אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרנית פלוג: "תוכנית מע"מ אפס תביא לעליית מחירי הדירות" צילום: ענר גרין

קרנית פלוג: "תוכנית מע"מ אפס תביא לעליית מחירי הדירות"

לדברי הנגידה, "היישום שלו מורכב מאוד ויש סכנה שהוא יביא להסדרים לא פורמלים בין קבלנים לרוכשים וההצעה תביא חלק מההטבה לקבלנים ולא לרוכשים המיועדים". פלוג הוסיפה כי תוכנית מטרה היתה תוכנית הדיור הנכונה שבה תמכה; בעניין שכר הבכירים אמרה: "יש לטפל בנורמות של שכר הבכירים"

07.07.2014, 12:02 | רוני זינגר

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג יוצאת היום במתקפה נגד חוק הפטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה מקבלן. בדיון שהתקיים בוועדת הכספים אמרה פלוג: "הייתי שמחה שהצעד הזה יצליח אבל אני חושבת שהסיכוי להצלחתו לא גבוה. היישום שלו מורכב מאוד ויש סכנה שהוא יביא להסדרים לא פורמלים בין קבלנים לרוכשים ותשלומים לא ידווחו".

קראו עוד בכלכליסט

יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי אמר בתגובה כי למעשה הנגידה מדברת על חשש לפריחה בתשלומים ב"שחור" שעלולים להתפתח בעקבות החוק, ופלוג הסכימה עמו.

עוד אמרה פלוג בנושא: "באופן כללי אני חושבת שהפתרון היסודי לעליית מחירי הדיור טמונה בגידול בהיצע - זו דרך המלך ואני חושבת שההחלטה על מע"מ אפס לא הולכת בכיוון הזה. היא עלולה להגביר את הביקושים לדירות חדשות ולכן היא עלולה להביא לעליית מחירים נוספת".

פלוג המשיכה והתייחסה לקושי שיהיה קיים בפיקוח על החוק: "לדעתי יהיה קשה לפקח על מוצר שהוא לא סטנסדרטי. הסיכון במצב הזה הוא עליית מחירים שאני צופה שתגיע במחירי הדירות. ההצעה הזו תביא חלק מההטבה לקבלנים ולא לרוכשים המיועדים". פלוג הוסיפה כי תוכנית מטרה היתה תוכנית הדיור הנכונה שבה תמכה.

תוכנית מע"מ אפס תעלה היום לאישור בקריאה ראשונה בכנסת וביום רביעי יתקיים בהצעת החוק דיון ראשון בוועדת כספים.

בהמשך דבריה אמרה פלוג כי גם ברבעון זה מוטרד בנק ישראל מהיקפי המשכנתאות שנלקחות, שנמצאים עדיין בעלייה. הנגידה אמרה כי ניכרת הגדלה בהיצע וציינה כי השנה לראשונה, סיומי הבנייה הגיעו לכ-43 אלף יחידות דיור, מספר הגבוה במעט מעל לזרם המתווסף מדי שנה של משקי בית חדשים - ״אם היקף הבנייה ימשך בממדים האלה, מעל 40 אלף בשנה, ויכלול גם את אזורי הביקוש זה ישפיע משמעותית על מחירי הדיור".

"לטפל בנורמות של שכר הבכירים"

"יש מקום לטפל בנורמות של שכר הבכירים, נורמות מטבען צריכות להיות רחבות ולא ממוקמות במגזר אחד ספציפי", אמרה פלוג. לדבריה, "ראוי להרחיב את הנורמות גם לחברות בתחומים אחרים, לא רק אלא שמנהלים כספים של אחרים אלא כאלה הנהנות מכוח מונופוליסטי כזה או אחר, נהנות ממשאבי טבע, כאלה שקנו נכסים מהמדינה או נהנות מהטבות מס, ובכלל חברות ציבוריות".

הנגידה, קרנית פלוג, צילום: עמית שעל הנגידה, קרנית פלוג | צילום: עמית שעל הנגידה, קרנית פלוג, צילום: עמית שעל

בנוסף אמר הנגידה כי "פוטנציאל הצמיחה בישראל גבוה מקצב הצמיחה בפועל. ההאטה בצריכה הפרטית ברבעון הראשון של השנה - בעייתית".

פלוג הוסיפה אמירה אישית על רקע האירועים הביטחוניים בישראל ואמרה כי למרות שהמשק ידע לעמוד איתן גם בתקופות של אירועים ביטחוניים קשים, "זה הרגע אולי להגיד שיש לי תקווה שהאיפוק והיכולת לחזור למרקם יחסים עדין יימצא את הדרך ושנחזור למצב טוב יותר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

28 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

28.
יום אחד ביב ויאיר לפיד יגלו שבבחירות הבאות הם לא יבחרו בגלל קרנית פלוג
הבעיה הכי גדולה שלה זה שהיא לא מודה בטעויות שלה, כבר שנים שבבנק ישראל אומרים שאין ספקולנטים בדולר היום הם מקבלים תשובה, מדינת ישראל במלחמה יורים טלים על תל אביב, חיפה, באר שבע, השרון, הבורסה יורדת 2% והדולר נחלש מול השקל, אין שום תקדים לזה בעבר, עכשיו הבעיה היא שאין סיכוי שהיא תגיד טעיתי אותו דבר יקרה גם עם המע"מ 0% חברות מייצאות משקיעות מליונים להביא מנהלים שיעלו את הרווחים שלהם ב5% בשנה, הדולר יורד בשנה 10% לוקח להם את כל הרווחים לטובת חברות ממשלתיות מנורוגיה ואותה זה לא מעניין, לא סתם לקח לביבי לקבל הרבה זמן החלטה על על מי יהיה נגיד, הוא רק לא יודע שעשה את טעות הכי גדולה שלו, את התשובה לזה הוא יקבל עוד שנתיים כאשר יתחיל משבר שהיה ניתן לעצור אותו.
שי , תל אביב  |  09.07.14
26.
ומה יעץ בנק ישראל- המוסד הבזבזני הזה והכלכלנים כשמחירי הדירות התנפחו?
ממש עזרתם עם עצותיכם ב8 השנים האחרונות. ומה היעדים של מחיר מטרה, 2030? שכר בכירים מטריד אותך? כמו ספרן בבנק ישראל? מוטרדת מהקף משכנתאות? לבנק ישראל לא היה חלק בזה? ההאטה בצריכה הפרטית-מה את אומרת גאונה.יש לך ממש גרפים באקסל שמראים לך מה שכל ישראלי מרגיש כל בשרו? עוד עובדת ציבור במובן הרע של המילה .קשקשנית במוסד ששואב כספי ציבור על לא כלום.
ומה יעצת בדיוק ב8 השנים האחרונות  |  08.07.14
לכל התגובות