אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"משרד האנרגיה קונס על מה שמשרד הגנת הסביבה אישר" צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

"משרד האנרגיה קונס על מה שמשרד הגנת הסביבה אישר"

תנובה ושטראוס מתלוננות כי התיקון לכללי תאגידי המים שקונס מפעלים על שפכים מנוגד למדיניות המשרד להגנת הסביבה, שמאשר לחברות לחרוג בכמות השפכים בתנאים מסוימים

09.09.2014, 08:22 | נורית קדוש

חברות מזון גדולות, ובהן תנובה ושטראוס, דורשות ממשרד האנרגיה והמים להקפיא תיקון לכללי תאגידי המים שנכנס לתוקף ביולי ומאפשר לחייב אותן בקנס חריג על פעולות שמתיר להן המשרד להגנת הסביבה.

קראו עוד בכלכליסט

במכתב ששיגרו בימים האחרונים לאלכס קושניר, מנכ"ל ויו"ר רשות המים, הכפופה למשרד האנרגיה והמים בראשות השר סילבן שלום, טוענים המשנה למנכ"ל תנובה אייל מליס, מנכ"ל מחלבות שטראוס ארז פז ומנכ"לי עוף טוב ויחיעם כי התיקון מנוגד למדיניות המשרד להגנת הסביבה.

שלום. העלות לא תגולגל על הצרכן, צילום: אוראל כהן שלום. העלות לא תגולגל על הצרכן | צילום: אוראל כהן שלום. העלות לא תגולגל על הצרכן, צילום: אוראל כהן

"במהלך למידת הנוסח של כללי תאגידי המים והביוב באשר לשפכי מפעלים המוזרמים למערכת הביוב נדהמנו לגלות עיוות בלתי סביר שהשתרבב לכללים, ללא שנידון כלל בדיונים המוקדמים הנוגעים לתיקונם", כתבו. החברות מתכוונות לסעיף הקובע כי "חברה (תאגיד מים - נ"ק) תחייב מפעל שהזרים שפכים חריגים הטעונים אישור ושפכים אסורים בתשלומים, אף אם ההזרמה הותרה לו בהיתרים או ברישיונות".

לטענת החברות, המשרד להגנת הסביבה קובע מהן כמויות השפכים שמותר למפעלים להזרים וכן מגדיר קנסות לחורגים מהן. "ישנם חומרים שמכוני טיהור השפכים לא מסוגלים לטפל בהם, ולכן כשהמשרד מוצא שחברה השקיעה בטכנולוגיה להפחתת כמויות המזהמים, הוא לא מחייב אותה", מסביר גורם בענף.

"הטלת קנס קבוע על המפעל, פי שישה מתעריף השפכים, הוא קנס בלתי מידתי", ציינו החברות.

מרשות המים נמסר: "יש לחייב מפעלים על שפכים חריגים, ללא קשר להקלות המשרד להגנת הסביבה. זאת משום שלמערכות המים והביוב נגרמים נזקים מהשפכים. ההקלה הניתנת למפעלים מהמשרד להגנת הסביבה מגנה עליהם מאישום פלילי, אך לא פותרת את הנזקים מהם. אם המפעלים לא ישלמו על הנזקים שהם גורמים, העלות תגולגל על הצרכן הביתי".

מהמשרד להגנת הסביבה לא נמסרה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות