אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאבק בקופת הפירוק של חבס: מי יממש נכס של 50 מיליון שקל? צילום: אוראל כהן

מאבק בקופת הפירוק של חבס: מי יממש נכס של 50 מיליון שקל?

מפרקי חבס ביקשו למנות כונסת לפרויקט של 186 יחידות דיור של החברה בקיסריה. משרד עו"ד אשר ייעץ לפרויקט דורש כי הוא זה שימונה למימושו

09.12.2013, 08:29 | אסף גילעם

חברת הנדל"ן שהיתה בשליטת משפחת חבס הגיעה לפירוק השנה, והותירה מחזיקי אג"ח ובנקים עם חובות של מאות מיליוני שקלים. אך גם בפירוק עצמו נתגלעו בעיות.  

קראו עוד בכלכליסט

המפרקים שמינה בית המשפט, עו"ד גיא גיסין ועו"ד גיל אורן, החלו לפעול להצלת כמה שיותר מנכסי החברה. בין היתר פנו לבית המשפט ב־20 בנובמבר בנוגע לחברה־הבת שיא גולף (63.74%) אשר מחזיקה בנכס בקיסריה.

מדובר בפרויקט ל־186 יחידות דיור ומסחר, כאשר שווי הקרקע מוערך כיום ב־50 מיליון שקל. שיא גולף שעבדה את הנכס במשכנתא לטובת הבנק תמורת הלוואה בהיקף של 25.5 מיליון שקל לפני כשנה. החברה לא עמדה בהתחייבויותיה כלפי הבנק, והבנק פנה להוצאה לפועל על מנת לממש את המשכנתה על הנכס.

הסכם עם הבנק

לאחר פתיחת תיק ההוצאה לפועל, פנו גיסין ואורן עם אחד השותפים בנכס, חברת ההשקעות הזרה קורנל (21.26%), למו"מ עם הבנק לשם גיבוש הליך מימוש הנכס ולהגבלת שכר הטרחה של הפועלים למימוש הנכס. ההסכם שאליו הגיעו המפרקים עם הבנק, שאותו הם מבקשים לאשר בבית המשפט, כולל ראשית הכרה בחוב החברה לבנק בהיקף של 25.8 מיליון שקל.

הצדדים הסכימו כי הבנק יפעל למימוש הקרקע דרך לשכת ההוצאה לפעול, באמצעותה של עו"ד דורית לוי־טילר אשר תמונה ככונסת נכסים של שיא גולף בקרקע. הצדדים הסכימו כי הכונסת תקבל שכר טרחה בהתאם להוראת תקנות החברות, וכי לא ינוכה משכר הטרחה 25% כפי שנדרש בחוק, במקרה של מימוש הנכס עבור נושה מובטח.

התמורה מהנכס צפויה לכסות את שכר הטרחה של הכונסת ואת חוב החברה לבנק, וכל מה שייוותר לאחר מכן יועבר לקופת הפירוק עבור שאר הנושים.

שיא גולף סולבנטית

ההסכם שאליו הגיעו המפרקים לא הביא בחשבון את חברת עורכי הדין אשר מייעצת כבר כיום לפרויקט. עו"ד מיכאל שפיגלמן ממשרד שפיגלמן, קורן, ברק, זמיר ושות' הגיש בקשה דחופה לבית המשפט שלא לקבל את בקשתם של המפרקים.

משרדו של שפיגלמן חתם בספטמבר 2011 על הסכם עם שיא גולף למתן כל השירותים המשפטיים הנוגעים לפרויקט, ושיא גולף התחייבה לשלם לעורכי הדין שכר טרחה בשיעור של 0.9% משווי היחידות שיימכרו. נקבע גם כי במקרה של מכירת זכויות שיא גולף בקרקע, משרדו של שפיגלמן יטפל בעניין, וישולם להם שכר טרחה בהיקף של חצי מיליון שקל.

שפיגלמן טוען כי שיא גולף עצמה היא סולבנטית, ללא קשר לעובדה שהחברה־האם נמצאת בפירוק. בהתאם לכך, ההתקשרויות של שיא גולף עדיין בתוקפן. כעת ממתינים הצדדים להכרעת השופט בעניין.

עו"ד גיא גיסין. המפרק מטעם בימ"ש, צילום: אוראל כהן עו"ד גיא גיסין. המפרק מטעם בימ"ש | צילום: אוראל כהן עו"ד גיא גיסין. המפרק מטעם בימ"ש, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות