אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יחימוביץ' לאוצר: "הפסיקו את המו"מ עם וודסייד; זו עסקה פרטית בין חברות מסחריות" צילום: אי פי איי

יחימוביץ' לאוצר: "הפסיקו את המו"מ עם וודסייד; זו עסקה פרטית בין חברות מסחריות"

חברת הכנסת שלחה מכתב למנכ"לית האוצר, יעל אנדורן ובו היא כותבת: "אין זה מקומכם להיות צד בהליך העסקי ולהבטיח את רווחיה של חברת וודסייד או שותפויות הגז על חשבון הציבור"

09.04.2014, 11:30 | רוני זינגר

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שלחה הבוקר מכתב למנכ"לית משרד האוצר, יעל אנדורן, ולראש רשות המסים, משה אשר, ובו דרשה להפסיק לאלתר את המשא ומתן עם חברת "וודסייד": "עסקת וודסייד היא עסקה פרטית בין שתי חברות מסחריות. אם מתווה המיסוי שנקבע, שהוא ממילא מקל באופן חריג ושערורייתי, לא מוצא חן בעיני וודסייד - יתכבדו וינהלו משא ומתן עם שותפויות דלק ונובל, ויקבעו בינם לבין עצמם מחיר נמוך יותר. אין זה מעניינה של המדינה. אין זה מקומכם להיות צד בהליך עסקי זה ולהבטיח את רווחיה של חברת וודסייד, או של שותפויות הגז, על חשבון הציבור. זאת במיוחד לאור העובדה שמתקן ההנזלה, שעל ההוצאות בגין הקמתו דורשת וודסייד הקלות מס – נועד אך ורק לצרכי ייצוא, וככזה יישרת את חברות הגז ולא את כלל הציבור בישראל", כותבת יחימוביץ'.

קראו עוד בכלכליסט

יחימוביץ יחימוביץ'. "אם מתווה המיסוי שנקבע, שהוא ממילא מקל באופן חריג ושערורייתי, לא מוצא חן בעיני וודסייד - יתכבדו וינהלו משא ומתן עם שותפויות דלק ונובל, ויקבעו בינם לבין עצמם מחיר נמוך יותר" | צילום: אי פי איי יחימוביץ

המכתב נכתב על רקע הפרסומים בתקשורת ולפיהם מתנהלות שיחות בין משרדי הממשלה ובין נציגי וודסייד, בניסיון להגיע בכל זאת לחתימה על עסקה עם וודסייד. זאת לאחר שלפני כשבועיים הודיעה החברה האוסטרלית על ביטול העסקה לרכישת הזכויות במאגר לוויתן כיוון שלא קיבלו את כל מבוקשם, בראש זה תנאי מיסוי מקלים: "סדרה של פקידים בכירים – הממונה על ההגבלים העסקיים, הממונה על הנפט, בכירי משרד רה"מ, האוצר והאנרגיה, וחברי הועדה שעסקה במתווה מיסוי הגז – הכפיפו את עצמם לדד-ליין שקבעה חברה מסחרית ועבדו שעות נוספות כדי להספיק להתאים את הרגולציה לדרישותיה. בזו אחר זו חולקו לפי אותו דד-ליין חזקה לשלושים שנה, פטור מהסדר כובל הנותן גושפנקא חוקית לקרטל גז, הטבות מס, ועוד. לזאת אוסיף את הפרסומים בדבר הערכה שגויה של עתודות הגז במאגר לוויתן, אשר מטילים צל כבד על ההחלטה לאפשר יצוא של 40% מהגז. זהו מצב עניינים חמור מעין כמוהו, היוצר תקדים מסוכן ומחליש את הרגולטורים למול בעלי האינטרס, בתחום הגז הטבעי כמו גם באופן כללי. כך לא מתנהלת מדינה דמוקרטית מתוקנת", כותבת חברת הכנסת ומדגישה: "אין זה מתפקידו של מנהל רשות המסים או של מנכ"לית משרד האוצר לדאוג לגחמותיה של חברה יחידה כלשהי".

במכתבה מתייחסת יחימוביץ' גם לחוסר השקיפות בדיונים אלה ומבקשת לדעת כיצד מתכוונת הרשות למסות את עסקת וודסייד: "בעבר, לאחר חתימת מזכר ההבנות בין וודסייד לחברות הגז, דווח על הכוונה להקים צוות ייעודי ברשות המסים שיבחן את העסקה ויפעל כדי למקסם את שיעור המס שישולם למדינה. האם הוקם צוות כזה? כיצד בכוונתכם להתייחס לעסקה מבחינה מיסויית? מה גובה תשלום המס הצפוי? והאם סוגיה זו - חבות המס של העסקה עצמה, להבדיל מתשלומי המס על הגז המיועד לייצוא - עלתה בכל דרך במהלך המגעים בין רשות המסים לבין חברות הגז, סביב אישור עסקת וודסייד?", שואלת יחימוביץ'.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
מה לכל הרוחות קורה במדינה המ*****ת הזאת?
למה לא מפצים את תשובה על "השקעותיו" (שהן בעצם הפנסיות שלנו) ומלאימים את המאגרים המחורבנים? ולא רק שלא עושים את זה אלא מתחננים לפאקינג חברה אוסטרלית שתואיל בטובה לקחת לנו את הגז בתנאים משופרים?? מישהו מסוגל להסביר מה קורה פה???? לא למדנו כלום מהחברה לישראל, וכיל ומפעלי ים המלח ותאגידי המים ועוד ועוד ועוד? חבורה של מושחתים גנבו את המדינה ואנחנו נשארנו עם לנקות אחריהם. חכו חכו, הגיליוטינות בדרך לכיכר העיר. עוד קצת מזה ונתפוצץ
ל.  |  10.04.14
לכל התגובות