אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה לאפריקאים שיניים לבנות יותר? איור: ערן מנדל

למה לאפריקאים שיניים לבנות יותר?

למה אצל בני שבטים נידחים, שסביר להניח שלא שמעו בחיים על משחת שיניים, השיניים צחורות יותר מהחיוך של אייל גולן אחרי הלבנה? איך הן לא נרקבות להם? ברברה ברון

17.04.2014, 11:02 | בלדד השוחי

ברברה היקרה,

ראשית הרשי לי להקדים תרופה למכה ולציין שיש הבדלים בין הגזעים השונים. זו אינה אמירה פופולרית, כי אנשים נוטים לנצל הבדלים כדי ללבות שנאה ופחד, אך הכחשת האמת אינה הפתרון. הבדלים זה טוב. ככה אמא טבע אוהבת.

וראי זה פלא - אף שיש הבדלים בין שיניים של גזעים שונים (דוגמה קיצונית היא שבטים באמריקה ובמזרח אסיה שמצוידים במה שרופאי השיניים מכנים "חותכות בצורת את חפירה"), טרם נתגלה שבט בעל שיניים לבנות במיוחד. התופעה שאת מתארת נובעת מהבדל בסיסי יותר: צבע העור. שיניים נראות יותר לבנות כשהן מוקפות בעור כהה. זו אשליה אופטית פשוטה.

מאחורי האשליה האופטית שנובעת מצבע העור, הגיל הממוצע והתפיסה המוטעית שלנו לגבי צחצוח שיניים בשבטים פרימיטיביים מסתתרת עוד אמת אחת גדולה: הדבר שהם לא אוכלים, צילום: שאטרסטוק מאחורי האשליה האופטית שנובעת מצבע העור, הגיל הממוצע והתפיסה המוטעית שלנו לגבי צחצוח שיניים בשבטים פרימיטיביים מסתתרת עוד אמת אחת גדולה: הדבר שהם לא אוכלים | צילום: שאטרסטוק מאחורי האשליה האופטית שנובעת מצבע העור, הגיל הממוצע והתפיסה המוטעית שלנו לגבי צחצוח שיניים בשבטים פרימיטיביים מסתתרת עוד אמת אחת גדולה: הדבר שהם לא אוכלים, צילום: שאטרסטוק

מה שהאשליה האופטית לא מסבירה זה איך השיניים נשארות במקומן ללא טיפול מודרני. וגם כאן יש כמה גורמים מטעים. באוכלוסיות פרימיטיביות תוחלת החיים קצרה יותר, ואת רואה יותר שיניים צעירות שלא הספיקו להרקיב. בו בזמן הזקנה שם ניכרת יותר, כך שרוב חסרי השיניים נראים קשישים. ויש עוד סיבה שפרא צעיר וחייכן עם מערכת שיניים מושלמת נחרת בזיכרון יותר מעשר מערכות שיניים ממוצעות ומטה: הוא מסקרן אותנו, כי נדמה לנו שפראים לא מצחצחים שיניים. אך גם זו רק הטעיה. האמת היא שצחצוח שיניים נפוץ בכל רחבי תבל משחר ההיסטוריה, ועוד לפני. אפילו בחורים הנידחים ביותר הילידים קוטפים ענפים מצמחי מרפא (הרבה צמחים מכילים תרכובות שנלחמות בחיידקים, מסיבות ברורות), מרטשים קצה אחד שלהם לכדי מברשת ומברישים. זה פחות יעיל ממברשת מודרנית ומשחה שמכילה פלואוריד, אבל את עיקר העבודה - הרחקת שאריות מזון מהמקום שבו חיידקים יהפכו אותן לחורים בשן - זה עושה.

ומאחורי כל ההטעיות והאשליות מסתתרת אמת אחת גדולה: רוב בעיות העששת נובעות מכמויות הסוכר הבלתי סבירות בעליל שאנו צורכים, ואת זה תרבויות פרימיטיביות פשוט לא עושות. בלי סוכר החיידקים לא יכולים לייצר את החומצה שממוססת את האמייל. ומחקרים מראים שוב ושוב שכשאוכלוסיות פרימיטיביות שכמעט לא סובלות מעששת עוברות לדיאטה מערבית (הכוללת משחת שיניים!), השיניים שלהן מיישרות בזריזות קו עם האוכלוסייה הכללית.

אנחנו יכולים להתגאות בכך שיש לנו מברשות שיניים, משחות שיניים, רופאי שיניים, חוט דנטלי ומי פה; אבל אם היה לנו כח רצון היינו יכולים להסתפק בענף.

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

תגיות

20 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
צד אחד הוא חסר ידע בנושא המדובר ומהצד השני הוא לחלוטין בטוח בהצהרותיו
בריאות השיניים היא אך ורק תוצאה של תזונה, והיא ביחס הפוך ל"מערביות" של התזונה. זה מתועד ולא ניתן להכחשה, זה לא אשלייה כפי שנטען, וגם לא קשור לכח הרצון. למשל מחקרו הקלאסי של ווסטון פרייס (ת "Nutrition and Physical Degeneration" Weston E. Price) מכוון שבריאות השיניים באה תמיד (תמיד!!), בכל אוכלסייה ובכל פרט באות יחד עם שאר מחלות הציוויליזצייה (לב, סרטן, סוכרת, סכיזופרנייה וכ"ו) זה מרמז בצורה משכנעת שלכולן יש אותה סיבה - זה לפחות ההיפותזה החסכונית ביותר. בריאות השיניים (בנוסף לגובה ובריאות השלד) הם המרקרים שמאפשרים לארכיאולוגים להבדיל במבט אחד בין שלד של צייד\נווד לזה של חקלאי, ולחלופין בין אוכלוסייה שחייה על תזונה מסורתית לזו המודרנית. (ראה ג'ארד דיאמנד http://www.ditext.com/diamond/mistake.html ) בנוסף וללא קשר, עוד אשלייה במאמר היא אשליית "אוכלוסיות פרימיטיביות תוחלת החיים קצרה יותר" תוחלת החיים למבוגר (ללא תמותת תינוקות, ילדים ) לא השתנתה כל כך הרבה ובטח שלא השתנתה תוחלת החיים הבריאים (ללא מחלות כרוניות - ועד כמה שכן, זה באופן די ברור לא בגלל הרפואה)- מה שדיי מרוקן מתוכן את ה"אובר הייפ" של הרפואה המודרנית. חוץ מזה לכלבה שלי יש שיניים נקיות ולבנות ללא חורים (בת 15), אוכלת בשר, ביצים וכ"ו וזה בניגוד גמור לכלבים אחרים של משפחה וחברים שאוכלים מזון כלבים תעשייתי (כפי שמומלץ ע"י וטרינרים) ולמרות שוטרינרים מבצעים להם טיפולי שיניים, ניקוי והלבנה, ו מצחצחים לכלבים שיניים, אחת הפרוצדורות הנפוצות (ראבק, זה לא התעללות?) - השיניים שלהן די רקובות והחניכיים מודלקות - זה בזעיר אנפין בדיוק אותה השאלה, למה כלבים ביתיים הם חולניים, עם שיניים רקובות והשמנה? וחיים גג 12-14 שנה? וובשנותיהם האחרונות צריך לקחת אותם על הידיים, כי הם לא יכולים לעלות מדרגות לבד? כאשר זה לא המצב בכלל באופן טבעי. אבל אני מניח שזה רק נדמה לי שהן לבנות כי הפרווה שלה היא חומה, וזו אשלייה אופטית שהשיניים שלה לבנות ללא דלקות חניכיים.
אלי  |  20.04.14
19.
למה הוא פתח את הכתבה ב"ברברה היקרה" במקום "ברברה יקרה"?
זו הוכחה ברורה לשנאה של הכותב כלפי נשים והנטיות הסקסיסטיות שלו, שמונעות מהאגנ'דה הפוסט-מרקסיסטית-ניאו-נאצית-ניאו-עמלקית של הכותב כלפי הממסד הקפיליסטי-אפריקאי-פוסט-מודרני-פסטו-ספגטי שלנו. אני קורא לפטר את הכותב לפני שהמרקסיזם שלו ישכנע את ילדינו לצבוע את פניהם בשחור ולהלבין את השיניים שלהם עם אקונומיקה. מי שחושב שזה לא מה שהוא התכוון, צריך פשוט לקרוא עוד פעם. למה אקונומקיה בלדד השוחי - הא? אין לך לב? אין לך?!!!
יוקו קרית אונו  |  19.04.14
לכל התגובות