אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא מספיקה שמלה ורודה - מה צריך בשביל להיות יזמת?

לא מספיקה שמלה ורודה - מה צריך בשביל להיות יזמת?

פתיחות, מוטיבציה פנימית והתמדה: לכבוד השקת בובת ברבי היזמת - מהן התכונות הדרושות כדי להצליח בעסק משלך

19.02.2014, 16:52 | מעין מנלה
לאחר שכבשה את השער של מגזין ספורטס אילוסטרייטד נראה שברבי פונה לתחום חדש - יזמות. מטאל, חברת הצעצועים שמייצרת את הבובה, חשפה השבוע ביריד הצעצועים הבינלאומי בניו יורק את ברבי היזמת. לפי יצרנית הצעצועים כל מה שיזמת צריכה כדי לנהל סטארט-אפ זה המראה הנכון (שמלה ורודה אלגנטית), סמארטפון, טאבלט ותיק מסמכים. בהשקת המוצר החדש הסבירה דוברת החברה כי "אנחנו תמיד מנסים שבובות הקריירה של ברבי ייצגו את התקופה. כיום יש יותר נשים יזמות וזו תופעה שכיחה למדי. לכן זו דרך מעולה לעודד בנות ללמוד על התפקיד".

קראו עוד בכלכליסט

כמובן שעידוד בנות ליזמות זו מטרה חיובית וראויה אך לא בטוח שברבי שולחת את המסר הנכון. "ילדה עם מאפיינים יזמיים שגדלה על 'ברבי יזמת' והיא בעצמה לא נראית כמו ברבי כזו עלולה להתבייש להיראות, להצטלם או להיפגש עם אנשים ולכן היא מקטינה את סיכוייה להצליח בעסקים", אומרת חוה ניסנבוים, מנהלת אתר גולדה. " ישנן יזמיות שחשובה להן התדמית והכל אצלן תמיד מתוקתק אבל המראה כמובן לא משנה להצלחה בתור יזמת", היא אומרת.

ברבי היזמת החדשה היא חלק מקולקציית "אני יכולה להיות" (I can be), שיצאה לדרך ב-2010 ונועדה להציג את ברבי בשורה של קריירות שונות המתאימות לאישה המודרנית. הברבי הראשונה בקולקציה הזו הייתה מהנדסת מחשבים, ולאחר מכן יצאו ברבי הנשיאה והאסטרונאוטית. אם את רוצה לפצוח בקריירה יזמית כדאי שיהיו לך את התכונות והכישורים הבאים:

1. מוטיבציה פנימית

"אין לך בוס, או מערכת של אנשים, או יעדים שמישהו הציב לך - אז המוטיבציה צריכה לבוא מבפנים", אומרת ניסנבוים. "צריך להיות להט או תשוקה כדי לעשות משהו אחרת זה בלתי אפשרי לקום בבוקר ולבנו משהו מיוזמתך". לדברה, זה קשור גם למשמעת פנימית מכיוון שיזמות נדרשות לבצע משימות, לחשוב ולפעול הרבה פעמים באי ודאות. הן חייבות לדעת להגדיר לעצמן את המטלות ואם אין הנעה פנימית - זה פשוט לא קורה.

2. פתיחות ויכולת למידה

"כיזמת את נדרשת כל הזמן לצאת מאיזור הנוחות שלך", אומרת ניסנבוים. בין אם זה לעמוד מול טיפוס מסויים שאינך רגילה לעמוד מולו, לנהל משא ומתן חדש או לבקש הלוואה מהבנק, בניהול והקמת עסק ישנם הרבה רגעים מאתגרים. "נשים רבות נתקלות בכך שהן צריכות לבקש הלוואה מהבנק. הן נדרשות להגיע עם תוכנית וטבלת אקסל, לשלוט בכל הנתונים וללמוד מושגים חשבונאיים. גם אם יש רואה חשבון, בעל עסק חייב להבין את המספרים כדי לקבל החלטות טובות", היא אומרת.

ברבי יזמת. כבר יש לה שמלה ורודה, אבל האם יש לה מוטיבציה פנימית? ברבי יזמת. כבר יש לה שמלה ורודה, אבל האם יש לה מוטיבציה פנימית? ברבי יזמת. כבר יש לה שמלה ורודה, אבל האם יש לה מוטיבציה פנימית?

3. התמדה ודבקות במטרה

כדי להיות יזם צריך הרבה אורך רוח כי ההתקדמות היא בדרך כלל לא לינארית. יזמים לא יודעים מתי הם יגיעו להשגת כל יעד שהם מציבים לעצמם, יש לפעמים כשלונות, חוסר ודאות ופיתולים רבים בדרך - אך בכל זאת צריך להמשיך. "הרבה יזמים יפלו בדרך או יעשו איזשהי תפנית וישנו כיוון, אך ישנם אלו שבכל זאת ימשיכו למרות הקשיים וזה קשור גם למוטיבציה הפנימית", אומרת ניסנבוים.

4. חוסן נפשי

"יזמים שומעים הרבה פעמים 'לא', יש להם מתחרים, לפעמים הם נתקלים בתביעות משפטיות, אנשים נפגעים וצריך לדעת להתעשת ולהמשיך הלאה. אם למישהי אין את החוסן לאסוף את עצמה ולהמשיך זה בעייתי", אומרת ניסנבוים. לדבריה ישנם הרבה חודשים קשים, עונות לא מוצלחות שצריך בתור יזמת לדעת להתמודד איתם.

השאלה המתבקשת נוכח רשימת התכונות היא האם מי שאין לה את התכונות האלו (או שמלה ורודה) בכל זאת יכולה להיות יזמת. "אם יזם יודע לאבחן מהן החולשות שלו - אז כן, אפשר ללמוד יזמות", אומרת ניסנבוים. לדוגמא, אם מישהי יודעת שהיא נוטה להתפזר ולא להתמיד אז היא יכולה לקחת שותף, או להעסיק עובד או אפילו להיעזר באימון כדי לבדוק שהיא עומדת במטרות. אבל אם מישהי לא יודעת לזהות את החולשות או להקשיב ולהיעזר - אז היא לא תוכל ללמוד ולהיות יזמת. "אם מישהי יודעת על עצמה שהיא רגישה מדי או לא טובה ביחסי אנוש - לא מתאים לה להקים עסק. אבל אם היא יודעת את זה על עצמה ועובדת על החולשות או לוקחת מישהו שעושה את זה במקומה ונשארת בעלת הסמכות המקצועית - זה יכול להצליח", אומרת ניסנבוים.  

תגיות