אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מי פנוי ברוממה? חבר ועד רשות השידור מפעיל גם תחנת מוניות צילום: עמית שאבי

מי פנוי ברוממה? חבר ועד רשות השידור מפעיל גם תחנת מוניות

לאחר שבית המשפט קבע כי עובד אגף הגבייה אורי קינג ניהל במקביל עסק של מוניות הורתה נציבות שרות המדינה לנזוף בו. עורך דינו: אשתו היא בעלי התחנה

23.12.2013, 13:51 | אופיר דור

עובד אגף הגבייה ברשות השידור החבר בוועד העובדים של האגף מנהל תוך כדי עבודתו ברשות תחנת מוניות – כך קבע בית המשפט המחוזי בירושלים, בעקבות ערעור על שומת מס שהגיש העובד אורי קינג. קינג הגיש ערעור על פסק הדין של המחוזי לבית המשפט העליון, ובחודשים הקרובים יידון שם הערעור.

קראו עוד בכלכליסט

הפרשה התגלגלה לבית המשפט, לאחר שפקיד השומה פסל את השומות שהגישו קינג ואשתו לשנים 2007-2005. פקיד השומה קבע כי השניים לא דיווחו על אחוז ניכר מהכנסות שרשמו בשנים אלה מעסק מוניות שהפעילו. קינג טען בערעורו לבית המשפט כי יש לדחות את הטענה שלפיה אשתו היא זו שניהלה את העסק, אולם בית המשפט דחה את הטענה וקבע כי קינג מפקח על הנהגים במקביל לעבודתו ברשות. העסק של בני הזוג כולל 6־5 מוניות הפועלות דרך תחנת רמות אלון בירושלים.

תחנת רמות אלון הירושלמית. העובד פיקח על לפחות 5 מוניות של התחנה, צילום: עמית שאבי תחנת רמות אלון הירושלמית. העובד פיקח על לפחות 5 מוניות של התחנה | צילום: עמית שאבי תחנת רמות אלון הירושלמית. העובד פיקח על לפחות 5 מוניות של התחנה, צילום: עמית שאבי

במסגרת החלטתו קבע בית המשפט כי קינג "אישר כי אשתו אינה עובדת ביומיום בעסק, שכן היא עובדת בקופת חולים מ־8:00 עד 17:00, והוא זה שמפקח על הנהגים. לדבריו, 'הנהגים הם עם מיוחד' ולכן לא הסכים שאשתו היא זו שתעבוד מולם". בפסק הדין צוין כי גם נהגי התחנה העידו שהם מתנהלים מול קינג.

בסיכומו של דבר דחה בית המשפט את רוב טענות המערערים וקבע כי ההכנסה החייבת במס של עסק המוניות עמדה על 1.06 מיליון שקל ב־2007, בניגוד לטענות הזוג כי הפדיון השנתי מהעסק היה 47 אלף שקל בלבד.

בעקבות פסק הדין העבירה היועצת המשפטית של רשות השידור את הנושא לבדיקה של נציבות שירות המדינה. במסגרת בדיקה זו, נחקרו קינג וחבריו לחדר ברשות השידור. הנציבות מצאה כי העובד נהג לנהל שיחות טלפון בעניינים הנוגעים לעסק המוניות, ולפיכך הורתה הנציבות למנכ"ל רשות השידור לנזוף בקינג. לדברי הנציבות, מעבר לכך לא נמצאו עדויות כי קינג מפעיל את העסק.

בא כוחו של קינג עו"ד עמוס האוזנר מסר בתגובה כי "העסק המדובר הינו בבעלות יעל קינג, והיא גם הרשומה במע"מ כבעלת העסק. היא שחתמה על כל החוזים של העסק ונטלה אישית על שמה הלוואות לרכישת מוניות נוספות. עיקרון זה היה מקובל על דעתו של פקיד השומה לגבי שנות המס 2010-2008. העובדה שיעל נעזרה בבעלה אורי לצורך ניהול משא ומתן עם הנהגים איננה הופכת אותו לבעלי העסק או למפעיל שלו".

הנהלת רשות השידור בחרה שלא להגיב. מיו"ר הרשות אמיר גילת נמסר כי "ברשות קיים נוהל עבודה פרטית שבמסגרתו יכול עובד לקבל אישור לעבודה. בעקבות פניית 'כלכליסט' ביקשתי לבדוק את הנושא על כל היבטיו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות