אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדד המחירים לאוגוסט הפתיע: ירד ב-0.1% צילום: .shutterstock

מדד המחירים לאוגוסט הפתיע: ירד ב-0.1%

ההערכות המוקדמות היו לעלייה של 0.1%; האינפלציה בפועל, המחושבת 12 חודשים לאחור, עומדת על 0%; מדד אוגוסט לא צפוי להשפיע על החלטת הריבית

15.09.2014, 18:32 | אמנון אטד

מדד חודש אוגוסט שפרסמה הערב (ב') הלמ"ס הפתיע וירד ב- 0.1%, בניגוד להערכות המוקדמות בשוק ההון שצפו עלייה של 0.1%. כתוצאה מירידת המדד בחודש שעבר האינפלציה בפועל, המחושבת 12 חודשים לאחור (מדד אוגוסט 2014 לעומת מדד אוגוסט 2013) היא כעת ללא שינוי (0%), והיא נמצאת לכן הרבה מתחת לגבול התחתון של תחום יעד האינפלציה השנתי שקבעה הממשלה (3%-1%).

קראו עוד בכלכליסט

קצב האינפלציה בארבעת החודשים האחרונים משקף ירידת מחירים ממוצעת בשיעור שנתי של 0.9%. האינפלציה הצפויה ל- 12 החודשים הבאים, שאותה מחשב בנק ישראל על פי התחזיות של האנליסטים השונים במשק, ירדה בחודש שעבר לנקודת שפל חדשה של 1.1% בלבד. אינפלציה צפויה נמוכה מזו נרשמה לאחרונה במשק הישראלי לפני יותר מחמש שנים, בחודש מרץ 2009 בעיצומו של המשבר הכלכלי העולמי.

לירידת המדד בחודש שעבר תרמו בעיקר הירידות בסעיפי התצרוכת הבאים: הלבשה (6.9%), דלק ושמנים לכלי רכב (2.7%), שירותי טלפון ואינטרנט (2.9%) והנעלה (3.6%). ירידות אלה קוזזו בחלקן בעיקר על ידי עליות של 2.1% במחירי העופות, 5.3% במחירי הפירות הטריים, 11.4% במחירי ההארחה, נופש וטיולים, 0.6% בסעיף שירות דיור בבעלות הדיירים ו- 7.1% במחירי הירקות הטריים.

 סעיף ההלבשה עלה, צילום: Flickr/Dave Pintr סעיף ההלבשה עלה | צילום: Flickr/Dave Pintr  סעיף ההלבשה עלה, צילום: Flickr/Dave Pintr

מדד מחירי הדיור, שהוא הסעיף בעל המשקל הגדול ביותר בסל מדד המחירים לצרכן, עלה בחודש שעבר ב- 0.5%. מדד שירותי דיור בבעלות הדיירים, המודד למעשה את השינויים בחוזי שכירות חדשים שנחתמו בחודשיים האחרונים, עלה כאמור בחודש אוגוסט ב- 0.6%, ואילו מדד שכר הדירה הכללי עלה בשיעור מתון יותר של 0.2%. מחירי הדירות בפועל, שאינם כלולים בחישוב מדד המחירים, עלו בחודשים יוני-יולי ב- 0.3% נוספים. בשיעור שנתי גבוהים כעת מחירי הדירות ב- 6.8% ממחירן הממוצע בתקופה המקבילה בשנה שעברה, לעומת עליית מחירים שנתית של 7.7% שעליה דיווחה הלמ"ס בחודש שעבר.

מדד מחירי הדירות לחודש יולי טיפס ב-0.3% בהשוואה לחודש הקודם. מדד מחירי הדירות לחודש יולי מתפרסם במקביל למדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט; במדד המחירים לצרכן רכיב הדיור מתבסס על חוזי שכירות. לפי מדד מחירי הדירות של הלמ"ס, מחירי הדירות זינקו ב-7% בשנה החולפת, וב-58% בחמש השנים האחרונות.

ריבית בנק ישראל לא תשנה כנראה

מדד חודש אוגוסט והתבססות האינפלציה בפועל מתחת לגבול התחתון של היעד השנתי שקבעה הממשלה לא צפויים להשפיע הפעם על החלטת הריבית לחודש אוקטובר. ההערכה היא שחברי הוועדה המוניטרית של בנק ישראל יחליטו בסוף החודש להשאיר את הריבית לחודש הבא ללא שינוי, ברמה של 0.25%. זאת לאחר שבחודשיים האחרונים ביצע כבר בנק ישראל שתי הפחתות ריבית רצופות, בשיעור כולל של 0.5%.

תגובות

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים, מימון והשקעות: "ירידת המדד מאששת את החשש כי המשק גולש להאטה. הירידה מצדיקה את הורדת הריבית שביצע בנק ישראל במסגרת ניסיונותיו לעודד את הפעילות הכלכלית. בארסנל של בנק ישראל מהלכים הנדרשים לצורך עידוד הצריכה וההשקעה כמו רכישות אג"ח להגדלת הנזילות בשוק ואמצעים אחרים".

אילן ארצי, מנהל השקעות ראשי בבית ההשקעות הלמן אלדובי: "הנתונים הכלכליים האחרונים מצביעים על המשך האטה בפעילות הכלכלית במשק. הדבר בא לידי ביטוי גם במדד הנוכחי אשר יצא שלילי, כאשר מדד אוגוסט באופן היסטורי נחשב למדד גבוה. בהסתכלות קדימה, אנחנו מעריכים כי סביבת אינפלציה צפויה להמשיך ולהיות מתונה ואף שלילית בחודשים הקרובים".

 

אלכס זבז'ינסקי , כלכלן ראשי מיטב דש: "האינפלציה בישראל נעלמה. היא נמוכה אפילו מהאינפלציה באירופה ומבטאת תחרות גוברת וביקושים חלשים של הצרכנים שמרגישים חוסר ביטחון ומעדיפים לדחות את הקניות. במבט קדימה, בדרך כלל מדדי המחירים עד חודש מרץ הם אפסיים או אפילו שליליים, כך שלא נראה אינפלציה מתרוממת עוד זמן רב".

יוגב שוורץ, מנהל השקעות בתמיר פישמן קרנות נאמנות: "המדד משקף האטה בפעילות הכלכלית במשק, שאת תחילתה ראינו עוד בטרם המבצע. המדד אף מחזק את ההערכות כי ייתכן ובנק ישראל ינקוט בצעדים נוספים לעידוד הצמיחה וגידול בפעילות הכלכלית במשק וזאת על מנת למנוע האטה נוספת". 

תגיות