אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אבן נגולה מהלב. אולי בעזרת החקירה הזאת ניפטר מהעול של חסן"

"אבן נגולה מהלב. אולי בעזרת החקירה הזאת ניפטר מהעול של חסן"

בכיר בהסתדרות מייחל לסיום דרכו של יו"ר ועד העובדים הדומיננטי, ששולט על השאלטר של היצוא והיבוא הישראלי, מעורב בפוליטיקה הארצית והמקומית ועושה עסקים מהצד. האיש שמושל ב־1,500 עובדים ביד רמה יוצא לקרב נוסף

28.05.2014, 06:47 | מיקי פלד

בשקט, בתוך כמה חדרים סגורים בבית ההסתדרות בתל אביב, נשמעה אתמול אנחת רווחה עם היוודע מעצרו של יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד, אלון חסן. אחד מבכירי הארגון סיפר אתמול כי "אבן נגולה מהלב. אולי בעזרת החקירה הזו ניפטר מהעול". ה"עול" הזה שולט על שער הכניסה והיציאה של סחורות לארץ וחושף את האימפוטנטיות של ההסתדרות בשליטה על הוועדים החזקים.

קראו עוד בכלכליסט

חסן הוא יו"ר ועד העובדים של הנמל ב־11 השנים האחרונות, איש חזק וכוחני ששולט ביד רמה ב־1,500 עובדי הנמל, למרות שרשמית הוא יו"ר ועד עובדי הציוד המכני בלבד. לאורך השנים הוא נהנה גם משיתוף פעולה ויחסים טובים עם המנכ"לים של הנמל, האחרון שבהם שוקי סגיס.

אלון חסן, צילום: אוראל כהן אלון חסן | צילום: אוראל כהן אלון חסן, צילום: אוראל כהן

הסדקים בחסינות של חסן החלו להיפער לפני שנה, עם תחקיר של ערוץ 2 שחשף כי חברות בבעלות חסן וקרובי משפחתו מבצעות עסקים עם הנמל. גם ההסתדרות החלה לחקור את הפרשה, ובמקביל חסן השעה את עצמו מתפקיד היו"ר . בספטמבר, שלושה חודשים לאחר מכן, הודיעה ההסתדרות כי מכיוון שחסן נפטר מאחזקה באותן חברות, הוא יכול לחזור לתפקידו כיו"ר הועד.

זו כמובן לא הסיבה האמיתית. יו"ר ההסתדרות עופר עיני ידע כי האהדה של העובדים אל חסן ויכולת השליטה שלו בהם לא מאפשרת להסתדרות לקבל כל החלטה אחרת מלבד חזרה של חסן לעבודה בוועד. זאת, למרות שגם בכירי הארגון הודו כי הוא גורם נזק לתדמית הציבורית של העבודה המאורגנת. זאת גם עקב החשש לשימוש לא ראוי לכאורה בכוחו בנמל ולא פחות מזה לתדירות הגבוהה של עיצומים, שיבושים ושביתות בנמל אשדוד.

התדמית הציבורית הרעועה של חסן הפכה אותו גם למטרה נוחה לפוליטיקאים כמו שר התחבורה ישראל כץ ושר הכלכלה נפתלי בנט, שמנסים לצבור אהדה תוך השתלחות בחסן ובעובדי הנמלים. כך גם החלטת הממשלה להקים שני נמלים פרטיים שיתחרו באלו הממשלתיים זכתה לדעת השרים לרוח גבית מהציבור עקב התדמית של חסן.

חסן עצמו ידע להשיב מלחמה, לפחות בזירה הפוליטית. לאחר שח"כ שלי יחימוביץ' קראה לו להתפטר, הוא דאג באופן אישי לכך שעובדי נמל אשדוד וחברים אחרים במפלגת העבודה יתמכו בח"כ יצחק הרצוג לתפקיד ראש המפלגה, וזו אחת הסיבות לזכייה של הרצוג בתפקיד. חסן גם מעורב בפוליטיקה המקומית, לאחר שלאחרונה נכנס לכהן גם במועצת עיריית אשדוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות