אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מייסד כרמית על חסימת קדבורי: "שטראוס הסבה לנו נזק אדיר" צילום: טל שחר

מייסד כרמית על חסימת קדבורי: "שטראוס הסבה לנו נזק אדיר"

על רקע הקרב המשפטי הסוער בין כרמית לשטראוס, טוען לני סקסטין במכתב ששלח ליו"ר ועדת הכלכלה: "שטראוס ניצלה את כוחה המונופוליסטי לרעה". שטראוס: "כרמית שוברת שיאים של עזות מצח ומניפולציה"

03.02.2014, 19:34 | נורית קדוש

"לו הצעת החוק לקידום התחרות בענף היתה עולה לדיון ומתקבלת כבר לפני כעשור, עת הושקו מוצרי קדבורי בישראל, נבצר היה מחברת שטראוס וממונופולים שכמותה לחסום באגרסיביות את כניסתו של מותג מתחרה". כך כתב לני סקסטין, יו"ר ומייסד חברת הממתקים כרמית לממונה על הגבלים עסקיים פרופ' דיויד גילה וליו"ר ועדת הכלכלה פרופ' אבישי ברוורמן. זאת לקראת דיון שתקיים מחר ועדת הכלכלה בהצעת החוק לקידום התחרות בענף המזון.

קראו עוד בכלכליסט

סקסטין כתב כי חסימת מוצרי קדבורי היא דוגמה לאופן שבו פועלים מונופולים בכלל ובענף המזון בפרט: "זהו שוק שגורר הוצאות אדירות ממשקי הבית בישראל וסובל מחוסר תחרות, ומוביל באופן ישיר לפגיעה בכיס הצרכן וביכולת הבחירה שלו".

מדובר בהתייחסות ראשונה מפיו של סקסטין עצמו לפרשת קדבורי, שבמסגרתה טענה כרמית כי שטראוס חסמה את השקת שוקולד קדבורי בישראל לפני 12 שנה. בעקבות חקירה שערכה באותם ימים רשות ההגבלים העסקיים, גובש צו מוסכם בין הרשות לשטראוס ובו נקבע כי החברה תשלם קנס בגובה 5 מיליון שקל. כרמית לא הסתפקה בהליך שניהלה המדינה והגישה תביעה לבית המשפט המחוזי מרכז נגד שטראוס, אשר נידונה בימים אלו.

קדבורי, צילום: בלומברג קדבורי | צילום: בלומברג קדבורי, צילום: בלומברג

"כמפורט בכתבי הטענות שהוגשו מטעמנו, שטראוס הסבה נזק אדיר לכרמית, כמו גם לציבור הצרכנים, תוך ניצול כוחה המונופוליסטי לרעה, בין היתר באמצעות ביטול הנחות לסיטונאים וקמעונאים ועריכת הסדרים כובלים עם רשתות השיווק", כתב סקסטין לגילה ולברוורמן.

משטראוס נמסר בתגובה: "חברת כרמית שוברת שיאים של עזות מצח ומניפולציה. כרמית מנסה להרוויח יותר מ־30 מיליון שקל לכיסם של בעלי המניות שלה בתביעה מול עלית, שבבסיסה הודאה של כרמית שבשל יוקר מוצריה ביחס למחירי עלית הם כשלו כישלון חרוץ. אין כל קשר בין דיוני הוועדה לבין מוצרים יקרים שכרמית ניסתה לשווק בחוסר הצלחה. יתרה מכך, אין בתביעה ולו מקרה אחד שמתייחס לסידורי מדפים. הניסיון להשפיע על הדיון המשפטי דרך ח"כים הוא ניסיון חמור להטות דעת באמצעות שקר ואמירת דברי כזב - שיוכחו בבית המשפט".

תגיות