אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ה-G20 צפוי לקרוא להגברת התיאום ולקביעת יעדים לצמיחה עולמית

ה-G20 צפוי לקרוא להגברת התיאום ולקביעת יעדים לצמיחה עולמית

כך עולה מטיוטת ההודעה שצפוי לפרסם הפורום המתכנס בסוף השבוע בסידני ועל רקע המשבר בשווקים המתעוררים; המארחת אוסטרליה תמכה בקביעת יעדי צמיחה, לעומת גרמניה שהביעה ספקנות

21.02.2014, 19:01 | בלומברג

שרי האוצר ונגידי הבנקים של 20 הכלכלות הגדולות, הנועדים בסוף השבוע בסידני, אוסטרליה, ימליצו ליישם את המדיניות המוניטארית באופן מתואם וברור, זאת על רקע הפחתת רכישות האג"ח על ידי הבנק המרכזי בארה"ב. כך עולה מטיוטת ההודעה של פסגת ה-G20 שמפרסמת היום (ו') סוכנות הידיעות בלומברג.

קראו עוד בכלכליסט

בנוסף הטיוטה צפויה לכלול קביעת מטרות לצמיחה העולמית, כך לדברי אחד מהמשתתפים. מדובר בניצחון של המארחת אוסטרליה, שהציעה לקבוע יעדי צמיחה, לעומת גרמניה שהביעה ספק בעניין. "מדובר ברעיון טוב", כך אמרה יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, כריסטין לגארד, בנוגע לאפשרות לקביעת יעדי צמיחה, "אם תיקבע מדיניות נכונה בכל המדינות, יהיה שיפור בצמיחה".

"אנו מתחייבים לפתח אמצעים חדשים להעלאת הצמיחה העולמית באופן משמעותי תוך שמירה על מדיניות פיסקאלית בת קיימא", כך נכתב בטיוטה, "אנו מכירים בצורך לקבוע שהמדיניות מוניטארית בכלכלות המפותחות תצטרך לשוב לנורמליות בבוא הזמן, בהתאם להתחזקות הצמיחה".

כריסטין לגארד, צילום: בלומברג כריסטין לגארד | צילום: בלומברג כריסטין לגארד, צילום: בלומברג

מדובר במפגש ראשון השנה של הפורום, והוא מתנהל על רקע הביקורת של מדינות כמו הודו ודרום אפריקה לפיה הפד לא הקדיש מספיק תשומת לב לתוצאות המהלך של צמצום הרכישות, עליו הודיע בדצמבר. מאז נרשמו נפילות בבורסות ובשערי המטבע של הכלכלות המתעוררות, מאחר שהמשקיעים העדיפו שווקים מסוכנים פחות. מנהיגי ה-G20 צפויים להזהיר מפני השלכות מצב זה על התאוששות הכלכלה.

לפי אדם קול, אחראי אסטרטגיית המט"ח ב-RBC Europe , "היחס בין צמצום רכישות האג"ח של הפד והצורך של השווקים המתעוררים לממן את עצמן הוא דבר שנאלץ לחיות עמו".

מהטיוטה עולה החשיבות שמייחסים ב-G20 לתיאום בין הבנקים המרכזיים, כך לפי אחד ממשתתפי הכנס. ראשי הפורום דנים בהקמת מנגנון שיסייע בעניין.

שר האוצר היפני, טארו אסו, אמר כי "השווקים המתעוררים מתמודדים עם היחלשות המטבעות ובריחת השקעות בשל בעיות מימון בטווח הקצר. חשוב שהם ישתדלו לטפל בנושאים כמו אינפלציה גבוהה וגירעון גדול".

בתוך כך התייחס שר האוצר האמריקאי, ג'ק לו, שנמצא אף הוא בסידני, לסוגיית בנקאות הצללים בסין. לדבריו, "אני חושב שכבר ראינו את סין נוקטת צעדים במהלך ששת החודשים האחרונים המשקפים את דאגתה של הממשלה מסוגיה זו ומראים כי היא לא מתכוונת לתת לענף זה להמשיך לצמוח ללא פיקוח כלשהו. זהו ללא ספק אתגר העומד מול סין ואני סבור כי זה יהיה אחד מהנושאים שיעמדו לדיון בפסגת ה-G20 משום שזוהי סוגיה בעלת עניין גלובלי". הוא הוסיף כי הוא מוצא נחמה בהיקף הקטן יחסית של ענף בנקאות הצללים של סין "בהשוואה להיקפה של כלכלת סין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות