אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנהל רשות המסים: "יש עשרות מיליארדי שקלים של ישראלים בחו"ל שלא מדווחים" צילום: עמית שעל

מנהל רשות המסים: "יש עשרות מיליארדי שקלים של ישראלים בחו"ל שלא מדווחים"

בכנס של לשכת רואי החשבון באילת, אמר משה אשר כי "הבנקים בחו"ל מתחילים להרים את ההון הזה לאוויר - לבקש מהלקוחות להביא אישורים מארץ מושבם"

09.06.2014, 13:06 | עמרי מילמן

"ההון השחור הוא לא בעיה רק של רשות המסים. זו בעיה של כל אחד מהאזרחים. ביום שנגבה הרבה מההון השחור, נוכל להוריד מסים, לתת שירותים. כדי שזה יקרה כולם צריכים להירתם", אמר מנהל רשות המסים משה אשר בכנס לשכת רואי החשבון באילת.  

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו, רשות המסים ניסתה להעביר בחוק ההסדרים מספר חוקים ושינויים, "אך בגלל עומס חלקים רבים נדחו. אחד הנושאים החשובים הוא החוק לאיסור הלבנת הון. החוק אמנם התחיל בעברות הון קשות, אך עם השנים, מדינות שונות ב-OECD הכניסו אליו עבירות מס. עבירת מס של עשרות מיליונים היא בהחלט בעיה רצינית. החוק, שעומד כרגע בוועדת חוקה, נותן סמכויות נוספות לרשות המסים ורלוונטי בעיקר מול ארגוני הפשיעה אך גם מעלימי מס קטנים יותר".

אשר ציין כי גם נושא הצ'יינג'ים (נותני שירותי מטבע) מטופל ברשות . "מסתבר שהיקפי הסכומים שם גדולים יותר מבמערכת הבנקאית המסודרת - המרות כספים, פריעת צ'קים ועוד. מי שאחראי על התחום כרגע זה אגף שוק ההון, לבקשת לפיד, אנו נמצאים בתהליך של העברת הרגולציה של הצ'יינג'ים לרשות המסים. ניצור פיקוח בשטח. היום למעלה ממחצית החלפנים לא רשומים ולא מפוקחים". 

משה אשר, מנהל רשות המסים, צילום: עמית שעל משה אשר, מנהל רשות המסים | צילום: עמית שעל משה אשר, מנהל רשות המסים, צילום: עמית שעל

בנוגע לוועדת לוקר לצמצום השימוש במזומן אמר אשר: "שמחתי לשמוע מנשיא לשכת רואי החשבון, שעמדת הלשכה היא להוריד את זה לסכומים יותר קטנים. נתחיל לטפל בהון מ-5,000 שקל, אך אין ספק שגם בסכומים הקטנים צריך לטפל. בחשבוניות פיקטיביות, גם שם הורדנו את סף הדיווח ל-2 מיליון שקל בשנה, ובשנה הבאה ל-1.5 מיליון שקל".

"אם חשפנו 12 מיליארד שקל בעבר יש עוד עשרות מיליארדי שקלים של הון של ישראלים שלא מדווח בחו"ל", אמר אשר. "הבנקים בחו"ל מתחילים להרים את ההון הזה לאוויר - לבקש מהלקוחות להביא אישורים מארץ מושבם. הכסף מחפש מקום חדש, אך לא מעט מדינות חותמות על הסכמים להחלפת מידע. שם המשחק הוא שקיפות. סודיות הבנקאות מכורסמת יום יום. תראו מה קרה בשוויץ, תראו את הקנסות של בנקים גדולים מארה"ב". כאן רמז אשר על הקנס שישלם  בנק לאומי.

מנהל רשות המסים הגיב להצעת גורמים שונים במשק ליצור חובת דיווח כללית (לכל אזרחי ישראל, כמו שנהוג בארה"ב): "אם עושים את זה צריך להרחיב את רשות המסים למעל מיליון מדווחים. אנחנו חושבים שבעלות-תועלת העניין לא יעיל, ויש דברים יעילים יותר. אחד מהם הוא הפרויקט המודעיני של חטיבת החקירות והמודיעין. בינתיים נשלחו כבר למעלה מ-92 אלף שאלונים על הון ונכסים. אנחנו רק בהתחלת הפרויקט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
משה אשר - אולי מבין בכלכלה אך לא בפסיכולוגיה
מר משה אשר, זה אני האיש הקטן ברחוב. נכון, העלמות קיימות כל מקום עם בני אדם אבל ההיקף הוא הבעיה. רוב האנשים, הנורמטיביים היו משלמים מיסים בהסכמה עיוורת (לא באהבה) אילו ידעו שההסכם עם המדינה הוא דו כיווני. הם נותנים ומקבלים. אבל : אמרו חז"ל שאם אין אני לי מי לי. וכאן הבעיה. איננו מאמינים לכם !!!!! אינננו מאמינים לרשויות ולשלטון !!!! איננו מאמינים שאם נשלם אזי ביום פקודה נקבל חזרה !!! כספינו ימסר לאנשים וגופים לא אחראיים, יפוזר במסדרונות ביזבוז ושחיטות, וכך נשאר לבד בחזית החינוך, בחזית הבטחון האישי, בחזית הפנסיה .... ובמה לא ???? אין לנו ברירה אלא לדאוג לעצמנו. ולמדינה נותר שלא להפריע !!
09.06.14
לכל התגובות