אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"עיריית ת"א השתמשה במצב הביטחוני כדי לחמוק מלאכוף סגירת עסקים בשבת" צילום: עומר הכהן

"עיריית ת"א השתמשה במצב הביטחוני כדי לחמוק מלאכוף סגירת עסקים בשבת"

כך טוענים התאחדות הסוחרים ובעלי המכולות בת"א בבקשה לביזיון בית המשפט שהגישו. הם מוסיפים כי "העירייה העשירה והחזקה בישראל עושה רווחי עתק מהפרה מתמשכת של החוק"

06.08.2014, 14:55 | זוהר שחר לוי
בקשה לביזיון בית המשפט הוגשה היום (ד') מטעם התאחדות הסוחרים ובעלי המכולות בתל אביב בטענה כי העירייה נמנעת מלאכוף את פסק הדין שניתן בבית המשפט העליון בנוגע לאכיפה של סגירת בתי עסק בשבת. "העירייה השתמשה בתירוץ המופרך של 'המצב הביטחוני' כדי לחמוק מביצוע פסק הדין", נכתב בבקשה.

קראו עוד בכלכליסט

לדברי בעלי העסקים, כשבוע לאחר תחילת מבצע "צוק איתן", הודיעה עיריית ת"א כי לא תקיים את פסק הדין ולא תאכוף את חוק העזר בסופי השבוע, בשל המצב בטחוני. לפיהם, אי אכיפת פסק הדין של בית המשפט העליון מהווה "הפרה בוטה, מתמשכת ומודעת על ידי העירייה העשירה והחזקה בישראל והעומד בראשה רון חולדאי ועל ידי רשתות השיווק, העושות רווחי עתק מהפרה מתמשכת של החוק ושל פסק הדין. ההתנהלות מהווה ביזיון בית משפט מהסוג החמור ביותר".

סניף של טיב טעם באבן גבירול סניף של טיב טעם באבן גבירול סניף של טיב טעם באבן גבירול

לפני למעלה משנה, ביוני 2013, פסק דין המשפט העליון כי העירייה מפרה את חוקי העזר העירוניים בכך שהיא מאפשרת לרשתות הגדולות שפועלות בה, כמו טיב טעם ו-am-pm, לפעול בשבתות ובחגים. "קופת העירייה", נכתב בפסק הדין, "נהנית מהכנסות נכבדות נוספות, ורק שלטון החוק המחיייב ציות להוראות החוק – נפגע".

מאז פסק הדין ניסתה העירייה לגבש מחדש את מדיניותה, זאת לצד ערעור שהגישה לבית המשפט העליון שלווה בבקשת עיכוב ביצוע. בתוך כך גם הציגה מסמך מדיניות חדש באשר לפתיחת בתי העסק בשבתות ואכיפת מדיניות זו. בתוך כך, הודיע השר לבטחון פנים, גדעון סער, ביוני האחרון כי רשתות המזון לא יוכלו עוד לפתוח את הסניפים בעיר בשבתות ובמועדים ולמעשה ביצע תיקונים במדיניות החדשה שהוצעה על ידי העירייה.

עו"ד דוד שוב ועברי פיינגולד, היועצים המשפטיים של מאבק בעלי המכולות והסוחרים הקטנים: "בחודשים האחרונים אנו עדים לעליית מדרגה מדאיגה ביותר בביזוי שלטון החוק בתל-אביב. לאחר שנים של הפרות בלתי פוסקות של החוק מצד עיריית תל-אביב ורשתות ה-24/7 ולאחר שבתי המשפט הורו להן לקיים את החוק, מפרות העירייה ורשתות השיווק מזה כחודשיים וחצי גם את הוראות בתי המשפט וממשיכות לפעול לא רק בניגוד לחוק, אלא גם בניגוד לפסקי דין מפורשים. מדובר בתופעה חסרת תקדים בחומרתה, שצריכה להדאיג את כל מי שערכי שלטון החוק והשוויון בפני החוק חשובים לו. מעבר לנזקים העצומים הנגרמים לעסקים שומרי החוק, המשמעויות המוראליות והערכיות של התרסה הפגנתית כזאת כלפי מערכת המשפט הן בלתי נסבלות, ולביזיון הזה צריך לשים סוף אחת ולתמיד. אנו סמוכים ובטוחים שכך יעשה בית המשפט."

תגובת עיריית תל אביב יפו: "בניגוד לנטען, לאחר לימוד פסק הדין, הפעילה העירייה אמצעי פיקוח כלפי בתי עסק שנמצאו פתוחים בשבת אף למעלה מן הנדרש, ומשבת 27-28.6.2014 ביצעו פקחי העירייה אכיפה ונשלחו מיד התראות לכלל בתי העסק הרלוונטיים, כאשר עסק שכבר קיבל פעמיים קנסות הועבר לטיפול התביעה העירונית להכנת בקשה לצו סגירה בשבתות.

"מאז תחילת מבצע 'צוק איתן' עבר הפיקוח למתכונת חירום. בהתאם, הופנו פקחי העירייה לטיפול בנושא המקלטים ואזורי המחסה בזמן נפילת טילים. במתכונת החירום צומצמה האכיפה למקרים הקשים ביותר היוצרים הפרעה ממשית לסדר הציבורי ולתנועה. עם החזרה למצב שגרה, בשבת הקרובה תחודש האכיפה כרגיל.

"יש להצר על כך שהעותרים מבקשים להיבנות ממצב החירום שבו הייתה המדינה כולה בעת מבצע צוק איתן על ידי הגשת בקשת ביזיון. העירייה תגיב לטענות בבית המשפט לאחר שתומצא לידיה הבקשה.

"נציין כי בעקבות החלטת שר הפנים, תביא בקרוב העירייה לאישור המועצה הצעה מתוקנת של חוק העזר העירוני המתיר פתיחת מרכולים בשבת וחגים, המבטאת, כמו ההצעה המקורית, את הרוח התל אביבית הדואגת לקיום יום מנוחה בשבת כערך סוציאלי במדינת היהודים, לצד מתן השירות הנדרש למימוש החופש של כל אחד ואחת ליהנות מיום המנוחה בדרכו."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות