אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קריסת המרפסות בחדרה: גינדי השקעות לא שכרה חברת פיקוח חיצונית צילום: חסן שעלאן, ynet

בלעדי לכלכליסט

קריסת המרפסות בחדרה: גינדי השקעות לא שכרה חברת פיקוח חיצונית

זאת ככל הנראה משיקולי חיסכון; הדבר אמנם לא מחויב בחוק, אך ייתכן שהיה מונע את קריסת המרפסות

31.12.2013, 16:29 | דותן לוי

בחינת הפרויקט של גינדי השקעות בחדרה בו קרסו מרפסות, מעלה תהיות נוספות לגבי ההתנהלות בשטח, ולא רק של חברת הביצוע - אורתם מליבו, אלא גם של היזם - גינדי השקעות. 

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי בחברת גינדי השקעות לא שכרו חברת פיקוח חיצונית, ככל הנראה משיקולי חיסכון. חברות פיקוח אינן מחויבות בחוק ולכן לא צפויה להיות לכך השלכה משפטית מרחיקת לכת בעת בדיקת הכשלים, אך ייתכן מאד כי חברת פיקוח כזו הייתה מונעת את קריסת המרפסות.

קריסת המרפסות בחדרה, צילום: חסן שעלאן, ynet קריסת המרפסות בחדרה | צילום: חסן שעלאן, ynet קריסת המרפסות בחדרה, צילום: חסן שעלאן, ynet

"אין חוק שמחייב לשכור חברת פיקוח, אבל לא תראה כמעט פרויקט בהיקף גדול שאין לו פיקוח", אמר מהנדס בכיר בשיחה ל"כלכליסט", "זה בפירוש הפך לסטנדרט בשוק. לבנייה יש 4 עמודי בסיס: יזם, חברת פיקוח, מתכנן וחברת ביצוע כשאחד מהם חסר זו בעיה".

במקרה של הפרויקט בחדרה, האחראי על הפיקוח היה קונסטרוקטור (מהנדס שלד) שנשכר על יד גינדי השקעות והיה אחראי על תכנון השלד ועל מתן פיקוח עליון. "משפחת גינדי חוסכת בחברת פיקוח בהרבה מאד מהפרויקטים שלהם וזה בהחלט מתבטא בליקויי בנייה בשטח. המפקח יושב לחברת הביצוע על הווריד אבל כיזם אתה יכול להקטין ראש ולחסוך, להגיע אל חברת הביצוע ולהגיד לו זה התקציב, תן לי את הבניין. בדרך כלל לא יקרה כלום והכל יהיה בסדר, הדיירים רואים רק את הטיח והיזם מבחינתו מכוסה", אמר המהנדס.

יזם מוביל בענף שביקש להישאר בעילום שם אמר בהקשר זה, "קשה לי להאמין שלא היה פיקוח, איזה יזם עושה פרויקט בלי פיקוח, זה בלתי מתקבל על הדעת?"

מגינדי השקעות נמסר: "בפרויקטים מסוג זה האחריות הכוללת של ביצוע הבניה והפיקוח הינה של הקבלן המבצע והקונסטרוקטור. אין כל חובה על היזם למנות מפקח נוסף על המפקחים מטעם הקבלן המבצע, חברת מליבו, ומטעם הקונסטרוקטור".

אתמול דווח ב"כלכליסט" כי בעקבות קריסת המרפסות בבניין המגורים של החברה בחדרה, שלחו דיירי הבניין הסמוך אליו מכתב להנהלת החברה ולפיו 36 מתוך 38 הרוכשים מבטלים את רכישת הדירה. הבניין שבו קרסו המרפסות נמצא ברחוב נחל פרת 8, אך בצמוד אליו ממערב ניצב מבנה תאום אשר נבנה גם הוא על ידי חברת גינדי השקעות ובביצוע של חברת אורתם מליבו שביצעה עבור גינדי את שני הפרויקטים. המרפסות שקרסו הינן בקומות ה-7-8 בבניין אשר קיבל טופס 4 (טופס אכלוס) שבוטל בעקבות הקריסה על ידי העירייה עד לבדיקת הסיבות לקריסת המרפסות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

35 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

34.
נפגעת גינדי השקעות
לצערי הרב, אני נפגעת גינדי השקעות. אני זאת שקניתי את הדירה בבניין ליד ואני זאת שגרה כרגע בבית מלון בנתניה. זה סיפורי: בבקשה תקראו ותשתפו כי היום זאת אני ומחר זה אתם! קוראים לי מריאנה,נשואה+1,בעלת תואר אקדמאי, עובדת 10 שעות ביממה על מנת להתפרנס בכבוד ולנסות לחיות חיים מלאים. לי ולבעלי היה חלום "קטן", דירה משלנו על מנת שנוכל לגדל בה את ילדנו, לא ביקשנו דירה במרכז הארץ או דירה של 5 חדרים אלא דירה ממוצעת ללא שכירות שבה נוכל לחיות בשקט. במשך 3 שנים לא יצאנו, לא בילינו, לא טסנו לחו"ל, לא חגגנו את ימי ההולדת שלנו, גרנו אצל ההורים וחסכנו כל שקל על מנת לקנות דירה. הצלחנו לקנות דירה לפני ההגבלות האחרונות וחשבנו שזכינו בלוטו. קנינו דירה בפרויקט של גינדי חדרה, קנינו חלום ששווק לנו בעטיפה מפוארת וזה היה אחד הימים המאושרים של חיי. לא ידעתי בזמנו ש"הזכייה" בלוטו תהפוך לסיוט. לאחר שנתיים וחצי של המתנה (אשר התארכה מעבר לכתוב בחוזה), קיבלנו את המפתחות של הדירה המיוחלת. ניקינו, שיפצנו, קנינו, אהבנו והתמלאנו בגאווה שהצלחנו להעניק לילד שלנו חדר משלו. ב 23/12/13 נפלו המרפסות בבניין הסמוך, בפרויקט של גינדי, ביום הזה התנפצו חלומותיי. תוך שעות ספורות התהפך עולמנו, אנשי מקצוע נכנסו ויצאו, צוותי תקשורת וסקרנים צילמו ואנחנו, אנחנו נשארנו בחשכה, בהלם ובהכחשה. הזמזומים, השמועות והדיבורים הבלתי פוסקים על גורלנו לא פסקו. לאחר ארבעה ימים, הגיעו עם צו פינוי לפנות אותנו מדירתנו, לא הסכמתי לחתום על הצו, לא רציתי להאמין שהדבר שבשבילו הקרבנו, עבדנו ונלחמנו, נלקח מאיתנו ללא התראה. גינדי השקעות הבטיחו לנו חלום, גינדי השקעות הבטיחו לנו רמת חיים, גינדי השקעות הבטיחו לנו שקט נפשי. גינדי השקעות רימו אותנו. וכאשר אתה מרומה,אתה לא בוטח. בבקשה תשתפו והפיצו כי החלום שלי נגזל ...תעשו, תבדקו ותחשבו לפני שא
מריאנה יודין , חדרה  |  01.01.14
לכל התגובות