אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מרקסטון מנסה שוב לעניין את אייפקס בחלקה בפסגות צילום: בלומברג

מרקסטון מנסה שוב לעניין את אייפקס בחלקה בפסגות

השותף המנהל במרקסטון רון לובש מנסה לגשש אם שותפתו בפסגות, אייפקס, תסכים לרכוש את חלקה. בעבר נוהלו מגעים בין הצדדים שהופסקו לפני כשנה

27.04.2014, 07:44 | רחלי בינדמן

רון לובש, השותף המנהל של קרן מרקסטון, פנה בשבועות האחרונים בגישושים ראשונים למנכ"לית קרן אייפקס זהבית כהן, זאת כדי לברר אם תסכים לפתוח במשא ומתן לרכישת חלקה של מרקסטון (23%) בבית ההשקעות. אייפקס היא הבעלים של פסגות ומחזיקה ב־77% ממנו.

קראו עוד בכלכליסט

הגישושים בעניין מכירת חלקה של מרקסטון בפסגות נעשו על רקע מצבה הבעייתי של הקרן, הנובע מחובות כבדים לבנקים ולמחזיקי האג"ח של החברה־הבת אמפיק, ומקשיי נזילות של חברות אחרות הנמצאות בפורטפוליו של מרקסטון.

בתחילת פברואר התברר כי אמפיק, שדרכה מרקסטון שולטת באחזקות המיעוט בפסגות, לא עומדת בהתחייבויותיה למחזיקי האג"ח. האיחור בתשלום חוב של 12 מיליון שקל למחזיקי האג"ח (מתוך חוב כולל של 100 מיליון שקל למחזיקים) הוביל לחשיפת מצבה העגום של הקרן. על רקע זה, מנהלים מחזיקי האג"ח של אמפיק, באמצעות עו"ד גיא גיסין, מו"מ להסדר חוב ולדחיית תשלומים בחצי שנה.

אייפקס לא ממהרת להתמודד על רכישת אחזקות מרקסטון בפסגות, אף שהיא המועמדת הטבעית לרכישה. אמפיק מחזיקה לצד חוב למחזיקי האג"ח גם בחוב של 400 מיליון שקל לבנקים.

לובש. גישושים עם זהבית כהן, צילום: בלומברג לובש. גישושים עם זהבית כהן | צילום: בלומברג לובש. גישושים עם זהבית כהן, צילום: בלומברג

כאשר התברר דבר המו"מ להסדר חוב בין אמפיק למחזיקי האג"ח הודיעה מרקסטון למחזיקים כי שכרה את שירותי זרוע ההשקעות של בנק הפועלים כדי לנסות לאתר קונה לפסגות. אלא שמכירת מניות מיעוט של בית ההשקעות לצד שלישי אינה פשוטה, וקונים פוטנציאליים לא הסתערו כנראה על העסקה. זאת, בין השאר, על רקע המחיר שעומד לנגד עיניה של הקרן.

במרקסטון יכלו לממש את אחזקתם בפסגות כבר ב־2010, אז רכשה איפקס את השליטה בפסגות, וזאת בתמורה ל־ 670מיליון שקל, סכום שנגזר מהשווי של פסגות. אלא שמרקסטון האמינה שאייפקס תוכל להשביח את פסגות, ואז למכור את חלקה בבית ההשקעות לאייפקס במחיר גבוה יותר. במהלך השנים היו שיחות בין הצדדים לבחינת אפשרות מכירת האחזקות של מרקסטון, אך אלה הופסקו לפני כשנה.

כעת, על רקע מצבה של הקרן, מרקסטון עלולה להידרש להוריד את רף הציפיות. בעורפה של מרקסטון נושפים מחזיקי האג"ח והבנקים שעשויים לדרוש לקבל את אחזקות המיעוט בפסגות ולנסות למכור אותן ב־500 מיליון שקל, שיביא לפירעון החוב כולו. מבחינת אייפקס, אין לקרן סיבה למהר להגיש הצעה כשמצבה של הקרן רק הולך ומחריף.

ממרקסטון ומקרן אייפקס לא נמסרה תגובה.

תגיות