אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עובדיו של מאדוף הורשעו בהונאה והם צפויים לעשרות שנות מאסר צילום: בלומברג

עובדיו של מאדוף הורשעו בהונאה והם צפויים לעשרות שנות מאסר

חמישה עובדים לשעבר של האיש שרימה מאות משקיעים הורשעו ב־31 עבירות של זיוף וסיוע להונאה. עוזר התובע הכללי של ארה"ב: "הם היו צריכים לדעת שהם לא עובדים עבור סנטה קלאוס"

25.03.2014, 20:58 | שירות כלכליסט

ברנרד מאדוף, שרימה מאות לקוחות בהונאת הפונזי הגדולה בהיסטוריה, טען במשך שנים שהוא היה האדם היחיד מאחורי ההונאה. ואולם, אתמול (ב') קבע בית המשפט במנהטן שההונאה של מאדוף היתה הונאה קבוצתית, שבה לקחו חלק העובדים הנאמנים של איש העסקים המצליח.

קראו עוד בכלכליסט

חבר המושבעים בבית המשפט הפדרלי בעיר הרשיע חמישה עובדים לשעבר של מאדוף בסיוע להונאה ולהסתרתה. המתכנתים ג'רום אוהרה (51) וג'ורג' פרז (48) הורשעו ביצירת תוכנות לזיוף חשבונות של לקוחות, מנהלות התיקים אנט בונג'ורנו (66) וג'ואן קרופי (53) הורשעו בזיוף עסקאות, ומנהל המשרד של מאדוף, דניאל בונווטרה (67), הורשע בזיוף חשבונות.

מאדוף. עומד מאחורי הונאת הפונזי הגדולה בהיסטוריה, צילום: בלומברג מאדוף. עומד מאחורי הונאת הפונזי הגדולה בהיסטוריה | צילום: בלומברג מאדוף. עומד מאחורי הונאת הפונזי הגדולה בהיסטוריה, צילום: בלומברג

לדברי התובע במשפט, מאדוף ניהל את ההונאה מהמשרד שלו בקומה ה־19 של בניין ליפסטיק במנהטן, אבל הרבה מעבודת ההסתרה שהיתה נחוצה להונאה נעשתה על ידי קבוצת העובדים הנאמנה במשרדים של עובדי מאדוף בקומה ה־17 בבניין. בחלל הסגור, שכונה "בית 17" ואליו ניתן היה להיכנס רק עם כרטיסים מאובטחים, נעשתה עבודת הזיוף. בין היתר, החמישה הואשמו כי יצרו תוכנות מחשב שיצרו תיעוד של עסקאות שמעולם לא התקיימו, ותיעדו את אלו במסמכי התאגיד.

התביעה הציגה כמה עדים, ובהם עובדים לשעבר של מאדוף, בניסיון להוכיח שמאדוף לא פעל לבד. עד התביעה העיקרי היה סמנכ"ל הכספים הוותיק של מאדוף, פראנק דה־פסקלי. בעדותו, שנמשכה יותר מחודש, הוא הודה שסייע לחמשת הנאשמים לזייף תיעוד של השקעות. באחד המקרים הוא סיפר כי ראה שלושה מהנאשמים מדפיסים מסמך חדש ומיד לאחר מכן מקמטים וזורקים אותו מצד לצד כדי שייראה ישן - לפני שהגישו אותו ליועץ הפיננסי של החברה. דה־פסקלי עצמו הורשע בעבירות הונאה ב־2009, והוא מחכה לפסק הדין הסופי במשפט, שיכול להגיע עד 125 שנה.

עורכי הדין מטעם ההגנה לא הכחישו שמרשיהם לקחו חלק בזיוף מסמכים, אך ניסו להציג את החמישה כקורבנות נוספים של מאדוף, שאותו תיארו כאחד הפושעים הגדולים בהיסטוריה. "הנאשמים בטחו במר מאדוף, שהיה בשבילם הכל - גורו, אל, גאון וול סטריט", אמר אחד מעורכי הדין של ההגנה. "הם אשמים רק בכך שהם עשו מה שהוא אמר להם לעשות". עוזר התובע הכללי של ארה"ב, רנדל ג'קסון, דחה את קו ההגנה הזה וטען שהעובדים היו חייבים להבין שהם לוקחים חלק בהונאה. "הם לא היו העוזרים של סנטה קלאוס והם לא עבדו במפעל המתנות שלו. הם לא היו ילדים קטנים - ואפילו ילדים קטנים מבינים שסנטה לא אמיתי", אמר ג'קסון.

"ברני לא היה יכול לנהל את כל הדבר הזה לבד. הוא היה המאסטרמיינד והם היו החיילים שלו", אמרה המושבעת שילה אמאטו עם תום המשפט. חמשת העובדים לשעבר הואשמו ב־31 עבירות של זיוף והונאה, וצפויים לעונשי מאסר ארוכים. גזר הדין שלהם יינתן ביולי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות