אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות המסים תבדוק כל מכונית שתגיע ארצה ביבוא אישי צילום: אלכס קולמויסקי

רשות המסים תבדוק כל מכונית שתגיע ארצה ביבוא אישי

במסגרת הידוק הפיקוח החלו חוקרי המכס לבדוק פרטנית כל רכב שמיובא ביבוא אישי, לאחר שעד כה הערכת השווי בוצעה בהתאם להצהרת הרוכש. בעקבות ההוראה החדשה, שנובעת מההתרחבות הצפויה בתחום, מעוכבים במכס עשרות דגמי יוקרה

27.05.2014, 07:02 | תומר הדר

רשות המסים החלה במהלך להחמרת האכיפה על מייבאי מכוניות ביבוא אישי, כך נודע ל"כלכליסט". עקב ההחמרה, שנכנסה לתוקף לפני כמה ימים, מעוכבות במכס עשרות מכוניות שיובאו ארצה באופן אישי, רובן מדגמי יוקרה.

קראו עוד בכלכליסט

עד היום השתמשו חוקרי רשות המסים במחירוני רכב רשמיים מארה"ב ומאירופה כדי להעריך את שווי הרכב. המחיר נקבע בהתאם למחירונים ולהצהרת השווי של מייבא הרכב, וההערכות אפשרו סטייה מסוימת של עד כ־20% מהמחירון הרשמי. לפי החלטת הרשות, מעתה כל רכב המיובא ארצה ביבוא אישי ייבדק באופן פרטני, כך שכל נתון הקיים לגביו וצפוי להשפיע על ערכו יובא בחשבון לצורך בדיקת השווי. כך למשל, אם הרכב עבר תאונה, נמכר במכירת חיסול מיוחדת או הגיע מחברת השכרה - נתונים אלו ישוקללו בהערכת השווי.

אם אנשי רשות המסים יגלו חשד לאי־סדרים בהצהרת השווי, יידרש היבואן לשלם את ההפרש בין הערכת השווי שנתן לרכב לבין הערכת רשות המסים. כמו כן, אם מייבא הרכב לא יספק מסמכים נדרשים, ייקבע שווי הרכב על פי מחירו של רכב דומה המיובא ארצה על ידי יבואני הרכב הוותיקים. ההחמרה באכיפה תיושם בכל דגמי היבוא האישי.

עיתוי המהלך של רשות המסים אינו מקרי: שוק היבוא האישי נמצא בימים אלה בפני התרחבות משמעותית עקב שני מהלכים עיקריים. הראשון הוא כניסתה לתחום של חברת הליסינג וההשכרה אלבר, שצפוי להביא לעלייה בכמות הרכבים המיובאים ולכניסת מתחרים לתחום; הגורם השני הוא חוק רישוי רכב, שמקודם בימים אלה, ובין היתר מקבע את מעמדם החוקי של סוכני היבוא האישי.

על פי הערכות בענף הרכב, החמרת האכיפה, הנובעת בין היתר ממספר גדול של ניסיונות הונאה שנחשפו בחודשים האחרונים, צפויה להביא לירידה זמנית במספר הרכבים שייובאו ארצה ביבוא אישי. עם זאת, כאשר ייכנסו לענף גופים גדולים וממוסדים נוספים, צפויה מגמה זו להתהפך.

מרשות המסים נמסר: "הרשות ביצעה רענון הנחיות לבתי המכס, שבמסגרתו הם הונחו לבדוק את ערך העסקה המוצהר לגבי כל כלי רכב ביבוא בצורה פרטנית. הרענון נובע, בין השאר, מממצאי פעילויות אכיפה, שלפיהם נמצא כי במקרים רבים הערך המוצהר של רכב ביבוא אישי נמוך עד כדי 50% מערך העסקה האמיתי, ולאור העובדה שבארץ הפך התחום לאבן שואבת בעיקר ליבוא לא מוסדר ל'סוכנים' ו'מתווכים'".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

49 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

49.
יבואנים גנבים
שברולט קאמרו עולה בחברה 350000 שח בארהב חדשה עולה 70000 שח גם אם תוסיפו את ה 128 אחוז של המוצצי דם לא תגיעו ל200000 שח.תחשבו כמה כסף ההון ושלטון עושים עלינו.המדינה כ100000שח מיסים .והיבואן כ150000 שח רווח .חבורה של נוכלים .לא נותנים לאנשים להנות ...איכס גועל של אנשים
Cherry Humbe  |  05.08.19
48.
לא מבין אנשים לא קוראים תגובות ומסיקים מסקנות?!
תראו את התגובות כאן 90% מרמור על המדינה, אנשים מרגישים שגונבים אותם ובצדק... זה עניין של זמן עד שהכל יתפוצץ פה והכל יהיה מרוח בדם בעשן ואש. מלחמת אזרחים זה כבר לא רחוק... אי אפשר לחנוק ככה את האזרחים ולצפות שהכל יהיה טוב, מזכיר לי סיפורים על מלכים שעשו עליהם ועל משפחתם פוגרום. אני אישית כבר ברחתי מכאן... כמה אפשר?!
גיורא  |  03.09.17
47.
מס הכנסה מעמ ובידוק מעמיק אצל הקונה
החובה לדווח לשילטונות המס חייבת להיות גורפת!!כל סוכן מכוניות !1יהיה על פי חוק חייב לדווח על מכירת רכה ובמקביל הקונה גם יהיה חייב לדווח!!ישנם מיקרים לא מעטים של אוכלוסיה שמגלגלת כסף רב שאינו מדווח או מדווח בחלקו !!ישנה אוכלוסיה שמיתנהלת כניצרכת וחיה בגין קיצבאות רווחה למינהן!! אני תיקווה שכל המערכות יתמקדו בנושא הבקרה מאיין הכסף ובכך גם תימנע הלבנת הון!!!!
דוד רזי , חיפה  |  18.06.14
לכל התגובות