אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"חוק 0% המע"מ הוא רק כלי אחד בארגז הכלים שבשילוב משותף יביא להפחתת מחירי הדיור" צילום: יוסי זמיר

"חוק 0% המע"מ הוא רק כלי אחד בארגז הכלים שבשילוב משותף יביא להפחתת מחירי הדיור"

שר האוצר הגיע לוועדת הכספים כדי להציג את הצעת החוק 0% מע"מ: "האינדיקציות שלנו אומרות שאכן המחירים יירדו". יו"ר הוועדה, ניסן סלומינסקי: "למה שלא נהפוך את החוק הזה למענק באותו סדר גודל?"

09.07.2014, 11:36 | רוני זינגר

שר האוצר יאיר לפיד הגיע הבוקר לוועדת כספים כדי להציג את הצעת החוק 0% מע"מ לרוכשי דירה ראשונה מקבלן. "חוק המע״מ על מגבלותיו הוא כלי אחד בארגז כלים משולב שבשימוש משותף התוצאה שלו תהיה הפחתה של מחירי הדיור. בשביל זה אנחנו עובדים", אמר לפיד בתחילת דבריו. ״האינדיקציות שלנו אומרות שאכן המחירים יירדו, אבל זה יקרה בעזרת שיתוף הפעולה של החדר הזה ואני מבקש מחברי הוועדה להעביר את חוק 0% מע״מ בהקדם. כל יום שעובר זה יום שבו הזוגות הצעירים בישראל לא מקבלים דיור בר השגה", אמר .

קראו עוד בכלכליסט

 יאיר לפיד, צילום: נמרוד גליקמן יאיר לפיד | צילום: נמרוד גליקמן  יאיר לפיד, צילום: נמרוד גליקמן

את לפיד קיבלו שורה של חברי ועדת הכספים וח"כים נוספים, שהביעו את השגותיהם על הצעת החוק והבעיות שהיא מגלמת: האפליה שבבסיס ההצעה, העובדה שמדובר בחוק קבוע ולא הוראת שעה, פתרון לבונים של צמודי קרקע, אבות גרושים, קבוצות רכישה ויתר סוגיות שעדיין אין להן מענה בהצעת החוק וצפויות לעלות בהמשך דיוני הוועדה כשינויים שיבצעו חברי הכנסת בחוק.

יו״ר מרצ זהבה גלאון ביקשה שלא לקיים את הדיון לאור חוות דעתו של היועץ המשפטי של הכנסת ולפיה ישנה בעיה חוקתית בחוק. עם זאת דבריה לא התקבלו.

״חוק המע״מ 0 זכה לרעש תקשורתי וציבורי אבל הוא לא החלק הגדול ביותר בתוכנית ממשלת ישראל לפתרון הדיור״, אמר לפיד והציג נתונים שהשוו בין מצב הדיור בשנת 2008 מול שנת 2013 והראה את הזינוק במחירי הדיור: "הזינוק בעלויות הדיור לא קשור למצב הכלכלי של המדינה או בהכנסה של זוגות צעירים, זו טרגדיה שמתגלגלת. הסיבה לזה היא העשור האבוד של הדיור בישראל. בין 2001 עד 2010 היתה נפילה של עשר שנים בהן הבנייה היתה באופן משמעותי נמוכה יותר מהצורך. זה יצר בור. בשנה האחרונה אנחנו עולים לראשונה מזה שנים מעל ההיצע, וזה ילך ויעלה. אבל רודף אחרינו הבור הזה וצריך לאט לאט לקזז אותו ואת זה אי אפשר מיד. לכן נוצר צורך לפתרון לטווח קצר - המע״מ 0 הוא הפתרון לזה. אנחנו במשבר לאומי ועל זה יש הסכמה. קבינט הדיור ייצר והוציא סדרה שלמה של תוכניות שמתכנסות לתוכנית שמציעה פתרון - מחיר מטרה, הסכמי הגג, נתיב לדירה, הקמת חברה ממשלתית ״דירה להשכיר״, הקמת הותמ״ל, פינוי בסיסים, חוק שכירות הוגנת, ולבסוף גם חוק מעמ 0%".

יו״ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) פנה ללפיד וביקש ממנו לבחון את החלפת חוק המע״מ 0% במתן מענק: "למה שלא נהפוך את החוק הזה למענק באותו סדר גודל? כך נדאג שהוא יגיע לרוכשים ישירות, זה לא מחייב את המדינה, מצמצם את הבעייתות החוקתית אבל עונה למטרה", אמר סלומינסקי.

ח״כ גילה גמליאל (הליכוד) בירכה את לפיד על החוק ואמרה כי ״זהו צעד ראשון שמזעזע את המערכת. אבל אני קוראת להתאחדות הקבלנים לא לנצל אותו, שזה לא יהיה חוק שנצטרך לבחון שוב ולהבין שטעינו״. ח״כ איילת שקד דיברה על כך שהבנייה בקיבוצים, שם נמצאים משרתי צה״ל רבים לא יזכו להטבה - "זו אפליה בוטה וצריך לראות איך פותרים את זה".

ח״כ איציק שמולי (העבודה) אמר: "שר האוצר התוכנית שלך מבוססת על הונאה. כל מי ששירת יקבל. אבל כבר עכשיו יש מחסור של 100 אלף דירות בשוק והמהלך שלך יגביר את הביקושים. אתה יוצר את הרושם שכל מי שעשה שירות יקבל ממך הטבה של 200 אלף שקל, אתה יודע שזו הטעייה והונאה, כי אם תשאל את יו"ר התאחדות הקבלנים הוא יגיד שאין אפילו 40 אלף דירות כאלה למי שגוייס בצו שמונה אתמול , יש בקושי עשרת אלפים״.

לפיד הזכיר כי בימים אלה משרד האוצר יושב ומכין את תקציב המדינה: "אני פונה לחוש האחריות של הוועדה, אני מבין את הצורך שלכם להוסיף דברים לחוק ולהרחיב את המעגלים אבל כל דבר כזה מגדיל את ההוצאה על החוק. אנחנו בדיוני תקציב כרגע. גם חברי ועדת אלאלוף יבואו אליי וידברו על שורה של דברים בוערים שצריך להם כסף. תזכרו אתם, שככל שתרחיבו פה את המעגל אתם תקטינו שם, בדרישות של ועדת אלאוף, את המעגל. צריך להיות זהירים ואחראים על רקע דיוני התקציב״. לפיד חזר והדגיש כי מחירי הדיור בשנת 2015 צפויים לצנוח.

בעניין הכללת צמודי הקרקע ביקש לפיד מהשמאי הממשלתי טל אלדורטי לענות בעניין וזה השיב כי משרדו התבקש להכין במהירות האפשרית את אמדן הדירות רוויות, וכי הכנה דומה של מלאי הבתים צמודי הקרקע הצריכו עבודה פרטנית שלוקחת יותר זמן ועל כן הבדיקה בעניין לא נעשתה.

לפיד אמר עוד כי שקל את האפשרות להעניק מענק במקום חקיקת חוק 0% מע"מ אולם המסקנה אליה הגיע עם אנשיו היתה שהחוק יישים יותר מההיבט הטכני. לפיד התנגד לקביעת החוק כהוראת שעה בטענה שממילא לא יהיה מי שיבטל את הוראת השעה בתום ארבע או חמש שנים. בעניין קבוצות רכישה הפנה לפיד את השאלה לראש רשות המסים משה אשר שאמר כי קבוצות רכישה כבר נהנות כעת מהנחה ועל כך נשמעו קריאות מהקהל ״אז בגלל זה אתם רוצים לתת לנו עונש?״. אשר הוסיף עוד בעניין ואמר כי לדירות בקבוצות רכישה אין מחיר ברור בתחילת הדרך ולכן ״אין ודאות למוכר או לקונה מה המחיר הסופי״.

בעניין טענות שנשמעו על כך שהמגזר הערבי אינו נהנה מהחוק, אמר לפיד כי "אכן, קבינט הדיור לא דן עד כה במצב הדיור במגזר הערב. אני מודה לכם שהעלתם את זה ונכנס בקרוב דיון גם בנושא הזה״. בעניין הדרישה לתגבור הבנייה בפריפריה אמר לפיד כי "צריך לזכור שחוק מע״מ 0 הוא רק תוכנית אחת משורה של פתרונות שאנחנו מתכוונים לתת. לא הכל צריך להיכנס בחוק אחד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות