אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארז ויגודמן - האיש הנכון או ברירת מחדל? צילום: אוראל כהן

פרשנות

ארז ויגודמן - האיש הנכון או ברירת מחדל?

טבע זקוקה למנכ"ל שיזכה לתמיכת המשקיעים בחו"ל. לא בטוח שוויגודמן יקרוץ לוול סטריט

07.01.2014, 08:26 | שניר הנדלר

ארז ויגודמן הוא הבן אדם הנכון, אבל במקום הלא נכון. ויגודמן יושב כיום בדירקטוריון טבע על משבצת התעשיינים, כמי שהוביל ועדיין מוביל חברה תעשייתית מהגדולות והמרכזיות בישראל. במידה רבה של צדק ניתן לומר כי ויגודמן נבחר לדירקטוריון בדמותו ובצלמו של היו"ר המיתולוגי של טבע אלי הורביץ.

קראו עוד בכלכליסט

הצנחת מנהל חיצוני לחברה שמצויה במשבר היא מהלך מתבקש, אלא שוויגודמן הוא לא באמת חיצוני. במקרה של טבע, לחברי הדירקטוריון ובהם ויגודמן, אחריות לא מבוטלת למצב שאליו נקלעה החברה. רכישות ענק שלא הוכיחו את עצמן, כיוונים אסטרטגיים שנויים במחלוקת ופרידה צורמת מהמנכ"ל ג'רמי לוין - כל אלה אושרו בישיבות דירקטוריון. ויגודמן נכח ברובן.

המשקיעים הזרים בורחים

עד לכניסתו של פיליפ פרוסט לתפקיד יו"ר טבע, היה ניתן לטעון שטבע מיצתה את עצמה כחברה גנרית ושבתחום התרופות האתיות היא לא עשתה מספיק. הדירקטוריון בראשות פרוסט ניסה לנפץ את תקרת הזכוכית של טבע והימר על רכישת חברת ספלון האמריקאית ב־6.8 מיליארד דולר בניסיון להרחיב את פורטפוליו המוצרים האתיים.

הרכישה התבררה ככישלון שסיבך את טבע בחובות עתק וכמעט ערער על יציבותה הפיננסית. אם לא די בכך, דירקטוריון טבע הסכים, כחלק מהתוכנית האסטרטגית שהתווה לוין לוותר על שורה של תרופות מקור בפיתוח שהיה להן פוטנציאל להשיא מכירות של מאות מיליוני דולרים בשנה.

ארז ויגודמן, צילום: תומי הרפז ארז ויגודמן | צילום: תומי הרפז ארז ויגודמן, צילום: תומי הרפז

החלטות אלו הבריחו את המשקיעים האמריקאים מהמניה. אם ויגודמן אכן ימונה לתפקיד, תוכל טבע לחזור להתמקד בפעילות הליבה ולהשלים את מהלך ההתייעלות, אך בסיום תהליך זה תשוב טבע לנקודת ההתחלה – יצרנית תרופות גנרית. כדי לזכות בתמיכת המשקיעים, טבע תצטרך להחליט על אסטרטגיה שתקרוץ יותר לוול סטריט - וזאת למרבה הצער של טבע כוללת השקעה רבה בתחום התרופות האתיות, שספק אם לוויגודמן יתרון יחסי בו.

ההנהלה חסרה את השפה

אתגר נוסף שעמו ייאלץ להתמודד המנכ"ל הוא ההנהלה שגייס לוין מאז הגיע לטבע. מדובר בהנהלה בעלת רקע מדעי מעמיק, אך ניסיונה הניהולי ויכולתה להוביל תהליכים מורכבים ולתקשר אותם למשקיעים מוטלים בספק. טבע ובעיקר מנייתה סובלות שנים מכך שבלשכת המנכ"ל יושב איש שלא מבין את הדינמיקה והשפה של וול סטריט, וכעת היתה הזדמנות לשינוי.

החיבור של פוטנציאל צמיחה מוגבל, דירקטוריון כושל והנהלה עם ניסיון ניהולי מוגבל יוצר מציאות בעייתית למנכ"ל בעל שם שיזכה באהדת ותמיכת המשקיעים בחו"ל. במצב זה, לא נתפלא אם מועמד בכיר שכזה לא יתדפק על דלתות טבע וענקית התרופות תמצא עצמה מסתפקת ב ברירת מחדל בדמותו של ויגודמן.

תגיות