אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשבר בשוק האשלג מחריף: פוטאש מפטרת 18% מהעובדים

המשבר בשוק האשלג מחריף: פוטאש מפטרת 18% מהעובדים

מדובר ב-1,045 עובדים שיפוטרו מחברת הדשנים הגדולה בעולם, בעיקר ממפעליה בארה"ב; אקסלנס: "מדובר בחדשות רעות גם לכיל"

03.12.2013, 13:58 | שי סלינס

מנכ"ל פוטאש, ביל דויל, צילום: בלומברג מנכ"ל פוטאש, ביל דויל | צילום: בלומברג מנכ"ל פוטאש, ביל דויל, צילום: בלומברג

המשבר בשוק האשלג מחריף. פוטאש, חברת הדשנים הגדולה בעולם, הודיעה היום (ג') כי היא מפטרת 18% מכוח העבודה שלה על רקע ביקושים נמוכים לאשלג. מדובר ב-1,045 עובדים שיפוטרו בעיקר ממפעלי החברה בארה"ב. 

קראו עוד בכלכליסט

גלעד אלפר, אנליסט בכיר באקסלנס ברוקראז', התייחס להודעת החברה ואמר כי "זוהי הודאה ברורה כי המשבר בשוק האשלג הוא עמוק ומתמשך וכאשר החברה שתמיד הייתה האופטימית ביותר בשוק, מרימה כך את הידיים, באמת שאין סיבות לאופטימיות בטווח הקצר".

"ההודעה של פוטאש גם מזכירה לנו כי פירוק קרטל האשלג הרוסי BPC היה תוצאה של משבר הביקושים ולא המחולל שלו. המסקנה הברורה היא שאפילו אם הקרטל יחזור לפעול, הדבר לא יפתור את המשבר. במצב כיום, היצרניות יכולות אולי לאושש כמויות על ידי הורדת מחירים או שהן יכולות להעלות מחירים ולהקריב כמויות, אולם השוק פשוט אינו מסוגל לספוג כמויות גבוהות במחירים גבוהים", הוסיף אלפר.

"מבחינת כיל", המשיך אלפר, "אלה חדשות רעות - תפוסה בין המלחציים של המשבר בשוק האשלג מצד אחד וועדת שישינסקי מצד שני - כיל ממשיכה להיות השקעה בעייתית ביותר לטווח קצר-בינוני".

במקביל, התפרסם היום שבסין, אורלקלי דוחקת את רגליה של קנפוטקס (זרוע הייצוא של פוטאש/מוזאיק) אל מחוץ לשוק ע"י הורדת מחירים. הדברים האלה ביחד מעוררים את החשד שפוטאש עומדת לעשות שינוי היסטורי באסטרטגיה שלה ולהתחיל להעדיף כמויות על פני מחירים. "אנחנו עומדים בפני מלחמת מחירים, מה שאומר שיכול להיות שמחיר האשלג עלול לרדת אל מתחת ל-300 דולר לטונה", הוסיף אלפר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות