי אנוש ולחשיבה מכוונת־פיתרון האופיינית לישראל - קשה יהיה לדמיין בריחת מוחות בישראל".

אילו המלצות היית נותן לממשלת ישראל בענייני כלכלה וגיאו־פוליטיקה?

"גלובליזציה היא חרב פיפיות. היא יוצרת סיבוכים במישור החברתי לכל המדינות וההזדמנויות שהיא מציעה לעיתים צופנות ניגודים. כוחה של הממשלה להחיל שינוי ניצב לעיתים מול יותר מגבלות ממה שיכולים אזרחיה לקבל. יש להתאים למציאות את האמונה שהממשלה תוכל לפתור את כל הבעיות".

מהו התחום החם והמבטיח ביותר למשקיעים טכנולוגיים כיום?

"אנו נמצאים בעיצומה של מהפכת פתרונות טכנולוגיים. ישנם שפע הזדמנויות עבור המדינות המוכנות והמסוגלות לפתח את תחום החינוך ולהתמודד עם האתגרים הניצבים מולן".

רכשת נתח של 0.8% מפייסבוק תמורת 120 מיליון דולר. האם מכרת את אחזקותיך בחברה לאחר שערך המניות צנח או שהחזקת בהם עד שהם זינקו?

"יש לי אמון מלא בפלטפורמה של פייסבוק. אנו זינקנו על ההזדמנות לרכישה שלא ניתן היה להתעלם ממנה כאשר מניותיה צנחו באופן דרסטי לאחר ההנפקה הראשונה לציבור".

האם יש תחום שבו לא היית עושה עסקים לעולם?

"לעולם לא היינו משקיעים בתעשיית הנשק או בתחום ההימורים".

עובד מגיל 14, בעלים של חברה מגיל 22

השקעה מסוכנת שהולידה דיבידנדים שמנים ההרפתקה של האצ'יסון בשוק הסלולר הישראלי האצ'יסון ומפואה של לי קא־שינג היתה המשקיעה המובילה בקבוצה שזכתה במכרז להקמת אורנג', הרשת הסלולרית השלישית בישראל ב־1997 אופיר דורלכתבה המלאה

לי נולד ב־1928 בעיר צ'אוז'ואו שבדרום־מזרח סין למשפחה דלת אמצעים שהיגרה ב־1940 להונג קונג הבריטית, אחרי שהצבא היפני הפציץ את העיר. כשהיה בן 14 בלבד נפטר אביו כתוצאה מאי־קבלת טיפול רפואי הולם. לי נאלץ לצאת לעבוד לפרנסת המשפחה בבית חרושת לייצור פלסטיק. בתוך כמה שנים הוא הפך למנהל בית החרושת, ובגיל 22 החליט להקים חברה משלו בתחום הפלסטיקה שהיוותה את הבסיס לחברת האחזקות האדירה שבשליטתו צ'ונג קונג (Cheung Kong). צ'ונג קונג מעסיקה כיום 220 אלף עובדים ב־55 מדינות.

בהונג קונג ובסין לי מוכר לא רק כטייקון אלא גם כפילנתרופ. על פי ההערכות, לי תרם עד היום 1.4 מיליארד דולר למטרות צדקה, וב־2011 הוא הודיע שלאחר מותו הוא יעביר שליש מההון שישאיר אחריו למטרות פילנתרופיות.

הוא מספר כי ההחלטה לתרום שליש מהונו היתה לא פשוטה דווקא כיוון שהגיע ממשפחה מעוטת יכולת. "אני עדיין זוכר לילה אחד נטול שינה שבו התהפכתי במיטתי והתלבטתי בנושא, והזיכרונות והסבל מימי המלחמה באזורנו פקדו אותי", סיפר ל"כלכליסט". "בסופו של דבר הגעתי להחלטה ביחס לתרומה לאחר ששאלתי את עצמי שתי שאלות: לו היה לי בן שלישי כמה הייתי מעניק לו, והאם אני יכול להיות בטוח שהחברה שלי תמשיך להתקדם חזקה כמקודם לאחר שאקים את הקרן הפילנתרופית. מהרגע שהגעתי לכלל החלטה ישנתי כמו תינוק, ומאותו רגע הרגשתי יותר עשיר מאי פעם".

אינסטינקטים של מהמר ויכולת חישובית של אקטואר

שתי נקודות הציון המשמעותיות ביותר בדרכו של לי לפסגת עולם העסקים היו ההנפקה של צ'ונג קונג, שהתרחבה לתחום עסקי הנדל"ן, בבורסה בהונג קונג ב־1972; והרכישה של חברת האצ'יסון־ומפואה מהבנק הבריטי HSBC שבע שנים לאחר מכן.

רכישת האצ'יסון הכניסה אותו בין השאר לענף הספנות, וכיום שולטות החברות של לי ב־13% ממתקני אחסון המכולות בנמלים ברחבי העולם. מספרים שכאשר האצ'יסון החליטה לבנות גורד שחקים בהונג קונג, עמד לי על כך שהבניין לא יהיה גבוה יותר מהבניין של הבנק הסיני, מאחר שלדבריו אין הוא צריך להיות בבניין גבוה יותר מהבנק הלאומי של סין.

על לי נאמר בעבר כי הוא ניחן בשילוב בין אינסטינקטים של מהמר ליכולת חישובית של אקטואר.

אתה נוהג לומר שהמוטו העסקי שלך הוא "לעולם אין לקחת סיכון פיננסי", אך האם אכן ניתן להצליח בעולם העסקים מבלי לקחת סיכונים?

"סיכונים הם חלק מעובדות החיים, ואם אתה מוכן כראוי להתמודד עם אי־ודאות, הסיכונים הופכים להזדמנויות", מסביר לי את המשנה העסקית שלו. "אני מאוד מתמקד בניהול סיכונים פיסקאליים וקובע למשל שהמינוף של האצ'יסון לא יעלה על 25% בכל יום נתון. כלל זהב זה מחדד את ערנותם של המנהלים הבכירים, ומאפשר להם להיות מודעים יותר להחלטותיהם בנוגע להוצאות הון". לדברי לי, בכל הנוגע לקבלת ההחלטות הוא מאמין כי "אינטואיציה עסקית טובה היא זו שמתבססת על הכנה מראש".

לי התאלמן מאשתו ב־1990 ומאז שני האנשים הקרובים אליו ביותר הם בניו ויקטור וריצ'רד. הבן הבכור ויקטור (49) מכהן כסגן יו"ר צ'ונג קונג ונחשב לממשיך דרכו של אביו, בעוד ריצ'רד (46) מנהל עסקים שאינם שייכים לנכסי המשפחה.

האם בנך ויקטור ממשיך את המורשת שלך באופן שבו הוא פועל בעולם העסקים, או שישנם הבדלים באופן שבו אתם מנהלים?

"אני בטוח בהצלחתו של ויקטור לא משום שהוא בני והיורש של עסקיי, אלא משום שאנו חולקים את אותו החזון ברמת המאקרו. יש לו רעיונות משלו אך הוא מתנהל על פי אותו העיקרון של התקדמות מתוך יציבות".

סייע בהכנת הכתבה: רן אברמסון

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
500 מילים (או כמה שזה לא יהיה) בלי לומר כלום
קראנו את הכתבה הזו אלף פעם בנגזרות שונות ובשמות אנשים שונים. הסיפור על הילד שהתחיל לעבוד בגיל צעיר ונהיה מיליארדר, הקלישאות הידועות על העולם העסקי, קצת קריצה וחיבוק לעם היושב בציון כדי להבטיח שם טוב וזהו. לא נאמרה כאן מילה אחת משמעותית, אין שום בשר בתוכן, הכל אוויר בקלקר. כלכליסט- הרעיון הוא להביא ערך לקורא, משהו שאתם עושים נפלא במשך שנים. הכתבה הזו היא כדי להגיד לעצמכם "עשינו" ו"השגנו", היא לא משאירה שום טעם שמאפיין אתכם בדרך כלל.
דונג לוי  |  30.09.13
לכל התגובות