אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דויטשה בנק: המשבר בשוק האשלג יפיל את הרווח הנקי השנתי של כיל ב-34% צילם: אוראל כהן

דויטשה בנק: המשבר בשוק האשלג יפיל את הרווח הנקי השנתי של כיל ב-34%

בבנק הגרמני מצפים מהנהלת כיל לספק עם פרסום התוצאות לרבעון האחרון של 2013, פירוט על דרכים להתמודד עם משבר האשלג העולמי

12.01.2014, 14:00 | ערן סוקול

בדויטשה בנק מעריכים כי חברת כיל תציג ב-2013 בשורה התחתונה רווח נקי של 855 מיליון דולר, לעומת רווח נקי של 1.3 מיליארד דולר שהציגה החברה בשנה הקודמת. כך עולה מסקירה של דויטשה בנק על מניית החברה שבניהולו של סטפן בורגס. המניה זכתה בהמלצת "החזק" במחיר יעד של 27 שקל למניה, הנמוך כ-4.5% ממחיר הבסיס של המניה בשוק.

קראו עוד בכלכליסט

מבחינת הרווח התפעולי, צופה הבנק כי בשנת 2013 כיל תציג רווח תפעולי (EBIT) של 1.18 מיליארד דולר, ירידה של 25.1% לעומת EBIT של 1.58 מיליארד דולר שהציגה החברה ב-2012.

האנליסטים טים ג'ונס ומרטין דאונוודי מהבנק הגרמני, מאמינים כי "הרווח התפעולי של הרבעון הרביעי של 2013 יירד ב-15% ל-202 מיליון דולר זאת לאור תוצאות חלשות של פוטאש ושוק הפוספטים והדשנים".

בדויטשה בנק מצפים מהנהלת כיל לספק עם פרסום התוצאות לרבעון האחרון של השנה, פירוט על דרכים להתמודד עם משבר האשלג העולמי וירידת המחירים. "למרות שבכיל לא נוהגים לספק תחזית פיננסית לרבעונים הקרובים, אנו מצפים מההנהלה לספק הסברים איך בכוונתה להתמודד עם ירידת מחירי האלשג והעלייה בביקוש העולמי".

מפעל מגנזיום של כיל, ים המלח מפעל מגנזיום של כיל, ים המלח מפעל מגנזיום של כיל, ים המלח

מנהל חדר המסחר של דויטשה בנק ישראל הדר אושרת אמר כי "מחירי האשלג ממשיכים להכביד על שוק הדשנים, אך תופעה זו מקוזזת בחלקה עם העלייה בכמויות הנמכרות בהודו וסין. המשקיעים הזרים עוקבים אחר מנית כיל ומתנהלים בין שני קטבים: האחד שנוגע לועדת ששינסקי והשפעתה על רמת התגמולים שאותה תידרש כיל לשלם לקופת המדינה, אך מנגד הם מושפעים לחיוב ממהלכי הייעול האגרסיביים אותם נוקטת הנהלת כיל".

בכל מקרה, אומר אושרת "התחושה בקרב הזרים כיום היא שמרבית האירועים שעלולים להשפיע לרעה מתומחרים בנייר בצורה כזו או אחרת ושינוי בסטטוס קוו יכול בעיקר להשפיע לטובה".

מוקדם יותר הבוקר, דווח כי ההסתדרות אישרה סכסוך עבודה במפעלי ים המלח. כאשר המשמעות היא כי בעוד 14 יום יוכלו העובדים להתחיל בעיצומים או בשביתה.

בבקשתם התייחסו העובדים לתוכנית שמקדמת ההנהלה, לשינוי אסטרטגי בקבוצה. לטענת העובדים, "עיקרי התוכנית - שינויים קיצוניים במצבת כוח העובדים במפעלים, במשמרות, במטות ועוד. משמעות הדבר חשש לפיטורים המוניים בכל מפעלי כיל שבדרום הארץ".

החברה, כימיקלים לישראל בע"מ, שבשליטת החברה לישראל (52.29%) הינה חברה הפועלת בעיקר בתחומי הדשנים והכימיקלים המיוחדים, בשלושה מגזרים.

כיל דשנים: הפקת אשלג מים המלח וכן כריית והפקת אשלג ומלח ממכרות תת קרקעיים בספרד ואנגליה. כיל דשנים מעבדת את האשלג לסוגיו ומשווקת אותו ברחבי העולם. כן משתמש המגזר בחלק מהאשלג לייצור דשנים מורכבים; כיל מוצרים תעשייתיים: ייצור ברום מתמיסה הנוצרת כתוצר לוואי של תהליך ייצור האשלג בסדום ותרכובות המבוססות בעיקר על הברום; כיל מוצרי תכלית: ניקוי חלק מהחומצה הזרחתית החקלאית המיוצרת בכיל דשנים, רכישת חומצה זרחתית נקייה ממקורות אחרים וכן ייצור חומצה זרחתית תרמית.

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות