אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוקי אורן: "לפנינו חודש וחצי קריטיים, אנו מאמינים שנצליח" צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

שוקי אורן: "לפנינו חודש וחצי קריטיים, אנו מאמינים שנצליח"

מנכ"ל קרדן אן.וי ביקש ממחזיקי איגרות החוב של החברה שהות עד סוף נובמבר, שבמהלכה תנסה החברה לנקוט מהלכים שעשויים לאפשר לה לשרת את החוב. אורן הוסיף כי בשלב זה הזרמת הון על ידי הבעלים אינה על הפרק, אך אינו פוסל זאת

14.10.2013, 08:34 | יניב רחימי

"כולם ציפו שהחברה (קרדן אן.וי - י"ר) תקבל הערת עסק חי. זה לא קרה כי ההנהלה שלה העריכה שיש סיכוי טוב שהפעולות שהיא נוקטת יאפשרו את שירות החוב בטווח הקצר והארוך. אנחנו עדיין מאמינים ביכולתנו לעשות את זה", כך אמר אתמול מנכ"ל קרדן אן.וישוקי אורן באסיפת מחזיקי איגרות החוב של החברה.

קראו עוד בכלכליסט

שוקי אורן, מנכ"ל קרדן אן.וי, צילום: עמית שעל שוקי אורן, מנכ"ל קרדן אן.וי | צילום: עמית שעל שוקי אורן, מנכ"ל קרדן אן.וי, צילום: עמית שעל

האסיפה זומנה על רקע עומס התשלומים של קרדן אן.וי והקשיים הצפויים בשירות החוב למחזיקי האג"ח. בפברואר 2014 החברה נדרשת לפרוע קרן ולעמוד בתשלומי ריבית של 103 מיליון יורו למחזיקי האג"ח, אך בסוף הרבעון השני היו קופתה 8.5 מיליון יורו בלבד.

באסיפה התייחס אורן לכוונת המוסדיים למנות נציגות ולחתור להסדר חוב עם החברה. "אני מרגיש אחריות גדולה לשירות החוב. אם אחשוב שזה בלתי אפשרי או שהפעולות שלנו משחיתות ערך, אני אהיה הראשון לעצור. בסוף נובמבר יסתיים כתב הוויתור של דיסקונט וגם נאשר את הדו"חות הכספיים לרבעון השלישי. עד אז יש לנו חודש וחצי קריטיים". הנהלת קרדן אן.וי ביקשה ממחזיקי איגרות החוב שהות עד סוף נובמבר, ובמהלכה תנסה לקדם מהלכים שעשויים לאפשר לה לשרת את החוב. לדידו של אורן, מינוי נציגות עלול לפגוע במאמצים של קרדן אן.וי, אך הוא התחייב לשיתוף פעולה מלא עם הנציגות שתיבחר.

לחברה־הבת של קרדן אן.וי, GTC RE, יש חוב של 101 מיליון יורו לבנק דיסקונט. לאחר שלא עמדה באמות המידה הפיננסיות שהתחייבה להן בפני הבנק, קיבלה GTC RE כתב ויתור עד ל־30 בנובמבר 2013. משום שלטובת ההלוואה שועבדו אחזקותיה של GTC RE ב־GTC פולין, יש חשש שמא הבנק יעמיד את ההלוואה לפירעון מיידי ויממש את השעבוד שיש לו על מניות GTC פולין.

לאחרונה דיווחה קרדן אן.וי על תהליך למכירה אפשרית של אחזקותיה ב־GTC פולין (27.75%) למשקיע אסטרטגי עד סוף השנה. לדברי אורן, הליך המכירה מתקדם ואמור להשאיר עודף תזרימי אחרי פירעון החוב לבנק דיסקונט, אולם הוא לא צפוי להסתיים עד סוף נובמבר. "כדי לקבל ויתור נוסף מדיסקונט, אנחנו צריכים להראות התקדמות בתהליך", אומר אורן.

במהלך האסיפה שאל עופר גזית, משקיע פרטי המכהן בכמה נציגויות אג"ח, מדוע קרדן אן.וי סירבה לקבל את הצעת הנציגות השקטה, מהלך שהיה מאפשר להנהלת החברה לפעול ולממש נכסים בלי לחץ. בתגובה אמר אורן שהחברה הסכימה למינוי נציג שיקבל את כל המידע בשקיפות מלאה, אך סירבה לצרף משקיף לדירקטוריון. זאת בטיעון שקרדן אן.וי היא חברה הולנדית, וככזו המושג משקיף זר לה. על ההצעה עצמה להסדר חוב אמר אורן: "הגישו לנו נייר ואמרו 'היום אנחנו נדיבים, אחר כך נהיה פחות נדיבים'. לא פסלנו דבר, רק אמרנו שהזמן לא נכון. יש לנו זמן עד סוף נובמבר. האחריות שלי היא לא רק לנושים, אלא גם לכלל ה־stakeholders (תובענים - י"ר). תביעות משפטיות אפשר לקבל לא רק ממחזיקי האג"ח, אלא גם מבעלי המניות".

בתשובה לשאלתו של מעיין פז, גם הוא מכהן בכמה נציגויות אג"ח, אם קרדן אן.וי שקלה לבקש הזרמת הון מהבעלים, אמר אורן: "הנחת העבודה שלי היא שזה מה שיש לי. אני לא פוסל את האפשרות הזאת, אבל אני לא מייצג את בעלי המניות".

במהלך אסיפת מחזיקי האג"ח שהתקיימה אתמול תיאר שוקי אורן כמה מהלכים שקרדן אן.וי מנסה להוציא אל הפועל כדי להגדיל את יתרות הנזילות שלה לצורך שירות החוב.

בפעילות הנדל"ן בסין מכרה החברה־הבת 4,159 יחידות דיור, שטרם נמסרו. מסירתן צפויה להניב לחברה־הבת רווח גולמי של כ־32 מיליון יורו. נוסף לכך, בקרדן אן.וי תולים תקוות בקניון צ'נגדו שנפתח בנובמבר 2010 ותפוסתו מלאה. כנגד הקניון, ששוויו בספרים 71 מיליון יורו, יש הלוואה של 13 מיליון יורו בלבד. לדברי אורן, המינוף הנמוך עשוי לאפשר קבלת הלוואה נוספת כנגד הקניון. ביחס לתהל, חברה־בת בבעלות מלאה העוסקת בתחום תשתיות המים, ציין: "תהל היא נכס לא משועבד ולכן יכולה לשמש כמקור מימון". ייתכן שקרדן תנסה לקבל הלוואה חדשה באמצעות שעבוד מניות תהל.

בתחום הבנקאות והאשראי מנסים בקרדן אן.וי לקדם את מכירת פעילות הליסינג באוקראינה, אולם מהלך זה נדרש לקבלת אישורה של אוויס אירופה ויש סיכוי שלא יושלם עד סוף השנה. נוסף על כך, בקרדן אן.וי מצפים לקבל מהחברה־הבת KFS החזר הלוואות של כ־20 מיליון דולר עד סוף השנה. לאחר שהנהלת קרדן אן.וי סיימה להציג את העדכון על מצב החברה ולענות על שאלות הנוכחים באסיפה, התקיים דיון של מחזיקי האג"ח שלא בנוכחות נציגי החברה. נטיית מחזיקי האג"ח היא למנות נציגות שתורכב מהמחזיקים המוסדיים הגדולים, ובהם מיטב דש ופסגות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות