אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בקרוב בישראל? איסלנד תסייע לאזרחיה לשלם את יתרת המשכנתא צילום: אי פי איי

בקרוב בישראל? איסלנד תסייע לאזרחיה לשלם את יתרת המשכנתא

מדינת האי הצפונית תמחק בממוצע 24 אלף יורו מהחוב של כל משק בית שיהיה זכאי לסיוע. המימון יבוא מהעלאת המסים על המגזר הפיננסי

01.12.2013, 20:35 | סוכנויות הידיעות

ממשלת איסלנד הודיעה כי היא תקצה 150 מיליארד קרונות (900 מיליון יורו) לתוכנית להפחתת חובות משקי הבית במדינה.

קראו עוד בכלכליסט

ראש הממשלה זיגמונדור גונלוגסון (38), שנכנס לתפקיד לפני שישה חודשים, הצהיר כי התוכנית תסייע ליותר מ־100 אלף משקי בית איסלנדיים וכי היא מבשרת את "תחילתו של רנסנס כלכלי" במדינה.

הרשימה המשותפת של המרכז־ימין באיסלנד בראשותו של גונלוגסון זכתה בבחירות באפריל האחרון, לאחר ארבע שנים של צמיחה אטית ומדיניות צנע שהחלה לאחר קריסת המגזר הבנקאי במדינה ב־2009.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

חובות משקי הבית באיסלנד האמירו מאז המשבר הפיננסי שפקד את המדינה ב־2008, מפני שרבות מההלוואות שלקחו האזרחים היו צמודות לשיעור האינפלציה, שזינק בחדות מאז, בשל פיחות הקרונה האיסלנדית לעומת מטבעות אחרים בעולם.

התוכנית האיסלנדית להפחתת חובות משקי בית תיושם במשך ארבע שנים, והיא עתידה למחוק 24 אלף יורו בממוצע מחוב המשכנתא של כל משק בית שייקח בה חלק.

אף כי הממשלה לא פירטה בהודעתה את מקורות המימון לתוכנית, שר האוצר ביארני בנדיקטסון אמר בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" כי העלאת מסים על המגזר הפיננסי באיסלנד תכסה 230 מיליון יורו מתוכה. בנדיקטסון ציין גם כי הממשלה צפויה לבטל את ההקלות בתשלום מסים לבנקים שנפגעו במשבר הכלכלי.

רייקאוויק, צילום : בלומברג רייקאוויק | צילום : בלומברג רייקאוויק, צילום : בלומברג

גונלוגסון החליט לממש את ההבטחה שנתן טרם הבחירות לסייע למשקי הבית באיסלנד, שחובותיהם הם מהגבוהים באירופה ומגיעים ל־108% מהתמ"ג. זאת חרף אזהרות מצד סוכנויות דירוג אשראי ובראשן סטנדרד אנד פורס (S&P), שמהלך כזה יגרור את הורדת הדירוג של המדינה לרמה של -BBB. גם קרן המטבע הבינלאומית וארגון המדינות לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) הזהירו את ממשלת איסלנד מפני הצגת תוכנית להקלה על חובות משקי הבית. קרן המטבע סבורה כי "לממשלת איסלנד אין מרחב תקציבי מספיק כדי לסייע למשקי בית בהקלה על חובותיהם", ואילו ה־OECD אמר כי יתמוך בהקלה כזו רק עבור משקי בית עם הכנסה נמוכה.

בתגובה לאזהרות אמר גונלוגסון בקיץ כי "חלפה חצי שנה מאז שרעיון ההקלה על חובות משקי הבית עלה במהלך קמפיין הבחירות, והגיוני שסוכנויות הדירוג ירצו לראות תוכנית קונקרטית כדי לדעת מה קורה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
אין מה לדאוג, בישראל זה בחיים לא ייושם
יש לנו ראש ממשלה ניאו קפיטליסטי שלעולם לא ייתן לכזה דבר לקרות. איסלנד בחרה בדרך האלטרנטיבית והצילה עצמה מגורל יווני במשבר 2008 כשבחרה למחוק את חובותיה. בהתחלה איימו כל בנקאי העולם שהמדינה תהפוך למבודדת כמו צפון קוריאה, אבל בסופו של דבר הבינו שהמשחק נגמר, ויש מדינה אחת בעולם שהבינו את משחקם של הבנקאים שהורסים את חייהם של תושבי העולם בצורה מגמתית, רק בשביל להגדיל לעצמם את המשכורת. המדינה הזו אמרה - עד פה. עכשיו, כחלק מהמגמה הזו, באיסלנד בחרו לפגוע בפרנסתם של הבנקים של חשבון האזרח הקטן, מתוך הבנה ברורה שזו השקעה משתלמת: לאזרח יהיה הכנסה פנויה גבוהה יותר והוא יוכל להתמקד ביצרנות וצרכנות שמעודדת כלכלה אמיתית על פני הבנקאית הוירטואלית.
משה  |  02.12.13
8.
זה לא הוגן
אני עליתי לארץ בלי כלום. עבדתי יום וליל בכל עבודה מזדמנת ובמקביל למדתי 2 תארים. יצאתי לשוק העבודה וללא קשרים בכלל ועברתי מסלול של ייסורים עד שאיכשהו הוכחתי את כישוריי. לא קיבלתי שום הפלייה מתקנת בשום נקודה בדרך החיי. לא ביליתי ולא בזבזתי. לא נסעתי ולא טיילתי בחו"ל. מימנתי לעצמי הכל מכל ולא ביקשתי מלגת לימודים או תמיכה בחוגים של ילדיי. עדיין משלם משכנתא ומקווה לסלק אותה בקרוב. בגלל ההוצאה הזו אני עדיין נוסע ברכב יד ראשונה משנת 1997 שנסע כבר 300 אלף קילומטר. היום בגיל 50 פלוס אני עוזר לילידים שלי ככל יכולתי ואפילו מממן גם את הציוד שהבת שלי לוקחת לצבא הגנה לישראל. אם מחר יחליטו למחוק לחלק מהאנשים חלק מהמשכנתאות אני ארגיש מרומה. שעבדתי בשבילם. אם להם מגיעים 24 אלף יורו או דולר או שקל, גם לי מגיע. אפילו אם סילקתי את רוב המשכנתא. אם הטיעון הוא "אינפלציה" אז זה לא טיעון: גם אני התחלתי לשלם משכנתא בתקופה שהייתה אינפלציה. שיסלחו לי כל הכלכנים אבל משהו דפוק בשיטה.
OLE OLEH  |  02.12.13
לכל התגובות