אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טבע: משבר זהות צילום: אוראל כהן

טבע: משבר זהות

מאז עידן אלי הורביץ טבע מצויה במאבק על זהותה: השורשים הישראליים נגד כוחות השוק הבינלאומיים

31.10.2013, 07:05 | שניר הנדלר

עד אמצע העשור הקודם טבע של המנכ"ל והיו"ר המיתולוגי אלי הורביץ היתה חברה נקייה מסכסוכים שגלשו לעיני העובדים והחוצה, לאוזני המשקיעים. אולם מאז שהודיע הורביץ על פרישתו מתפקיד היו"ר ופיליפ פרוסט מונה במקומו במרץ 2010, החל מאבק שליטה בדירקטוריון.

קראו עוד בכלכליסט

הקרב על הדירקטוריון הוא בעצם הקרב על המשך דרכה ואופייה של ענקית התרופות, ועיקרו עימות בין "המחנה האמריקאי" בראשות פרוסט לבין "המחנה הישראלי" בראשות צאצאי המייסדים: חיים הורביץ, אמיר אלשטיין ומנהל הכספים המיתולוגי דן זיסקינד. זה לא רק מאבק על מוצאה של שדרת הניהול הבכירה או על סגנון הניהול והדגשים. זהו מאבק על הזהות של טבע: התנגשות בין שורשים ומטען רגשי שקושר לטבע את חברי הדירקטוריון הנוכחי וגם רבים מהציבור הישראלי, לבין כוחות הגלובליזציה והשוק שקושרים אנשים לחברות בכל העולם דרך שורת הרווח.

יו"ר טבע פיליפ פרוסט (מימין) והמנכ"ל היוצא ג יו"ר טבע פיליפ פרוסט (מימין) והמנכ"ל היוצא ג'רמי לוין, אתמול | צילום: ענר גרין יו"ר טבע פיליפ פרוסט (מימין) והמנכ"ל היוצא ג

הבקיעים בהנהלת טבע הם לא מאתמול

 

הסכסוך שנחשף השבוע מפורש מאוד, אבל הבקיעים בהנהלת טבע לא התחילו בשבוע שעבר, וגם לא בחודשים האחרונים. סדק בולט ראשון נבקע באוקטובר 2006, כשהחברה הודיעה על עזיבת המנכ"ל ישראל מקוב. מקוב קיבל את הניהול של טבע ארבע שנים קודם לכן, ישירות מידיו של אלי הורביץ, שהוביל אותה מ־1976. בדומה לפרישה של לוין אתמול, גם הפרישה של מקוב היתה מפתיעה ולא ממש מוסברת. גם מקוב טען שמדובר בהחלטה משותפת שלו ושל הדירקטוריון. אבל בסביבת היו"ר הורביץ סיפרו סיפור אחר: מקוב ניסה לגייס קרן השקעות אמריקאית, להכניס אותה לטבע כבעלת שליטה ובכך להיות שותף להשתלטות על החברה. הורביץ הבין שחותרים תחתיו כשקיבל טלפון מנציג הקרן, שביקש לדבר עם היו"ר ולקדם את ההשקעה. הורביץ רתח, וההחלטה להיפרד ממקוב התקבלה.

בסך הכל חברה שמנוהלת על ידי בני אדם

 

מהירות ואי־בהירות המהלך העידו לראשונה שגם בממלכה הגדולה של התעשייה הישראלית רוחשות אינטריגות. אבל אז נכנס ינאי לתפקיד המנכ"ל והסדר שב על כנו, אך לשלוש שנים בלבד. ב־2010 הודיעה טבע כי הורביץ פורש מתפקיד היו"ר עקב סיבות בריאותיות. הסרטן שבו חלה הורביץ, ושהוביל למותו, הזכיר לכולם שגם התאגיד הענק הוא רק חברה שמנוהלת על ידי בן אדם.

בחברה ללא גרעין שליטה כמו טבע, ההכרזה על פיטורי המנכ"ל שקולה להכרזה על תחילת מאבק שליטה נוסף בחברה. אולי פיטורי לוין יביאו להבנה שאם הדירקטוריון נכשל בבחירת שלושה מנכ"לים, ייתכן שהגיע הזמן להחליף את הדירקטוריון.

בחברה ללא גרעין שליטה כמו טבע, ההכרזה על פיטורי המנכ"ל שקולה להכרזה על תחילתו של מאבק שליטה נוסף

תגיות