אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הספורט המולבן צילום: אימג'בנק, Gettyimages

הספורט המולבן

תחום הכדורגל אטרקטיבי וזמין להלבנת הון עבור גופים שונים ובעלי הון. איך עושים זאת ומאיזה אביר לבן צריך לחשוש?

04.09.2014, 09:09 | רו"ח צבי שיף, רו"ח חיים חבין וחלי קניזו

בשני העשורים האחרונים, עם כניסת הכסף הגדול לתחום הספורט והגעתם של הטייקונים למועדונים, התפתח ענף הכדורגל לממדים חסרי תקדים, וכיום הוא תחום הספורט הקבוצתי הפופולרי והנפוץ ביותר בעולם להלבנת הון. כספים שמקורם בסחר בסמים יביאו כמעט תמיד להחרמתם, ולכן נדרש להסוות את מקורם וליצור מקור אחר: מכבסה אוטומטית, רווח מניירות ערך וכדורגל. מחזורי ההכנסות שמייצר ענף הכדורגל מזכויות שידור, העברת שחקנים מקבוצה אחת לאחרת, ספונסרים, רכישת קבוצות בידי טייקונים ומשקיעים שונים והגדלת הנגישות לשווקים חדשים בעולם — כל אלה ועוד הופכים אותו לתחום אטרקטיבי וזמין להלבנת הון עבור גופים שונים ובעלי הון.

קראו עוד בכלכליסט

כדורגל. רב הנסתר מהגלוי, צילום: אימג כדורגל. רב הנסתר מהגלוי | צילום: אימג'בנק, Gettyimages כדורגל. רב הנסתר מהגלוי, צילום: אימג

שוק ההלבנות

אז איך מלבינים הון בעולם הכדורגל? ארגון ה־FATF פרסם דו"ח המציין את הספורט בכלל והכדורגל בפרט ככלי משמעותי לצורך זה. שלושת השלבים הידועים להלבנת הון בשוק הם החדרת הכסף שמקורו בפשיעה אל תוך המערכת הפיננסית, ביצוע פעולות להסוואת מקור הכסף ולבסוף הטמעתו בכלכלה הלגיטימית באמצעות משיכתו בצורתו המולבנת כך שישמש את העבריין לניהול אורח חייו "הנורמטיבי" והצגת מקור לגיטימי לכספיו.

דוגמה זו, הנתפסת בעיני פושעים ככלי המושלם לצורך זה, משמשת בעיקר מועדוני כדורגל המצויים בקשיים כלכליים ומחפשים ספונסרים שהם "אבירים לבנים". משקיעים וקבוצות פיננסיות מציעים את "עזרתם האדיבה" במתן כספים למועדונים הזקוקים למימון וכך מכבסים את הונם השחור והופכים אותו ללגיטימי במערכת הפיננסית.

דרך נוספת היא שוק העברות השחקנים. בעולם שבו יש ליברליזציה בשוקי הטלוויזיה והתרחבות של רשתות טלוויזיה פרטיות שתורמת לגידול בתקציבי המועדונים ושכר השחקנים, מוצאים עצמם שחקני הנבחרות הטובות בעולם משחקים במועדוני כדורגל זרים. בעצם שוק השחקנים הפך לשוק בינלאומי הפרוץ לגורמים מפוקפקים שמלבינים כספים.

איך זה קורה? מועדון מודיע על רכישת שחקן בסכום מסוים, שהתקבל על ידי משקיעים שונים, אך במסמכים הרשמיים מצוין סכום אחר, נמוך יותר. בפועל לאחר שהשחקן משפר את ביצועיו, הוא יכול להימכר בסכום גבוה יותר. כך מתקבלות הכנסות אשר יהפכו את אותו סכום כסף ששולם עבור השחקן, הגבוה מהסכום המוצהר, להכנסה חוקית.

בית המשפט בבוקרשט, רומניה, הרשיע שמונה נושאי משרות בהעלמות מס והלבנת הון בעת העברתם של 12 שחקנים. בית המשפט קבע שהסכומים שנרשמו הביאו לאובדן מסים של 1.7 מיליון יורו למדינה ולהפסד של 10 מיליון יורו לקבוצות. בין המורשעים: גיורגי (ג'יקה) פופסקו, לשעבר בברצלונה.

בנו של פלה. השתמש בתדמית של אביו כדי להלבין עסקים לא חוקיים בנו של פלה. השתמש בתדמית של אביו כדי להלבין עסקים לא חוקיים בנו של פלה. השתמש בתדמית של אביו כדי להלבין עסקים לא חוקיים

"להציל מועדון"

 

דוגמה נוספת לשימוש בהשקעה במועדוני הכדורגל לשם הלבנות היא רכישה של מועדון כדורגל כושל, שההשקעה בו אינה אטרקטיבית, וחיזוק כוחו באמצעות תשלום משכורות ומתן חסות. הדבר נותן לגיטימציה לזרימה של כספים לא חוקיים לתוך הארגון במסווה של מטרות טהורות. אחד הסיפורים הידועים הוא הרשעתו של קרסון יאנג, הבעלים של מועדון הכדורגל הבריטי ברמינגהם סיטי, בחמישה אישומי הלבנת הון על סך של כ־93 מיליון דולר על ידי שופט בהונג קונג, כפי שפורסם במרץ 2014. את הקבוצה רכש ב־2009, והבטיח להשקיע בה עשרות מיליוני ליש"ט. זה לא בדיוק קרה, וב־2011 נעצר בחשד להלבנת הון. אחרי חמש שנים כיו"ר שלה, בחודש פברואר 2014, הגיש התפטרותו מתפקיד היו"ר והדירקטור של ברמינגהם אחזקות בע"מ. במשפט הוא אמר כי עושרו הגיע ממסחר במניות, נדל"ן והימורים, אך נמצא אשם בהעברת כספים בלתי חוקיים בין סין, הונג קונג והקזינו במקאו, המוכר במוניטין שלו כמסייע בהלבנת כספים מסין. בקבוצה הוא ככל הנראה השתמש להלבנת הון, והיא עצמה לא נהנתה מהשקעות יוצאות דופן בתשתיות וכיום היא נטולת כסף בליגת המשנה.

לפי פרסומי מחלקת המדינה של ארה"ב, איל הסמים המקסיקני טירסו מרטינז סנצ'ז, שנעצר בפברואר 2014, הבריח לארה"ב טונות של קוקאין. מרטינז הלבין לכאורה כספים מרווחי הסמים שלו ושל קרטלים קולומביאניים אחרים באמצעות שלוש קבוצות כדורגל שבבעלותו.

במקביל מזהר מג'יד, סוכן ומנהיג כנופיה שהציע כסף לשחקנים כדי שאלה יטו תוצאות משחקים כרצונו, צוטט באומרו כי הסיבה היחידה שרכש את מועדון הכדורגל קרוידון אתלטיק ב־2008, מועדון אשר נחשב לפחות מקצועי ואינו בליגה, היתה הלבנת כספים.

בחודש שעבר, למשל, פורסם כי בנו של פלה, אדינו, בעצמו שחקן כדורגל לשעבר של סנטוס, נשלח ל־33 שנות מאסר בשל הלבנת הון עבור קרטל סמים. אדינו הורשע שהשתמש בשם אביו כדי להעניק חזות לגיטימית לעסק, שהיה אחראי לניהול הכסף שהרוויח ממסחר בסמים. ההלבנה לא נעשתה לפי השיטות שתוארו בכתבה, אלא בשימוש בפופולריות של הכדורגל ובמעמד האליל שיש לפלה.

סמואל אטו מנבחרת קמרון. האם קונים המשחקים הגיעו למונדיאל?, צילום: רויטרס סמואל אטו מנבחרת קמרון. האם קונים המשחקים הגיעו למונדיאל? | צילום: רויטרס סמואל אטו מנבחרת קמרון. האם קונים המשחקים הגיעו למונדיאל?, צילום: רויטרס

רוצים לשים על זה כסף?

 

וכך הגענו לתחום ההימורים, שהוא מקור הכנסה חשוב לספורט במדינות רבות בעולם. ואמנם, גם בתחום זה מצאו ארגוני פשיעה ואחרים דרך להלבנת הון — הימורים לא חוקיים ומתן כספי שוחד לשחקנים, שופטים ודמויות מפתח אחרות. סיפורי הטיות המשחקים רבים ביותר. גם בנוגע למונדיאל האחרון מתנהלת חקירה: על הטיית משחקים בידי נבחרת קמרון, שסיימה בתחתית בית א', ובמיוחד על משחקה נגד נבחרת קרואטיה, שהסתיים בתוצאה 4־0.

אחד מן השווקים שניתן לזהות בהם את הגידול וההתפתחות הבלתי פוסקים בתחום הכדורגל הוא ארה"ב, שנחשב לשוק בעל הפוטנציאל הגבוה ביותר בעולם (הן בגלל כמות האנשים והן בגלל הכסף הפנוי שיש לתושביו להשקיע בצריכת פנאי). האם הכסף הגדול שככל הנראה יגיע מארה"ב והסטנדרטים של השקיפות האמריקאית בספורט ישנו את התמונה?

לא בטוח. ככל שעולם הכדורגל יגדל ויתפתח, הן מבחינה מקצועית והן מבחינת מחזור הכספים אשר ביכולתו לייצר, תורחב תופעת הלבנת ההון בענף ותחייב את גיוסן של התאגדויות ספורט שונות בעולם, כגון פיפ"א, אופ"א והתאחדויות הכדורגל המקומיות, לשם פיקוח והגברה של הרגולציה. האם הרשויות וההתאגדויות הללו, שבעצמן נגועות בשחיתות ופוליטיקה, יכולות להילחם בהלבנת הון בכדורגל? לא בטוח.

הכותבים הם ראש האשכול הפיננסי, מנהל יחידת הייעוץ והרגולציה למוסדות פיננסיים וחברת צוות הייעוץ והרגולציה למוסדות פיננסיים ב־BDO זיו האפט

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות