אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד המשפטים יוזם: בית הדין להגבלים עסקיים ידון בסכסוכי עבודה צילום: עמית שעל

משרד המשפטים יוזם: בית הדין להגבלים עסקיים ידון בסכסוכי עבודה

במשרד המשפטים שוקלים להפקיע את הבלעדיות של בתי הדין לעבודה בטיפול בשביתות העלולות לפגוע בתחרות. ההצעה נדונה עקב איום של חברת החשמל לנתק תחנות כוח פרטיות

19.01.2014, 19:49 | משה גורלי

האם בית הדין להגבלים עסקיים יוכל לדון בסכסוכי עבודה? במשרד המשפטים נשקל רעיון לתקן את החוק כך שבית הדין יוכל לדון בסכסוכי עבודה כאשר הסכסוך גורם לפגיעה אמיתית בתחרות. העניין עלה בשל איום של חברת החשמל לנתק תחנות כוח פרטיות, שנתפס כסוג של שילוב ידיים בין ההנהלה לעובדים על מנת לפגוע במתחרים ש שנזקקים לשירותי חברת החשמל כמונופול.

קראו עוד בכלכליסט

החוק מייחד לבתי הדין לעבודה סמכות בלעדית לדון בסכסוכים שעניינם עובד-מעביד, ובכלל זה סכסוכים קיבוציים שנוגעים לשביתות. ניסיונות להפנות סכסוכים כאלה, בענייני הנמלים או חברת חשמל, לבית הדין להגבלים עסקיים נתקלו בכתף קרה של השופטת נאווה בן אור, שסירבה לפלוש לתחום של הקולגות מבתי הדין לעבודה.

ציפי לבני, צילום: עמית שאבי ציפי לבני | צילום: עמית שאבי ציפי לבני, צילום: עמית שאבי

ברשות להגבלים עסקיים כמו גם במשרד המשפטים נשמעים קולות זועמים שתמציתם: לא ייתכן שבית הדין לעבודה יטפל בסכסוכים, במיוחד במונופולים, תוך התעלמות מוחלטת מהפרות חוק אחר שכרוכות בסכסוך ומבלי לראות את התמונה הרחבה. טענה זו משתלבת עם הביקורת של גורמים בממשלה ובחוגי המעסיקים על כך שבית הדין לעבודה רואה לנגד עיניו אך ורק את העובד ועוצם עיניו מנזקים שנגרמים למשק, במיוחד בידי ועדים עובדים חזקים שמרוכזים בשימור כוחם והכוח המונופוליסטי של החברה הממשלתית או הציבורית.

אחד הפתרונות הנדונים הוא הפקעת הבלעדיות של בתי הדין לעבודה בטיפול בשביתות כאלה שבמרכזן פגיעה בתחרות. סמכות מקבילה מוכרת מתחום דיני המשפחה שם יש לבית הדין הרבני ולבית המשפט למשפחה סמכות לדון בחלוקת רכוש בגירושין. האפשרות הזו אינה אופטימלית ומייצרת לא מעט בעיות, אבל במשרד המשפטים שוקלים אותה כאופציה שתאפשר לדון בשביתות בבית דין שלא מרוכז אך ורק בזכויות עובדים וועדים, אלא ישקול גם שיקולים נוספים - פגיעה בתחרות במקרה זה.

מאז החלטתה של השופטת בן אור, מפעילים ברשות ההגבלים לחצים כבדים על משרד המשפטים להניע את המהלך. גם במשרד ראש הממשלה יש מי שנותן רוח גבית לעמדת הרשות. כך למשל מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, התבטא לאחרונה בנושא בכנס של התאחדות התעשיינים ואמר כי "מגמות הפסיקה של בתי הדין לעבודה הביאו לכך שהמטוטלת נעה יותר מדי לכיוון של ועדי עובדים מונופוליסטיים על חשבון האינטרס הציבורי. זה הביא לכך שהמדינה מתקשה לקדם רפורמות". עם זאת, ככל הידוע בשלב זה אין עדיין הצעה קונקרטית לתיקון חקיקה בנושא. הדילמה מונחת על שולחנות של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שיצטרך למצוא את שביל הזהב בין חוק ההגבלים לדיני העבודה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות