אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סודה סטרים במגעים למכירת נתח ממניותיה לגוף אסטרטגי

בלעדי לכלכליסט

סודה סטרים במגעים למכירת נתח ממניותיה לגוף אסטרטגי

יצרנית המכשירים להכנת סודה ביתית מנהלת מגעים למכירת 10%-16% לפי שווי של 1.1 מיליארד דולר, כ־33% מעל לשווי שבו פתחה את המסחר בוול סטריט אתמול. על פי ההערכות, המגעים מתנהלים מול פפסיקו, ד"ר פפר או רשת בתי הקפה סטארבקס

16.04.2014, 07:37 | גולן חזני

סודה סטרים מנהלת מגעים ראשוניים למכירת 10%-16% ממניותיה לגוף אסטרטגי גדול. ל"כלכליסט" נודע כי המגעים נערכים סביב שווי של 1.1 מיליארד דולר לסודה סטרים וכי בין הצדדים עדיין ישנם חילוקי דעות לגבי אופן העסקה.

קראו עוד בכלכליסט

על פי הערכות, מדובר באחת משלוש החברות: תאגיד פפסיקו הבינלאומי, ד"ר פפר, יצרן המשקאות הקלים השלישי בגודלו בארה"ב, או רשת בתי הקפה סטארבקס. מדובר במחיר המשקף שווי של 52 דולר למניית סודה סטרים, כ־33% מעל השווי שבו פתחה אתמול את המסחר בוול סטריט. על פי הערכות, הרוכשת מעוניינת לקבל אופציה להגדלת אחזקותיה בעתיד בחברה עד לרכישת השליטה בה.

ב־6 בפברואר 2014 רכשה קוקה־קולה 10% ממתחרתה של סודה סטרים, גרין מאונטיין, תמורת 1.25 מיליארד דולר. גרין מאונטיין מייצרת מכשירים להכנת קפה ביתי ועל רקע שיתוף הפעולה עם קוקה־קולה היא מתכוונת לייצר כעת גם מכשיר ביתי להכנת משקאות קלים.

מניית סודה סטרים הגיבה באותו יום בעליה של 11% בציפיה לשיתוף פעולה דומה, אולם ירדה מאז בחזרה לשווי 790 מיליון דולר. אנליסטים שעוקבים אחרי פעילותה של סודה סטרים סבורים כי ללא שיתוף פעולה עם תאגיד גדול יקשה עליה להתאושש מהירידה ברווחיה ובתוצאותיה העסקיות.

‏‏סקרלט ג ‏‏סקרלט ג'והנסון, הפרזנטורית של סודהסטרים ‏‏סקרלט ג

בבנק ההשקעות סיטי כתבו בעקבות רכישת גרין מאונטיין כי באופן כללי הרכישה טובה לסודה סטרים, כאשר התקוות של האנליסטים בסיטי הן כי סודה סטרים תייצר שיתוף פעולה עם ד"ר פפר או עם פפסי. בסיטי כתבו עוד כי העובדה שקוקה־קולה תתחיל לפרסם בעצמה מכונות ביתיות להכנת משקאות עשויה לסייע גם לסודה סטרים.

בנק ההשקעות גולדמן זאקס ובנק ההשקעות מורגן סטנלי ניהלו באמצע 2013 תהליך שבו ביקשה פפסיקו לרכוש את סודה סטרים לפי שווי גבוה של 2-1.5 מיליארד דולר. המגעים נחשפו ב"כלכליסט", אולם הוכחשו על ידי פפסיקו ומאוחר יותר גם על ידי סודה סטרים שלפני פרסום הידיעה לא הכחישה את דבר המגעים. עתה מתנהלים המגעים במתווה שונה, ובמחיר נמוך כמעט בחצי.

סודה סטרים פרסמה ב־13 בינואר אזהרת רווח שלפיה המכירות ב־2013 צפויות לצנוח ל־562 מיליון דולר והרווח ל־41 מיליון דולר לעומת תחזית מכירות של 567 מיליון דולר ורווח נקי חזוי של 65 מיליון דולר, וזאת בשל ירידה במחירי המכירה של המוצר וירידה חדה ברווחיות הגולמית. המניה הגיבה בירידה של 25% באותו יום. החברה העריכה שחלק מההשפעות השליליות שחוותה יימשכו גם במחצית הראשונה של 2014.

מסודה סטרים נמסר בתגובה: "סביב החברה ישנן כל הזמן שמועות. החברה לא הגיבה בעבר ולא תגיב גם כעת

לשמועות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות