אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנליסטים על הודעת טבע: "חדשות טובות לחברה, אך רעות לישראל"

אנליסטים על הודעת טבע: "חדשות טובות לחברה, אך רעות לישראל"

האנליסטים מתייחסים להודעה הדרמטית של טבע על פיטורי 5,000 עובדים בעולם; לפי יונתן קרייזמן מכלל פיננסים ברוקראז', המהלך מעיד כי החברה ממוקדת בעמידה ביעדים; אקסלנס: "משקיעים אוהבים סיפורי צמיחה, לא סיפורי קיצוצים"

10.10.2013, 18:34 | ערן סוקול

"מדובר בחדשות טובות לטבע, אך בזווית הישראלית מדובר כמובן בחדשות רעות לתעשיה המקומית שכן להערכתנו הקיצוץ לא יפסח גם על עובדי טבע בישראל" כך אמר היום (ה') יונתן קרייזמן, מנהל מחלקת המחקר בכלל פיננסים ברוקראז'. 

קראו עוד בכלכליסט

בדצמבר 2012 חשפה טבע, יצרנית התרופות הישראלית, תוכנית אסטרטגית חדשה במסגרתה הודיעה החברה על כוונתה לחסוך כ-1.5-2 מיליארד דולר בהוצאות התפעול תוך חמש שנים, קרי, עד דצמבר 2017. כעת, חושפת החברה כיצד היא מתכוונת לעשות זאת לפרטים. היום נודע כי טבע תפטר כ-10% מכוח האדם בעולם – כ-5,000 איש, כאשר בישראל צפויה החברה לפטר כ-800-700 איש. נכון לסוף 2012 העסיקה טבע 45,948 עובדים, מהם 7,397 עובדים בישראל. 

לפי החברה, מרבית הצמצום יתבצע עד סוף שנת 2014. בנוסף, טבע תמשיך לזהות הזדמנויות להשאת ערך על ידי מכירת נכסים שאינם מתאימים לעסקי הליבה של החברה או שאינם חיוניים לעתידה. החברה הודיעה גם שתצמצם תחומי פעילות אשר יעילותם פחותה, ובמקביל תפעל להרחבת פעילותה בתחום הגנרי ולהשקעה בתכניות ליבה של מחקר ופיתוח כולל פיתוח מוצרים גנריים מורכבים ובעלי ערך גבוה.

חדשות טובות לטבע - חדשות רעות לישראל

לפי קרייזמן, "ההודעה חיובית משתי סיבות: הראשונה היא שטבע מעדכנת את יעדי הקיצוץ ל-2 מיליארד דולר - בטווח העליון של התחזית שנתנה לשוק לפני פחות משנה היתה של 1.5-2 מיליארד דולר. הסיבה השנייה קשורה למהימנות ההנהלה, כאשר נשאלה החברה בכנס האנליסטים בדצמבר כיצד היא מתכוונת לקצץ סכום כל כך מהותי, החברה טענה כי מרבית המאמצים יתמקדו בהוזלה ואיחוד מטות הרכש. ההודעה על צמצום של כ-10% מעובדי החברה ממחישה לשוק כי החברה ממוקדת בעמידה ביעד היומרני וכי התכנית לפיה כמיליארד דולר יקוצצו כבר במהלך שנה הבאה, אכן בת ביצוע. אולם בזווית הישראלית מדובר כמובן בחדשות רעות לתעשיה המקומית שכן להערכתנו הקיצוץ לא יפסח גם על עובדי טבע בישראל".

תגובת השוק

מניית טבע נסחרה במשך היום בבורסה בתל אביב בטריטוריה השלילית, בדישדוש סביב ירידה של 0.4%, כאשר עם פרסום ההודעה בדבר הפיטורים בחברה, החלה המנייה לנסוק, עד לשער הגבוה שנרשם בעלייה של 3.85%, אולם בסופו של יום, לאחר שתיקנה מעט, ננעלה המניה בעלייה של 1.64% במחזור עצום של כ-180 מיליון שקל.

תגובת השוק - מניית טבע ברגע פרסום ההודעה תגובת השוק - מניית טבע ברגע פרסום ההודעה תגובת השוק - מניית טבע ברגע פרסום ההודעה

הסחת דעת לתקופה קצרה

האנליסט גלעד אלפר מאקסלנס ברוקראז' אמר כי "השוק אמנם מגיב בחיוב לקיצוצים ולאישור התחזית לשנת 2013, אולם להערכתנו, מצבה הבסיסי של טבע אינו טוב ונמצא בשלבי הרעה. אין מוצר או חבילת מוצרים שיכולים להחליף את הקופקסון, שאחראי לכ-50% מהרווחים של החברה. וכל עוד החברה לא תוכיח שיש לה תחליף אמיתי - הודעות על קיצוצים בעלויות יסיחו את דעתו של השוק לתקופה קצרה, אך בסופו של דבר, משקיעים אוהבים להשקיע בסיפורי צמיחה, לא בסיפורים של קיצוצים בעלויות".

להערכתו של אלפר גורלה של טבע תלוי במהירות השחיקה בקופקסון "תחרות גנרית יחסית מוקדמת (2014-2015) במקביל להתקדמות של התרופה האוראלית של ביוג'ן - טקפידרה, יקשו מאוד מאוד על טבע להיחלץ מהמצב העכשווי שלה. מצד שני, דחייה של התחרות הגנרית תיתן לחברה סיכוי. בטווח הבינוני (בערך שנה) היינו מתרכזים בשני אלמנטים - קצב הגדלת נתח השוק של טקפידרה והתקדמות בנושא התחרות הגנרית לקופקסון" אמר אלפר "תוכנית הקיצוצים היא הרבה פחות חשובה בטווח הבינוני".

 

מנכ"ל טבע, ג מנכ"ל טבע, ג'רמי לוין, ביום משקיעים בטבע | צילום: פרקר יאנג מנכ"ל טבע, ג

כפילויות ושומנים

"היקף הקיצוץ לא הפתיע, בגלל שבסך הכל בחברה נוצרו הרבה כפיליות ושומנים נוכח האינטגרציה הלא אופטמילית של הרכישות שביצעה החברה בעבר" אמרה סבינה פודבל, אנליסטית בלידר שוקי הון "בנוסף נוכח השינויים בסביבה העסקית החברה נדרשת לפעול במתקונת הוצאות יותר מצומצמת בהתאם לתנאי השוק המשתנים".

"בסך הכל אנו רואים בהודעה של טבע התפתחות חיובית, שעשויה לתמוך ברמת הביטחון של המשקיעים בקשר לביצועים בשנים הקרובות" אמרה פודבל "עם זאת, אנו מעריכים כי האצת קצב היישום של התוכניות מגיעה מתוך אילוץ והחששות לגבי הפגיעה האפשרית בתוצאות החברה בעקבות הגברת התחרות לקופקסון והצפי להשקת גנריקה לקופקסון במאי שנה הבאה. התוכנית המקורית פורסמה וגובשה לפני החלטת בית המשפט שביטלה את תוקף הפטנט שהגן על התרופה עד ספטמבר 2015 ובכך בעצם הקדימה את מועד כניסת הגנריקה למאי שנה הבאה. לאור האמור, אנו לא משנים את ההמלצה שלנו לחברה וממשיכים להמליץ על טבע בתשואת שוק במחיר יעד של 42 דולר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
המניה עולה מבורות של משקיעים ( כנסו)
ניתוח יפה אך רחוק מהמציאות , טבע יודעת עכשיו שהיא רחוקה מהיעדים שהציבה לעצמה ( הפסד במשפט הגנה על פטנט, שיווק תרופה מתחרה לקומפקסון בתחילת 2015ניסויים קלינים שעלו על שרטון ) תפוגת פטנטים , כל זאת יוצרים תמונה עגומה לגבי עתידה של טבע פיטורי עובדים אינו הסוף , טבע תסגור עד סוף 2017 מפעלים באירופה , אין כל סיבה אמיתית לעליה בבורסה , מי שלא מבין ( לצערי הרוב ) חושב לעצמו שזהוא צעד מבחירה אך לא, זהוא אילוץ לפני קטסטרופה לצערי
דנה (אנליסטית )BOSTON  |  11.10.13
לכל התגובות