אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"סודהסטרים פיטרה 60 עובדים פלסטינים שמחו על מחסור במזון" צילום: אלכס קולומויסקי

"סודהסטרים פיטרה 60 עובדים פלסטינים שמחו על מחסור במזון"

לדברי העובדים, הם לא הורשו להביא מזון מביתם משיקולי כשרות, והודיעו כי יתקשו לתפקד לאחר צום הרמדאן. ההנהלה: "עובדי המפעל החליטו להשבית את קווי הייצור על דעת עצמם"

20.07.2014, 19:53 | אורנה יפת

חברת סודהסטרים פיטרה בתחילת החודש  60 עובדים פלסטינים שהועסקו במפעל החברה שבמעלה אדומים. הפיטורים נעשו בעקבות ויכוח שפרץ בין הנהלת המפעל לעובדים על רקע מחסור במזון שהוגש לעובדים בארוחה המפסקת לאחר צום הרמדאן. על הנסיבות וחוקיות הפיטורים יש חילקוי דעות בין הצדדים. בעוד העובדים מאשימים את הנהלת המפעל, זו טוענת מצדה כי העובדים החליטו על דעת עצמם להשבית את המפעל.

קראו עוד בכלכליסט

לטענת העובדים, נאסר עליהם להביא מזון מהבית משיקולי כשרות, ולאחר שהתברר כי קיים מחסור במזון הם פנו להנהלה והודיעו כי יתקשו לעבוד ליד מכונות גדולות ללא מזון מספק לאחר צום של 16 שעות, וכי קיימת סכנה לעייפות וחולשה שיגרמו לתאונה. לטענתם, הנהלת המפעל לא פתרה את הבעיה. לדברי ארז וגנר, רכז פעילות ארגון העובדים מען, "הנהלת המפעל הבהירה לעובדים כי לא ניתן לפתור את הבעיה באותו ערב, שלחה אותם הביתה ולמחרת היום העובדים קיבלו הודעת פיטורים בטלפון. הטענה נגדם היתה שהם עזבו את המשמרת ובגללם בוטלה משמרת עבודה במפעל".

מפעל סודהסטרים במעלה אדומים. "הנהלת המפעל פרצה לתאי העובדים וזרקה את תכולתם", צילום: אלכס קולומויסקי מפעל סודהסטרים במעלה אדומים. "הנהלת המפעל פרצה לתאי העובדים וזרקה את תכולתם" | צילום: אלכס קולומויסקי מפעל סודהסטרים במעלה אדומים. "הנהלת המפעל פרצה לתאי העובדים וזרקה את תכולתם", צילום: אלכס קולומויסקי

לדברי וגנר, "אחד העובדים הקליט את השיחה וכאשר שאל מה עם שימוע, נענה שאין שימוע בשל חומרת המעשה שלהם. היחס של ההנהלה בערב לא היה יחס מתלהם אלא שלחו את העובדים הביתה והבטיחו לפתור את הבעיה למחרת, ולכן העובדים הופתעו מהפיטורים".

וגנר ציין כי באותה משמרת היה גם עובד יהודי שלא פוטר כיוון שבעיית המחסור במזון לא נגעה אליו. בארגון מען ציינו כי כאשר העובדים באו להחזיר את הציוד למפעל, נאסר עליהם להיכנס למפעל ללא ליווי אישי והם גילו כי "הנהלת המפעל פרצה לתאים שלהם וזרקה כל מה שהיה בהם".

סודהסטרים מצדה טוענת כי העובדים השביתו את קווי הייצור ללא קשר לטיב האוכל או לכמות, ומוסיפה כי העובדות שנמסרו לארגון מען אינן מדויקות. "סודה סטרים מתייחסת בכבוד לכלל עובדיה, ולכן נערכה לעובדים המסולמים ארוחה חמה מיוחדת לשבירת הצום", נמסר מהחברה. "עם זאת, העובדים בחרו ללא קשר לטיב האוכל או לכמות האוכל שלא להיכנס כלל לחדר האוכל ולאחר מכן השביתו את קווי הייצור. סודהסטרים אינה יכולה לקבל מצב שבו עובדים שהאוכל אינו נראה להם, משביתים את קווי הייצור ומתעלמים בהפגנתיות מהוראות הממונים. המידע שנמסר לארגון מען רצוף באי דיוקים מהותיים ודי שנזכיר בניגוד לנטען, שכל תהליך הפיטורים נעשה כדין, נערך שימוע וכספי הפיצויים לא נשללו מהעובדים".

במען דרשו מהנהלת המפעל להחזיר את כל העובדים לעבודה לאור הפיטורים הלא חוקיים, לדבריהם, ולקיים פגישה עם נציגות העובדים המפוטרים ונציג של מען, אך לדברי וגנר עד כה לא נענו בתשובה כלשהי מצד סודהסטרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות