אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קווארק נכשלה בניסוי מפתח, ועשויה להפסיד מאות מיליוני דולרים צילום: shutterstock

קווארק נכשלה בניסוי מפתח, ועשויה להפסיד מאות מיליוני דולרים

מדובר בניסוי בתרופת 14-RTP801i למושתלי כליות; הכישלון עשוי לגרום לאובדן של חלק ניכר מההכנסות שהובטחו בהסכם עם נוברטיס

29.07.2014, 21:57 | ניר צליק
קווארק, חברת הביומד הישראלית שהיתה על סף הנפקה מספר פעמים, וחתמה על הסכם עם נוברטיס, בהיקף של עד 700 מיליון דולר בשנת 2010, עשויה לאבד חלק ניכר מההכנסות על פי ההסכם, זאת בעקבות כישלון בניסוי מפתח במוצר לטיפול במחלת כליות. ההסכם עצמו היה תלוי במספר אבני דרך. החברה קיבלה אז כ-10 מיליון דולר כאשר בהמשך, על פי העמידה באבני הדרך, היתה אמורה קווארק לקבל עד 670 מיליון דולר.

קראו עוד בכלכליסט

התרופה המדוברת, QPI-1002, מבוססת על מנגנון של השתקת גנים, דרך מניפולציה על חלקיקי RNA. מטרת הטיפול היא לסייע למושתלי כליות בהפרעות בתפקוד הכליה אחרי ההשתלה, ומטרת הניסוי המרכזי היתה להפחית את הסיכון בצורך בדיאליזה כשבוע אחרי השתלת הכלייה ב-30%.

הניסוי שערכה החברה בשלב 2 לא הצליח לעמוד ביעדים המרכזיים. החברה ציינה כי במספר קבוצות משנה שבהן הניסוי נערך היא הצליחה להוכיח מעל ל-30% של הפחתת הסיכון, אך בסך הכל החברה הצליחה להקטין את הסיכון ב-15.1% בלבד. עם זאת, החברה הצליחה להראות יעילות מספקת כאשר תרומת הכלייה הגיעה מתורמים המבוגרים מגיל 35.

קווארק, המוכרת גם בכינויה QBI, מפתחת תרופות המבוססות על החומר התורשתי (גנים). התרופה הידועה ביותר שלה היא 14-RTP801i, לטיפול בעיוורון הנוצר מניוון הקשור בהזדקנות. מוצרים אחרים בפיתוח הם AHLi-11 לטיפול באובדן שמיעה חמור ו-CTPi-1 לטיפול במחלות כרוניות של חסימת ריאות. קווארק מחזיקה משרדים בפרימונט שבקליפורניה, בבולדר שבקולורדו ובנס ציונה, שם ממוקם מרכז הפיתוח שלה.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות