אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקבלנים ללפיד: "להחיל רטרואקטיבית 0% מע"מ מיום החלטת הקבינט" צילום: אריאל בשור

הקבלנים ללפיד: "להחיל רטרואקטיבית 0% מע"מ מיום החלטת הקבינט"

לטענתם, תקופת ביניים ארוכה תביא לירידה משמעותית בהתחלות בנייה של כ-20% - ירידה של כ-8,000 יחידות דיור

02.06.2014, 17:45 | עינת פז-פרנקל

ברגע האחרון: כמעט 3 שבועות לאחר שהופץ תזכיר חוק המע"מ להערות הציבור, העבירה התאחדות בוני הארץ את הערותיה לתוכניתו של שר האוצר יאיר לפיד להעניק פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה מקבלן עד לסכום של 1.6 מיליון שקל. התזכיר הופץ להערות הציבור ל-21 יום.  

קראו עוד בכלכליסט

במכתב ששיגר נישא ההתאחדות ניסים בובליל לשר האוצר יאיר לפיד, הוא דורש להחיל את החוק רטרואקטיבית מיום החלטת הקבינט על מע"מ בשיעור 0%, שנתקבלה ב-24 במרץ. הקבלנים השמיעו דרישה זו בחודשים האחרונים, אך בממשלה לא נוטים להיענות לה.

"במהלך שנה מתבצעות כ-27 אלף עסקאות של רכישת דירה יד ראשונה, משמעויות תקופת הביניים הארוכה הינה חוסר וודאות בענף ולתוצאות שליליות למשק בכללותו. לכן הפתרון המתבקש הוא לקבוע שרוכש דירה, אשר יעמוד בקריטריונים שיקבעו לזכאות לאחר השלמת תיקון החקיקה כנדרש, יהיה זכאי לקבל מהמדינה את רכיב המע"מ ששולם על ידו בגין רכישת דירה בתקופת הביניים", מסר בובליל.

שר האוצר יאיר לפיד, צילום: יוסי זמיר שר האוצר יאיר לפיד | צילום: יוסי זמיר שר האוצר יאיר לפיד, צילום: יוסי זמיר

לדבריו, "החלת ההטבה באופן רטרואקטיבי תואמת את מטרת העל שהציבה לעצמה הממשלה, בהקלה על מצוקת הדיור עבור הזכאים לרכישת דירה ראשונה ותמנע את הקיפאון אליו נכנס שוק הדיור. הנתונים של השנים האחרונות מלמדים כי מידיי שנה יש כ- 42 אלף יח"ד בהתחלות בנייה. הובא לידיעתנו שקבלנים רבים, אשר רכשו קרקעות ועמדו לפני הוצאת היתר בנייה או שכבר הוציאו היתר בנייה, החליטו להמתין עם הוצאת ההיתר ו/או התחלת הבנייה עד שתושלם הרגולציה האמורה. על פי הערכותינו, תקופת ביניים ארוכה תביא לירידה משמעותית בהתחלות בנייה של כ-20%, קרי ירידה של כ-8,000 יחידות דיור".

יצוין, כי כבר ברבעון הראשון של השנה נרשמה ירידה של כ-16% בהתחלות הבנייה, בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

בהתאחדות אומרים כי שוק הנדל"ן למגורים רווי ברגולציה ובחוסר וודאות. וממליצים כי לאור לוחות הזמנים עד לאישור הצעת החוק, יש לפרסם בהקדם את מחירון השמאי הממשלתי בכל אזור. כמו כן, יש לקבוע את הכללים למפרט דירה בהקדם האפשרי, ולא להמתין לאישור החוק, על מנת להביא לכך שיהיו כמה שיותר דירות שיעמדו בסטנדרט.

במכתב ששיגרו ללפיד, טוענים הקבלנים שהמשק כולו נפגע מתקופת הקיפאון שיצרה ההכרזה על ההטבה, ובפרט ישנה "פגיעה בזוגות הצעירים, שתכננו לרכוש דירה ונאלצים להמתין".

הקבלנים אף טוענים שהתוכנית פוגעת בחופש העיסוק שלהם: "לנוכח משך הזמן הרב ליישום החלטת הקבינט הלכה למעשה, תזכיר חוק אשר אינו מחיל את אפשרות ההטבה באופן רטרואקטיבית פוגע באופן שאינו מידתי ואינו סביר בחופש העיסוק של בוני הארץ". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
המגיבים - לצערי- אינם מבינים איך מתנהג שוק
ברור שלפיד שוגה בגדול . אף דירה אחת לא תבנה יותר מאשר אם ניתן לשוק להתנהג על פי כוחות השוק ז"א להפשיר מסה!!!!!! של קרקעות במחירים נורמליים ללא מחירי מינימום גבוהים מאוד . רק הגדלה בהתחלות הבניה תחזיר את השוק לרגיעה . כרגע לפיד עושה את כל השגיאות האפשריות . קבלנים נמצאים בחוסר וודאות שהוא מתכון ברור להאטה . כמובן זה ישפיע גם על הכנסות המדינה ממסים . לא חכמה גדולה להוריד מסים ולנסות לסדר את השוק . הנזק לטווח ארוך הוא גדול . מחר יבואו קבוצות נוספות וידרשו הנחות במע"מ על כל מיני סחורות מתרופות מצילות חיים ועד לחם לעניים ומעון לתינוקות ועוד ועוד . וכי למה לא ? האם אדם שלא רכש דירה עד היום והוא לכאורה זכאי למע"מ 0 , לא יכול לרכוש את הדירה בשכונה אחרת או ברחוב אחר במחיר זול יותר וללא הנחות מע"מ?. לפיד ממשיך " לנהל" את האוצר כאילו הוא מגיש תוכנית בערוץ 2 . לא, זה לא תקשורת אלו הם החיים האמיתיים ובהם לא משחקים . לפיד מנסה חוקים חדשים של הכלכלה על אנשים ובזה יש סיכון גדול לכשלון.
י.ב.  |  03.06.14
לכל התגובות