אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תחזית בכירי המשק לשנה הבאה: מעונן חלקית עם קרן שמש באופק צילום: שאטרסטוק

תחזיות 2014

תחזית בכירי המשק לשנה הבאה: מעונן חלקית עם קרן שמש באופק

להערכת הבכירים, האבטלה תגדל ויותר חברות יפשטו את הרגל, אבל העלייה במחירי הדיור תיבלם והמניות יזנקו

29.12.2013, 07:04 | כתבי כלכליסט
תומר בר זאב, מנכ"ל איירון סורס:"גוגל תשנה את הרשת"

"השינוי המהותי ביותר ב־2014 יגיע מהפיכת כרום של גוגל מדפדפן לפלטפורמה של אפליקציות, ויצירת סביבה תומכת וסגורה עבורו", כך חוזה תומר בר זאב, מנכ"ל איירון סורס. לדבריו, המהלך "יביא לשינוי ברשת כולה, עם מעבר מהמודל הקלאסי של דפדוף באתרים למודל של שימוש באפליקציות. גוגל מנסה לתפוס עמדת מפתח בהגדרת הרשת מחדש". 

תומר בר זאב, צילום: תומי הרפז תומר בר זאב | צילום: תומי הרפז תומר בר זאב, צילום: תומי הרפז

בר זאב מעריך כי הטרנד החם של השנה הקרובה יהיה מחשוב ענן שיגיע לידי ביטוי רחב בקרב צרכנים. "ריבוי מכשירים דוחף אפליקציות למודל 'מעונן' ומצריך פתרונות סנכרון בין מכשירים ופלטפורמות. אפליקציות יהיו חייבות לתת מענה לשימוש מרובה סביבות ומכשירים, ופתרון לסנכרון המידע בכל אותם מכשירים".

אסף גלעד

 

 

דן אורנשטיין, סגן נשיא כלמוביל: "המיסוי הירוק ישפיע לטובה"

"העדפות מס לאביזרי בטיחות יביאו לעלייה בנתח השוק של רכבים עם מערכות בטיחות והגנה מתקדמות יותר, כמו מערכות בקרת סטייה מנתיב, בקרת לחץ אוויר בצמיגים וכו'", כך צופה דן אורנשטיין, סגן נשיא כלמוביל, יבואנית מרצדס, מיצובישי ויונדאי.

 

 

דן אורנשטיין, צילום: ענר גרין דן אורנשטיין | צילום: ענר גרין דן אורנשטיין, צילום: ענר גרין

 

לדבריו, "המיסוי הירוק ימשיך להשפיע לטובה על הנגשת דגמים חסכוניים ועל התבזרות מסגמנטים מסורתיים לטובת שוק מגוון יותר".

תומר הדר

רון אילון, מנכ"ל yes: "מתכוננים לתחרות בשוק הטלוויזיה"

"ב־2014 אנחנו צפויים להמשיך לראות התחזקות של הצפייה ב־VOD על חשבון הערוצים הליניאריים", כך אומר מנכ"ל yes רון אילון. "שירות yes go שהשקנו, המאפשר צפייה בתכנים דרך הסלולר או הטאבלט, תואם את התפיסה של הצופה היום - שברגע שהוא שילם על תוכן הוא יוכל לקבל אותו בכל מקום". אילון אומר כי הוא לא יודע אם בשנה הקרובה ייכנסו לשוק שחקנים חדשים, "אבל אנחנו בהחלט מתכוננים לכך שזה יקרה".

רון אילון, צילום: אריאל בשור רון אילון | צילום: אריאל בשור רון אילון, צילום: אריאל בשור

ברמה המאקרו־כלכלית אילון, סגן הממונה על התקציבים באוצר בעבר, פחות אופטימי: "אני מעריך שהצמיחה ב־2014 תהיה נמוכה יותר ונראה עלייה ברמת האבטלה".

אופיר דור

חגי בדש, מנכ"ל פסגות: "שוק המניות יהיה הכי אטרקטיבי"

"התשואות הנמוכות בשוקי האג"ח, קצב הצמיחה החיובי במשק והתאוששות הכלכלה העולמית - כל אלו תומכים בהשקעה במניות ב־2014", אומר מנכ"ל פסגות חגי בדש. לדבריו, "גם אם מדדי המניות לא ירשמו תשואות גבוהות כמו בשנה החולפת, יחס הסיכוי־סיכון במניות הוא עדיין האטרקטיבי ביותר בין אפיקי ההשקעה השונים".

חגי בדש, צילום: עמית שעל חגי בדש | צילום: עמית שעל חגי בדש, צילום: עמית שעל

בדש מציין כי בשנים האחרונות חלו שינויים במשק כמו עלייה בתוחלת החיים וכניסה מאוחרת למעגל העבודה: "כל אלו בשילוב התמורות הרגולטוריות והריבית הריאלית השלילית, מובילים לירידה בשיעור החיסכון הפנסיוני של הציבור . אני מעריך שבשנה הקרובה התעשייה הפיננסית תשקיע משאבים בהגברת החינוך הפיננסי".

רחלי בינדמן

אלי דפס, מנכ"ל שירותי בריאות כללית: "המחאה החברתית תחזור לחיינו"

"אני אופטימיסט, ולכן מעריך שהזיגזג בתקציב המדינה, שבו מתגלים חוסרים ואז עודפים, יתגלה בשנה הבאה כעודף ברור ויציב בתקציב", אומר מנכ"ל שירותי בריאות כללית אלי דפס, "הצמיחה תגדיל את הכנסות המדינה ממסים, תחזיות שיתבררו כשגויות יאפשרו שחרור כספים, ויימצאו המיליארדים שצריך לצרכים השונים".

אלי דפס, צילום: עמית שעל אלי דפס | צילום: עמית שעל אלי דפס, צילום: עמית שעל

עם זאת, דפס חוזה גם "שהמחאה החברתית תחזור. אם זה לא יקרה, אנחנו עם מטומטם. שכבת הביניים ובוודאי השכבות הנמוכות ממשיכות לסבול מיוקר מחיה, וזה רק עניין של זמן עד שהציבור ימצא את הקוטג' הבא. האפשרות למנוע את התחדשות המחאה תלויה במאמצים של המדינה להשקיע בשירותים ציבוריים שיקלו על הציבור, כמו סבסוד תחבורה ציבורית, הורדת השתתפויות בשירותים שונים, ועוד".

מיקי פלד

עו"ד אלקס הרטמן, שותף בכיר בש.הורביץ: "מי שעוסק בפירוקים וכינוסים יעבוד קשה"

"בשנה הקרובה יהיו יותר משפטים שעניינם אחריות של בעלי שליטה ונושאי משרה בחברות, זאת כתוצאה מכישלון ההסדרים שהוצעו למחזיקי אג"ח ונושים", מעריך עו"ד אלקס הרטמן, שותף בכיר במשרד עורכי הדין ש.הורביץ.

אלקס הרטמן, צילום: תומי הרפז אלקס הרטמן | צילום: תומי הרפז אלקס הרטמן, צילום: תומי הרפז

הרטמן צופה "שהמחלקות במשרדי עורכי הדין העוסקות בחדלות פירעון, כינוסים ופירוקים יהיו עמוסות בעבודה". מצד שני, הוא מעריך כי הגל הציבורי של מתקפה נגד אנשי עסקים יתמתן: "מגמה זו עברה את הגבול והפכה לפופוליסטית. אחרי הגל הגדול שראינו זה ילך ויקטן".

זוהר שחר לוי

 

דן פרופר, יו"ר אסם: "האבטלה במשק רק תגדל"

"אנחנו עוד לא רואים פיטורים, אבל גם זה יגיע", אומר דן פרופר, יו"ר אסם. "אני צופה שבמהלך 2014 האבטלה תגדל, והסיבה לכך שהשנה לא ראינו אבטלה גוברת היא שהיתה קליטה של עובדים שפוטרו מהתעשיות למגזר הציבורי. השמן נהיה שמן יותר והרזה מרזה.

 

 

 

"כמדינה קטנה אנחנו נשענים על סחר חוץ, אבל הוא עדיין לא החלים מהמשבר", ממשיך פרופר. "בארה"ב רואים ניצנים של צמיחה, אבל היא לא תחזור השנה לממדים שהיו בעבר. המטבע הישראלי חזק מדי, ומצד שני יש עידוד גדול ליבוא - וזו עוד מכה לתעשייה המקומית".

דן פרופר, צילום: טלי מאייר דן פרופר | צילום: טלי מאייר דן פרופר, צילום: טלי מאייר

פרופר מעריך כי לא תהיה השנה העלאת מסים נוספת: "אני לא רואה צורך בזה. אם כבר, יש צורך לקצץ ולייעל – לא בשירותים, אלא בהחזרת היעילות לשירות הציבורי. מדברים על רפורמות בנמלים ובחשמל, אבל זה כמו בתוכנית הרדיו - הכל דיבורים. אין תוצאות מעשיות, ואני לא רואה את זה קורה בשנתיים הקרובות. ככל שנתקרב לבחירות יהיה קשה יותר לעשות את זה".

גיל קליאן

 

אורי דורי, יו"ר אורתם סהר: "מחירי הדירות לא יעלו ואולי אף יירדו"

זו תהיה שנה מאוד מדאיגה", אומר אורי דורי, יו"ר חברת אורתם סהר. "אנחנו רואים ירידה ביצוא, אנשים ממעטים לעשות עסקים, חלק מפחדים, חלק מושפעים מהאווירה הלא טובה. מנגד, נתוני המאקרו מצוינים, השיפור בארה"ב ובאירופה אמור להשפיע על היצוא הישראלי. המצב נראה בסדר על פניו. אבל זו בדיוק הנקודה - המדינה צריכה להתערב כדי שלא נגיע למצב בעייתי".

אורי דורי, צילום: עמית שעל אורי דורי | צילום: עמית שעל אורי דורי, צילום: עמית שעל

גם שער הדולר הנמוך לטעמו משפיע. "אני מדבר עם חברים שלי שהם יצואנים והם מבוהלים. במקום להקים מפעל בארץ, אנשים מעדיפים להקים אותו בחו"ל וזה לא טוב. התיירות מגיעה לשיאים חדשים, השקל כמובן עוזר לזה. נבנים בתי מלון חדשים, אמנם לא מספיק, אבל נבנים".

אבל המומחיות של דורי והקילומטראז' הרב שצבר הם בתחום הנדל"ן. כאן הוא צופה ש"מחירי הדיור לא יעלו ב־2014 ואולי אפילו יירדו. אני לא מדבר על אותן 100 דירות יוקרה בתל אביב - זה לא קשור בכלל לשוק הישראלי, אני מדבר על הדירות הרגילות".

לדבריו, "אנשים מחפשים דירות זולות יותר וזה ישפיע על השוק. לא ברור עוד מה המדינה הולכת לעשות, הפתרון שלהם היה יכול להיות קל מאוד – יש להם מחיר מטרה, הם צריכים להוזיל את הקרקע. אם הם יעשו את זה בצורה מסיבית, זה יעצור בשלב הראשון את המחירים ויוזיל אותם".

לסיכום אומר דורי כי הוא לא רואה "ירידה דרסטית וגם אף אחד לא רוצה את זה. בכל מקרה, אני לא רואה את 2014 כשנה של עליות מחירים".

הדס שפר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות