אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בדרך להתאגדות ראשונה בהייטק: עובדים בנס מנסים להקים ועד צילום: אוראל כהן

פרסום ראשון

בדרך להתאגדות ראשונה בהייטק: עובדים בנס מנסים להקים ועד

החשש ממהלכי קיצוץ עתידיים בחברת נס ישראל הביאה קבוצת עובדים ליזום הקמה של ועד. "האופן הטוב ביותר בו נוכל להשמיע את דעתנו בהחלטות אשר משפיעות באופן ישיר על גורלנו הוא להתאגד", נכתב במייל שהופץ לעובדים

26.01.2014, 10:37 | מיקי פלד ואסף גלעד

הכוונה של הנהלת נס ישראל לבצע קיצוצים דרמטיים בחברה לא עוברת בשקט בקרב העובדים. ל"כלכליסט" נודע כי בימים האחרונים החלה התאגדות של קבוצת עובדים בענקית ההייטק הישראלית במסגרת ההסתדרות במטרה להקים את ועד העובדים הראשון בחברת הייטק.

קראו עוד בכלכליסט

בניין ההסתדרות, צילום: ד"ר אבישי טייכר בניין ההסתדרות | צילום: ד"ר אבישי טייכר בניין ההסתדרות, צילום: ד"ר אבישי טייכר

במכתב ל-2,800 עובדי החברה כתבו חברי הקבוצה, שעד כה בחרו שלא לחשוף את שמותיהם, כי ההחלטה להתאגד היא "לאור ההתנהלות של הנהלת החברה בעבר ובתקופה האחרונה בה לא היינו אנו, עובדי נס, שותפים להחלטות ולגזירות. ההנהלה גרמה לנו להבין כי סיסמאות לחוד ומעשים לחוד. על מנת שאג'נדת החברה תיושם הלכה למעשה, חשבנו אנו, עובדי נס, כי האופן הטוב ביותר בו נוכל להשמיע את דעתנו בהחלטות אשר משפיעות באופן ישיר על גורלנו הוא להתאגד".

לאחרונה החליט מנכ"ל נס ישראל החדש, שחר אפעל, להוריד 4 ימי חופשה מכל עובד ובמקביל לפטר 20 מנהלים ולקצץ 6%-10% בשכר המנהלים האחרים. בפנייה לעובדים מלפני כשבועיים לא ציין אפעל האם קיצוצים אלו יהיו האחרונים שהוא מתכנן בחברה. עם זאת, בשיחה עם "כלכליסט" לאחר שליחת המכתב אמר כי הוא מקווה שניתן יהיה לקצץ מספיק ללא צורך בפיטורים. הסיבה לתוכניות ההנהלה היא מצוקת מזומנים בעקבות שורה של פרויקטים הפסדיים. לאחרונה הזרימו הבעלים, קרן סיטי, כ-50 מיליון שקל מהבעלים, קרן סיטי.

הפנייה לעובדים היא צעד ראשוני שנועד בין השאר לבחון רצינות וסבירות להמשך המהלך. בהסתדרות אומרים כי הפנייה אליהם מצד העובדים נעשתה בעקבות הקמפיין שהעלתה ההסתדרות, בעלות של 6.5 מיליון שקל, שקרא לעובדים להקים ועדים.

במידה ויתקבל הרושם כי ישנה נכונות מצד העובדים, ההסתדרות צפויה לתת גיבוי משמעותי יותר לניסיון ההתארגנות. על מנת שיקום בסופו של דבר ועד יציג בחברה, על שליש מהעובדים שאינם חלק משדרת הניהול הבכירה להצטרף כחברי הסתדרות. במידה והמהלך הזה יצליח, מדובר על לכל הפחות דרמה בענף ההייטק הישראלי, שעד כה לא היו בו ניסיונות משמעותיים של הקמת ועדים.

מנס טכנולוגיות נמסר בתגובה, "נס נמצאת בעיצומו של מהלך התייעלות שמטרתו לסייע לחברה להיות תחרותית יותר והוא מתמקד בהפחתת שכר ההנהלה. במסגרת מהלך זה מבצעת החברה צעדים המגנים על עובדיה ושומרים על ביטחונם התעסוקתי, מתוך הבנה כי עובדים אלה הם עתיד החברה. כחברה שומרת חוק, נס תשתף פעולה עם התארגנות יציגה, ככל שתהיה כזאת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

32 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

31.
מספר עובדות לגבי קיצוצים בנס
שלום לכולם , רק כדי לציין את כל העובדות שהביאו את העובדים למהלך זה : לפני מספר שנים קיצצו בנס את קצבת האש"ל שהעובדים קיבלו עד אז ו5% במשכורת , ו- 2 ימי חופש בטענה שהזמנים קשים. שנה לאחר מכן כאשר השוק התאושש ואפילו עלה יפה לא החזירו לעובדים את האש"ל ואת ה- 5% במשכורת. המשמעות : פגיעה בסך של כ- 400 שח לחודש בנושא האש"ל ולפחות 1000 ש"ח קיצוץ במשכורת לכל עובד. לפני כשנה החליטו בחברת נס לקצץ ולהגביל עובדים בהקצבת דלק. שוב - המשמעות היא כמה מאות שקלים מכיסו של כל עובד לחודש. במהלך הנוכחי קיצצו 4 ימי חופש לכל עובד השנה . אבל באף אחת מהכתבות לא ציינו שגם קיצצו בזכויות המחלה של העובדים. עד כה שילמו בחברת נס מהיום הראשון למחלה ועכשיו עוברים לתשלום עפ"י חוק. כלומר - על היום הראשון למחלה לא משלמים , על היום השני והשלישי רק 50% . המשמעות של הקיצוצים הללו היא מאות ואולי אלף שקלים לעובד לחודש. וגם הפעם התנאים שנלקחו מאיתנו לא יוחזרו כאשר השוק יתאושש. בשורה התחתונה - יוקר המחייה בישראל ידוע , המשכורות ותנאי העובדים בנס רק הולכים ומידרדרים. ומי יגזור את הקופון בסופו של דבר כאשר החברה תימכר ? ברור שלא העובדים.
מירה , חיפה  |  28.01.14
לכל התגובות